Płyn hamulcowy ENV6 – 200 milisekund ratuje życie

10 lut 2020

W nowoczesnych pojazdach układ hamulcowy pełni znacznie więcej funkcji niż w pojazdach choćby sprzed 15 lat. W efekcie wzrosły wymagania wobec wypełniającego go płynu.

Przełom rozpoczął się w 2006 r., gdy w życie wszedł przepis, że wszystkie nowo rejestrowane pojazdy muszą być wyposażone w system ABS. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2014 r. obowiązkowego systemu ESP. Ale to nie koniec, bo oto Unia Europejska planuje w kolejnych latach wydłużyć listę systemów montowanych obowiązkowo jako wyposażenie fabryczne. Znaleźć się ma na niej m.in. system AEB (Autonomous Emergency Breaking), czy też LKA (Line Keeping Assist). W obydwu przypadkach podstawą jest układ hamulcowy, a konkretniej mówiąc system ESP.

Aby system ten, a w konsekwencji również systemy na nim oparte, spełniał należycie swoje zadania, wszystkie jego elementy muszą być sprawne i poddawane regularnym kontrolom. Dotyczy to również płynu hamulcowego, o którym często zapominamy. Tymczasem każdy płyn (z wyjątkiem DOT5, który ma specjalistyczne zastosowanie) jest higroskopijny, co oznacza, że chłonie wilgoć, która obniża jego parametry.

Gdy płyn zawiera zbyt dużo wilgoci, bądź jest o niewłaściwej specyfikacji, systemy bezpieczeństwa nie będą działały właściwie. Nawet jeśli kierowca na co dzień nie dostrzega żadnej różnicy, w sytuacjach awaryjnych może się ona ujawnić, stając się przyczyną kolizji czy nawet groźnego wypadku.

Oto niewłaściwy płyn często powoduje opóźnienie zadziałania całego systemu. Czym to grozi pokażmy na przykładzie układu AEB, którego zadaniem jest wykrycie pojazdu, do którego zbliżamy się zbyt szybko, i uruchomienie hamulców, jeśli kierowca tego nie uczyni. Gdy w układzie znajduje się niewłaściwy płyn bądź płyn zużyty, opóźnienie w działaniu systemu może wynieść 200 ms. Wydawać by się mogło, że piąta część sekundy to bardzo niewiele, ale w tym czasie auto poruszające się w ruchu miejskim z prędkością 50 km/h pokona około 3 metry. A to mogą być decydujące 3 metry dla czyjegoś życia.

Jedynym sposobem, aby wszystkie systemy działały zgodnie z założeniami producenta, jest dokładna kontrola i wymiana komponentów zgodnie z wymogami. Dotyczy to również płynu hamulcowego.

Bosch w swojej ofercie ma płyn hamulcowy nowej generacji o nazwie ENV6 o wyższych parametrach niż standardowe płyny hamulcowe przeznaczone do układów ESP, który można stosować jako zamiennik płynów DOT.

By dowiedzieć się więcej kliknij tutaj!

 

Zostaw Komentarz