Shell i Hyundai w WRC

11 mar 2014

 

i20-WRC-Three-Quarters-RearFirma Shell wróciła na trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata (WRC) jako partner tytularny zespołu Hyundai Shell World Rally Team. W silniku nowego modelu Hyundai i20 WRC stosowany będzie olej Shell Helix Ultra. Premierowy start auta smarowanego tym olejem miał miejsce podczas rajdu Monte Carlo.

 Shell może poszczycić się długą historią sukcesów w najbardziej prestiżowych rajdach na świecie, w których zwyciężało wiele wspieranych przez Shell zespołów, a także tytułami mistrzowskimi przyznawanymi zarówno kierowcom, jak i producentom. Nawiązana właśnie współpraca z Hyundai Motorsport opiera się na globalnej współpracy firm Hyundai i Shell, która trwa już od 8 lat.

– Shell cieszy się, że może wspólnie z Hyundai Motorsport powrócić do Mistrzostw Świata WRC w nadchodzącym sezonie — powiedział Colin Abraham, wiceprezydent d.s. marketingu w firmie Shell. — Shell oraz Hyundai Motor Company już od ponad ośmiu lat ściśle współpracują ze sobą dostarczając wysokiej jakości produkty klientom na całym świecie.

Samochód Hyundai i20 WRC, który bierze udział w jednej z najbardziej wymagających serii rajdów skorzysta z doświadczenia i osiągnięć badawczo-rozwojowych firmy Shell. Specjalistyczna wiedza, jaką Shell podzieli się z firmą Hyundai przy okazji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata została zgromadzona podczas wieloletnich, udanych projektów partnerstwa technicznego w innych obszarach sportów motorowych.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata organizowane przez FIA (Féderation Internationale de l’Automobile) to jedne z najbardziej wymagających imprez motorowych na świecie. Różne rodzaje nawierzchni (od lodowych i śnieżnych, aż po asfaltowe lub żwirowe) oraz rozmaite warunki klimatyczne (od -30°C do +40°C) sprawiają, że silniki poddawane są ekstremalnym próbom. Zadaniem olejów silnikowych Shell Helix Ultra jest ochrona wyczynowych jednostek napedowych i zapewnienia maksymalnej mocy i wydajności podczas każdego rajdu.

– Firmom Hyundai i Shell udało się stworzyć w ostatnich latach udany duet. Jesteśmy zadowoleni, że to właśnie Shell uczestniczy w rozwijaniu naszego programu WRC poprzez udział w  zespole Hyundai Shell World Rally Team. Cieszymy się, że razem z firmą Shell będziemy mogli podążać tą ekscytującą drogą w naszym pierwszym sezonie — powiedział G.H. Choi, prezes Hyundai Motorsport .

– Firma Hyundai stworzyła światowej klasy zespół, który jest w stanie nie tylko zapewnić zwycięstwo Hyundaiowi i20 WRC. Udział w rajdach zaowocuje z pewnością również korzyściami dla nabywców aut marki Hyundai — dodał Roger Moulding, wiceprezes Shell.

Przypomnieć należy, że Shell może pochwalić się kilkoma udanymi projektami partnerstwa w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata WRC realizowanymi we współpracy z takimi firmami jak Ford, Škoda i Suzuki. Wspierane przez firmę Shell zespoły trzykrotnie wygrywały mistrzostwa producentów (Talbot w roku 1981, Peugeot w latach 1985–86) i dwukrotnie zdobyły tytuły mistrzowskie dla kierowców (Timo Salonen w 1985 r. i Juha Kankkunen w 1986 r.)

Zostaw Komentarz