Oleje sprężarkowe ND-8 i ND-12

31 sty 2020

Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele rodzajów olejów do sprężarek. Jak sprawdzić, czy dany olej spełnia wymagania sprężarki klimatyzacji DENSO? Eksperci japońskiego producenta wyjaśniają różnice pomiędzy olejami DENSO ND-8 i ND-12 oraz zwykłymi olejami PAG.

Oleje ND-8 i ND-12 produkowane są przez firmę Idemitsu Kosan. Ten japoński producent wytwarza paliwa, oleje, chemikalia, a także zajmuje się energią odnawialną. Jako uznany specjalista w dziedzinie smarów, zarówno na bazie olejów mineralnych jak i syntetycznych, Idemitsu jest wiodącym na świecie producentem olejów PAG do układów klimatyzacji pojazdów.

Idemitsu opracowało i produkuje oleje ND-8 i ND-12 zgodnie ze ścisłymi i szczegółowymi wymaganiami DENSO Thermal Systems. Są one sprzedawane wyłącznie przez DENSO.

Unikatowa formuła

Olej bazowy, z którego powstają oleje ND-8 i ND-12 to glikol polialkilenowy (PAG), będący unikatową mieszaniną alkoholu, tlenku etylenu i tlenku propylenu. Różni się od wykorzystywanego do zwykłych olejów PAG zastosowaniem wysokiej jakości alkoholu, a także specyficzną strukturą łańcucha składników tlenków eytylenu i propylenu. Wymagający technologicznie proces produkcji sprawia, że jest droższy od zwykłych olejów PAG.

Specjalna receptura oleju bazowego zapewnia produktom DENSO najwyższe możliwe właściwości użytkowe – doskonałe smarowanie, ochronę przed zużyciem, stabilność chemiczną i termiczną oraz odpowiednią mieszalność z czynnikami chłodniczymi typu R134a lub R1234yf.

Na kolejnym diagramie przedstawiono unikalną strukturę trzech głównych komponentów (ROH / EO / PO). Główny łańcuch kopolimerów (EO / PO) olejów ND-8 i ND-12 wyraźnie różni się od zwykłych olejów PAG. W połączeniu z alkoholem najwyższej jakości pozwala to uzyskać preparat o najlepszych właściwościach, co wyjaśnia, dlaczego oleje ND-8 i ND-12 są droższe niż jakikolwiek inny zwykły olej PAG oferowany na niezależnym rynku części zamiennych.

Tajemnica podwójnych wiązań

Oleje PAG to głównie oleje z pojedynczo zamkniętymi wiązaniami chemicznymi. Natomiast oleje DENSO ND-8 i ND-12 są olejami z podwójnie zamkniętymi wiązaniami chemicznymi. Oznacza to, że główny łańcuch chemiczny preparatu jest zamknięty z obu stron, nie zaś tylko z jednej strony. W rezultacie oleje DENSO nie wchodzą w reakcje chemiczne, podczas gdy oleje PAG z pojedynczo zamkniętymi wiązaniami chemicznymi są nadal aktywne i reagują z wodą, powodując tworzenie kwasu. Obniża to wydajność oleju, prowadząc do wcześniejszego zużycia smarowanych elementów. Oleje ND-8 i ND-12 z podwójnie zamkniętymi wiązaniami chemicznymi są natomiast stabilne, odporne na wilgoć i utrzymują długotrwałe smarowanie na najwyższym poziomie.

Jednocześnie dzięki specjalnemu zestawowi dodatków, oleje ND DENSO mają najlepsze możliwe właściwości, a tym samym zapewniają maksymalną wydajność smarowania w każdych warunkach i w ekstremalnie szerokim zakresie temperatur.

 

Zostaw Komentarz