Pomoc naukowa z trzymetrowym paskiem

20 sierpień 2017

Sześć cylindrów, 211 KM mocy oraz… jeden pasek zębaty długości trzech metrów. Właśnie ze względu na ten pasek eksperci firmy SKF wybrali silnik V6 ESL do roli demonstratora układu rozrządu.

Jednostka napędowa V6 ESL została opracowana wspólnie przez Renault i koncern PSA dwie dekady temu. – Silnik ten charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i dlatego trafiał pod maski topowych modeli francuskich marek. Można powiedzieć, że w swoim czasie było to niemal marzenie francuskiego kierowcy – mówi Bartłomiej Gimiński z firmy SKF. Widlasta szóstka napędzała zarówno konwencjonalne modele takie jak Renault Safrane i Espace, Citroeny C5 i C6 oraz Peugeoty 406, 407, 605 i 807, jak i prawdziwie unikalne pojazdy jak Renault Avantime czy… Clio V6.

Użyty w silniku pasek rozrządu jest rekordowo długi, lecz z technicznego punktu widzenia nie różni się niczym od innych pasków zębatych. Łącznie pasek rozrządu i pasek napędu osprzętu obiegają aż 15 ułożyskowanych elementów – koła pasowe wałków rozrządu, rolki prowadzące oraz napinające, pompę wody, alternator oraz kompresor klimatyzacji.  – Wymiana rozrządu w tym silniku jest tak pracochłonna, że oryginalna instrukcja zalecała wymontowanie jednostki napędowej z samochodu dla uzyskania lepszego dostępu. Nasz egzemplarz pochodzi z późnego okresu produkcji i jest wyposażony w system zmiennych faz rozrządu. Wymiana układu rozrządu oznacza tu konieczność stosowania odpowiednich blokad oraz wyjątkowo dużo pracy przy demontażu osprzętu – dodaje Bartłomiej Gimiński. Zgodnie z instrukcją, wymiana paska rozrządu była przewidziana co 120 tys. km.

Wyczyszczony do błysku i osadzony na specjalnej ramie silnik V6 ESL został przez SKF zaprezentowany po raz pierwszy w czasie ProfiAuto Show w czerwcu tego roku. Najbliższą okazją do obejrzenia tej oryginalnej jednostki napędowej będą targi Inter Cars, które odbędą się 22-24 września w Warszawie.

 

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz