Podwójny triumf Valeo

17 kw. 2018

Jury konkursu Premier Automotive Suppliers’ Contribution to Excellence Awards (PACE) nagrodziło firmę Valeo za laserowy skaner SCALA oraz układ klimatyzacji wykorzystujący dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy.

Valeo SCALA to obecnie jedyny seryjnie produkowany skaner laserowy stosowany w samochodach, który jest niezbędnym elementem do zaawansowanej jazdy autonomicznej. Wykrywa zarówno nieruchome jak i ruchome obiekty z odległości 150 metrów przy polu widzenia wynoszącym 145 stopni przed samochodem. Dzięki skanowaniu laserowemu system działa w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Z kolei system klimatyzacji wykorzystujący czynnik R-744 to odpowiedź na wysokie koszty obecnie wykorzystywanych czynników HFO-1234yf i R-134a. R-744 to nic innego jak sprężony dwutlenek węgla. Nie tylko jest on o wiele tańszy w pozyskaniu, ale także energooszczędny i bezpieczny dla użytkowników. Dzięki zastosowaniu takiego systemu klimatyzacji możliwe jest wydłużenie zasięgu pojazdów elektrycznych aż o 30%, a sama klimatyzacja może pracować nawet w temperaturze -20 oC, skutecznie usuwając z powietrza wilgoć, która mogłaby się skraplać na szybach i ograniczać widoczność.

W gronie finałowych rozwiązań znalazł się także rozrusznik-alternator o napędzie paskowym, zasilany prądem o napięciu 48V, który stosowany jest w pojazdach hybrydowych.

Zostaw Komentarz