Wskazówki dotyczące powszechnej usterki przedniego wahacza dolnego
w Tesli Model S

Tekst sponsorowany 13 wrz 2023

Każda usterka występująca w pojeździe powinna być prawidłowo zdiagnozowana zanim mechanik przystąpi do naprawy. Zespół techniczny Delphi postanowił przyjrzeć się bliżej jednej z najczęściej występujących usterek w Tesli Model S.

Wielu właścicieli Tesli Model S zamieszcza w internecie zdjęcia, na których przednie koło ich auta znajduje się poza właściwym miejscem, ograniczając kontrolę nad układem kierowniczym. Z przeprowadzonej inspekcji wynikało, że dolny wahacz poprzeczny (w biuletynie Tesli nazywany również „łącznikiem przednim”) w zawieszeniu, które składa się poza nim z 1 wahacza górnego i 1 wahacza dolnego, był pęknięty w okolicy dolnego przegubu kulowego. A właśnie wahacz (łącznik) ten odpowiada za prawidłowe ustawienie pozycji koła.

Zespół Delphi dotarł do biuletynu serwisowego Tesli (TSB) dotyczącego wyżej wspomnianej usterki (SB-17-31-006), w którym stwierdza się: „Niektóre pojazdy Model S i Model X mogły zostać wyprodukowane z dolnymi wahaczami poprzecznymi, które nie spełniają subiektywnych wymagań Tesli dotyczących wytrzymałości. W przypadku usterki wahacza, opona może stykać się z osłoną nadkola, ale kierowca nadal zachowuje kontrolę nad pojazdem.”

Dla wielu warsztatów wymiana wahaczy zawieszenia to rutynowe zadanie. Jednak w przypadku TESLI Model S do takich nie należy. A to dlatego, że gdy wahacz poprzeczny ulegnie awarii, dodatkowe obciążenie może być wywierane na tuleje wahacza dolnego. Z tego też powodu firma Delphi zaleca wymianę obu wahaczy po wystąpieniu usterki. I tu pojawia się problem, gdyż wymiana wahacza dolnego może być bardziej skomplikowanym zadaniem, niż zwykle. Wszystko zależy od tego, jak na linii produkcyjnej została zamontowana główna śruba pomiędzy wahaczem dolnym, a podwoziem. Może być ona zaś zamontowana na 2 sposoby:

  1. W nowszych modelach śruba montowana jest od przodu – nie ma wówczas problemu.
  2. W starszych modelach śruba montowana jest od tyłu – oznacza to, że aby ją wyjąć najpierw powinien zostać wymontowany akumulator wysokiego napięcia. Nie jest to rekomendowane, dlatego Tesla zaleca przecięcie śruby, aby usunąć ją z podwozia. Firma Delphi nagrała specjalny film instruktażowy z serii #MastersofMotion, w którym można zobaczyć ten proces.

Warto to dodać, że Delphi oferuje komplet części do układów kierowniczych i zawieszenia do pojazdu Tesla Model S, w tym wahacze górne, wahacze dolne i łączniki stabilizatora. Delphi udostępniło także nowe filmy instruktażowe #MastersofMotion, które pokazują wymianę tych komponentów, zapewniając mechanikowi wsparcie od początku do końca.

Na tym jednak nie koniec. Akademia Delphi oferuje 11-częściowy kurs diagnostyki Tesli, który między innymi przeprowadzi mechanika przez proces przełączenia pojazdu do trybu serwisowego, w celu ustawienia zbieżności wszystkich czterech kół. Należy pamiętać, że jeśli pojazd wyposażony jest w zawieszenie pneumatyczne, przed rozpoczęciem prac trzeba ustawić go w trybie „high”.

Gama produktów Delphi obejmuje wszystkie wersje Modelu S, począwszy od podstawowej wersji S60 aż do flagową P100D, wyposażoną w zawieszenie sprężynowe lub adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne (od 2012 roku). Wśród elementów  do tych aut znajdują sie:

  • Wahacz dolny – TC8269
  • Wahacz dolny poprzeczny – TC8270 (prawa strona) i TC8271 (lewa strona)

Wspomnieć także trzeba, że Model S jest obsługiwany przez testery diagnostyczne Delphi DS180 i DS480.

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz