5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek

02 gru 2019

Choć słaba widoczność przez przednia szybę jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku drogowego, wielu kierowców zdaje się godzić, że wycieraczki w ich aucie nie są w pełni sprawne. Tymczasem już pierwsze symptomy zużycia powinny być sygnałem do wymiany wycieraczek na nowe.

Oto 5 oznak, wskazujących, że nadszedł czas na wymianę wycieraczek, a przy okazji także garść wskazówek dotyczących właściwego doboru nowych.

  1. Przeskakiwanie

Jeśli pióro wycieraczki „przeskakuje” (porusza się skokami) zamiast płynnie zgarniać z szyby wodę, nie oznacza to wcale jego zużycia, lecz niewłaściwe przyleganie. Częstą przyczyną tego zjawiska jest suchy i gorący klimat — pióro „zastyga” w jednym położeniu pod wpływem promieni słonecznych i nie odwraca się, gdy wycieraczka zmienia kierunek ruchu.

W przypadku takim konieczna będzie wymiana piór. Zaleca się wybierać wycieraczki, których pióra składają się z połączenia kauczuku naturalnego i syntetycznego zamiast piór wykonanych w całości z kauczuku naturalnego. W porównaniu z kauczukiem naturalnym jego syntetyczna odmiana jest bardziej odporna na uszkodzenia spowodowane przez promienie słoneczne oraz przejawia mniejszą tendencję do „utwardzania się”.

  1. Smugi

Wycieraczki, które zostawiają smugi na szybie, mogą wymagać tylko wyczyszczenia miękką ściereczką. Jeśli jednak po usunięciu z nich w ten sposób brudu nadal pozostawiają ślady, oznacza to zużycie elementu gumowego, a co za tym idzie konieczność wymiany. Z tego typu defektem mamy najczęściej do czynienia przy wycieraczkach szkieletowych, gdyż w ich przypadku nietrudno o nierównomierny docisk.

Gdy pióra zostawiają smugi, eksperci firmy Valeo, która specjalizuje się m.in. właśnie w produkcji wycieraczek, zalecają użycie płaskich, np. Valeo Silencio™, których mocowanie jest identyczne ze stosowanym w nowych samochodach lub opracowanych specjalnie z myślą o rynku wtórnym wycieraczek Hydroconnect™ z wymiennymi adapterami.

Wycieraczki płaskie nad klasycznymi (szkieletowymi) mają tę przewagę, że piórka dociskane są do szyby na całej ich długości, a nie tylko w kilku punktach. Oznacza to równomierne przyleganie na całej długości pióra, co skutkuje płynniejszą, cichszą i bardziej równomierną pracą, w szczególności przy większych prędkościach jazdy oraz w warunkach intensywnego użytkowania, czyli dokładnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzeba.

  1. Piszczenie

Piszczenie wycieraczek jest nie tylko denerwujące, ale również może oznaczać, że wycieraczki są źle dobrane. Możliwe przyczyny to nieprawidłowe zamocowanie lub wadliwa praca ramienia wycieraczki. W tych przypadkach pióro przywiera do szyby nierównomiernie, co uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. W pierwszej kolejności warto skontrolować docisk ramienia wycieraczek i jeśli to możliwe odpowiednio je wyregulować. Jeśli pomimo tego wycieraczki nadal piszczą, nadszedł czas na wymianę piór na te o lepszych parametrach pracy.

  1. Rozmazywanie

Powodem rozmazywania może być zabrudzenie szyby zanieczyszczeniami zbyt trudnymi do usunięcia przez element gumowy, takimi jak przyschnięte owady lub tłuste plamy — tego typu obiekty uniemożliwiają prawidłowy kontakt pióra ze szkłem, przez co określone obszary szyby pozostają brudne, a widoczność jest ograniczona. Jeśli jednak efekt rozmazywania utrzymuje się pomimo wyczyszczenia szyby, oznacza to najprawdopodobniej stałą deformację części elementu gumowego i nie obędzie się bez wymiany wycieraczek.

  1. Uszkodzenie

Podobnie jak wymienione wcześniej defekty również wszelkie uszkodzenia piór będą pogarszały wydajność wycieraczek oraz widoczność. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na uszkodzenia samych elementów gumowych (np. wyszczerbienie spowodowane pracą na pokrytej lodem szybie lub oderwaniem na siłę wycieraczki przymarzniętej do szyby), ale też oderwanie elementu gumowego pióra od elementu nośnego. Oczywiście gdy dojdzie do wygięcia lub uszkodzenia konstrukcji nośnej, też wycieraczki wymagają niezwłocznej wymiany.

Co i gdzie kupować?

Aby mieć pewność, że nowe wycieraczki będą działały jak należy, najlepiej wybierać produkty uznanych firm, a do takich z pewnością należy Valeo, światowy lider w dziedzinie systemów wycieraczek, dostarczający je zarówno na oryginalne wyposażenie, jak i na rynek wtóry. Valeo Service, zajmujące się właśnie rynkiem wtórnym, oferuje bogaty asortyment przednich i tylnych piór wycieraczek, dostępnych w różnych grupach produktowych, jak wspomniane Valeo Hydroconnect™ czy Valeo First, a także najwyższej klasy wycieraczki Valeo Silencio™ z segmentu oryginalnego wyposażenia. Oferta jest tak szeroka, że znaleźć w niej można odpowiednie pióra wycieraczek do wszystkich potrzeb.

Dobór odpowiedniego zamiennika jest bardzo łatwy: na każdym zestawie piór Valeo Service znajdują się jasne informacje o markach i modelach pojazdów, do których produkt jest przeznaczony. Jednocześnie z pomocą w bezbłędnym doborze wycieraczki (z każdego segmentu cenowego) do każdego samochodu przychodzą narzędzia takie jak wyszukiwarka online, czy aplikacja MyValeoParts.

Pióra wycieraczek Valeo można nabyć w wielu sklepach z częściami motoryzacyjnymi, warsztatach samochodowych albo przez internet.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową Valeo.

Zostaw Komentarz