12 porad dotyczących obsługi układu hamulcowego

Tekst sponsorowany 20 mar 2024

Prawidłowe przeprowadzenie przeglądu i obsługa układu hamulcowego to jedno z kluczowych zadań, które każdy mechanik musi opanować. Żywotność klocków hamulcowych może znacznie się różnić, dlatego konieczna jest umiejętność oceny, kiedy wymagają one wymiany.

Sprawdź 12 porad od Delphi, jak wykonać dokładny przegląd układu hamulcowego.

 1. Pęknięcia termiczne
  Podczas przeglądu tarcz, zwracaj uwagę, czy występują pęknięcia termiczne.
 2. Poziom płynu hamulcowego
  Zawsze sprawdzaj poziom i temperaturę wrzenia płynu hamulcowego. Jeśli to konieczne, wymień płyn. Podczas cofania tłoków odkręć odpowietrznik w celu pozbycia się starego płynu z zacisku hamulcowego. Zdejmij korek zbiornika płynu hamulcowego przy cofaniu tłoka, aby uniknąć oporu i uszkodzenia układu.
 3. Dokonaj przeglądu sąsiadujących obszarów
  Podczas wymiany tarcz i klocków hamulcowych należy dokonać przeglądu sąsiadujących części i elementów w celu sprawdzenia zużycia i uszkodzeń. Mowa tu o częściach układu kierowniczego, zawieszenia, tulei, łożysk i przewodów hamulcowych. Spójrz także na złącza i okablowanie, amortyzatory i sprężyny oraz czujniki ABS.
 4. Grubość klocków
  Niektóre ślady na tarczach mogą być oznaką problemów z klockami. W celu oceny poziomu zużycia grubość klocków hamulcowych sprawdzamy odpowiednim miernikiem . Większość posiada czujnik zużycia , który informuje o konieczności wymiany. Zazwyczaj zaleca się wymianę klocków hamulcowych w momencie, gdy materiał cierny został zużyty do grubości 3 mm lub poniżej. Wyznacznikiem powinny być jednak zawsze zalecenia producenta. Sprawdź, czy po jeździe na starych klockach i tarczach nie ma oznak przegrzania.
 5. Oznaki zużycia klocków
  Duże zużycie zewnętrznego klocka hamulcowego może często być oznaką problemów z kołkami prowadzącymi, tulejami, a nawet ślizgami. Jeśli to na wewnętrznym klocku widać większe zużycie, warto sprawdzić, czy tłok nie jest zablokowany lub czy nie ma problemu z pompą hamulcową, przewodem elastycznym.
 6. Porady dotyczące smaru
  Nie używaj smaru miedzianego na nowoczesnych klockach (elektroliza – łączenie miedzi i aluminium). Rozważ użycie produktu Delphi Anti Seize Braking.
 7. Nakładki antyhałasowe
  Nakładki antyhałasowe z czasem tracą swoją skuteczność, co może powodować nie tylko zwiększony hałas, ale także nierównomierne zużycie i nierównomierne hamowanie. Przy każdej wymianie klocków lub szczęk należy również wymienić części pomocnicze, takie jak sprężyny, zaczepy czy podkładki.
 8. Zużycie szczęk hamulcowych
  Aby sprawdzić, czy szczęki hamulcowe są zużyte, należy zwrócić uwagę na niestabilne czucie w pedale hamulca, a także wibracje w czasie hamowania. Można również zauważyć zbyt duży skok hamulca postojowego
 9. Sprawdź sprężyny
  Sprężyny powrotne szczęk hamulcowych nie są wieczne, a z czasem mogą stać się słabsze. Kiedy przestają cofać szczęki do pierwotnej, prawidłowej pozycji, może to powodować nadmierne zużycie okładziny.
 10. Zadbaj o smar
  Samoregulatory szczęk hamulcowych powinny być swobodne i odpowiednio nasmarowane.
 11. Żywotność przewodów hamulcowych
  Przewody hamulcowe są wykonane z gumy, przez co z czasem mogą ulec zniszczeniu. W przypadku widocznych pęknięć przewody należy bezwarunkowo wymienić. W dokumentacji producenta sprawdzić co ile wymienia się przewody elastyczne.
 12. Temperatura płynu hamulcowego
  Zbadaj temperaturę wrzenia płynu hamulcowego. W razie zbyt niskiej, wymień go. Zaleca się wymianę płynu co 2 lata lub od ilości przejechanych kilometrów.

Pamiętaj…
Przy montowaniu nowych części układu hamulcowego należy zalecić klientom, aby przez pierwsze 300 km używali hamulca delikatniej, aż części odpowiednio się ułożą. Hamowanie z dużych prędkości na nowym, niedotartym zestawie, może spowodować uszkodzenie tych części i doprowadzić do utraty skuteczności hamowania.
Tarcze i bębny wymieniamy zawsze parami. Wymiana wyłącznie jednej strony może spowodować brak równowagi pracy hamulców, co prowadzi do przedwczesnego zużycia.

https://www.delphiautoparts.com/pl/masters-of-motion?resource-type=how-to

Zostaw Komentarz