Pojazd samojazd
W trzy miesiące po przedstawieniu go na targach CES 2015, autonomiczny pojazd Delphi odbył najdłuższą w Ameryce Północnej podróż – z San Francisco do Nowego Jorku. Na targach CES 2016 Delphi pokaże, że pojazd może komunikować się z innymi obiektami.
Dzięki zaawansowanym urządzeniom, systemom i oprogramowaniu, pojazd Delphi może komunikować się z ulicznymi sygnalizatorami świetlnymi, znakami drogowymi, innymi pojazdami, a nawet z pieszymi.
Jeździć bezpieczniej
– Wyobrażamy sobie świat, na którym nie dochodzi do żadnych wypadków drogowych – stwierdził Jeff Owens, dyrektor ds. technologii w Delphi. – Aby osiągnąć ten cel, potrzebujemy połączenia aktywnych systemów bezpieczeństwa, platform łączności i zaawansowanego oprogramowania. Delphi udowodniło, że jest firmą, będącą w stanie stworzyć właściwe połączenie tych czynników.
Na targach CES Delphi zaprezentuje autonomiczny pojazd, w którym zastosowano technologie V2E, w skład których wchodzą:
- System komunikacji między pojazdami (V2V): Pojazd Delphi potrafi wykryć obecność wszystkich pojazdów w swoim bezpośrednim sąsiedztwie i może stwierdzić, kiedy jadący w pobliżu pojazd zacznie wjeżdżać na ten sam pas, którym porusza się pojazd Delphi.
- System komunikacji pomiędzy pojazdem a pieszymi: Dzięki specjalnemu chipowi w smartfonach, pojazd jest ostrzegany o pieszych, którzy nie zwracają uwagi na ruch uliczny ponieważ korzystają właśnie ze swoich smartfonów.
- System komunikacji pomiędzy pojazdem a sygnalizacją świetlną: Wykorzystując system komunikacji krótkiego zasięgu (DSRC), pojazd Delphi rozpoznaje aktualny status sygnalizacji świetlnej w okolicach Las Vegas i jest w stanie przewidywać kiedy zapalą się światła żółte lub czerwone.
- Niewidoczne skrzyżowania: Pojazd Delphi umie poradzić sobie z sytuację, kiedy ulice, przecinając się pod kątem innym niż kąt prosty, uniemożliwiają kierowcy zauważenie i rozpoznanie nadjeżdżających pojazdów.
- Wspólne podróżowanie: Przyjaciele, znajomi i rodzina kierowcy mogą otrzymać wiadomość o aktualnej lokalizacji pojazdu, tak by mogli poprosić kierowcę o podwiezienie.
Chociaż w pełni autonomiczna jazda to jeszcze dość odległa przyszłość, to Delphi już teraz opracowuje i produkuje zaawansowane technologicznie systemy zintegrowanych kamer, radarów, czujników i oprogramowania, które zwiększają bezpieczeństwo na drogach. W przyszłym roku, opracowany przez Delphi i pojawiający się po raz pierwszy w przemyśle samochodowym oryginalny sprzęt umożliwiający komunikację pomiędzy pojazdami (V2V) będzie wykorzystany w systemie tempomatu Cadillaca CTS z rocznika 2017.
Patrzysz i sterujesz
Na targach CES Delphi zaprezentuje inną, oferowaną po raz pierwszy na niezależnym rynku części zamiennych technologię V2V, która umożliwi pojazdom komunikację pomiędzy sobą – nie tylko z tymi pojazdami, które zostały wyposażone w taki system fabrycznie. Również ta technologia nie była wcześniej dostępna na rynku motoryzacyjnym i Delphi zaoferuje ją jako pierwsza firma na świecie.
Delphi wykorzysta także targi CES do zaprezentowania kilku swoich najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, takich jak między innymi bezdotykowy kokpit czy trójwymiarowy klaster instrumentów. Bezdotykowy kokpit Delphi wykorzystuje system ukrytych kamer reagujących na podczerwień do śledzenia na co w danym momencie spogląda kierowca i wyciąga wnioski dotyczące tego, jakie regulacje systemu informacji i rozrywki winny zostać wykonane. Opracowany przez Delphi klaster 3D wykorzystuje technologię wielowarstwowej grafiki.
bardzo fajne ale .niestety żle wykonane naprawy póżniej się zemszczą na urzytkownikach