AD Polska zmienia właściciela

30 maj 2017


Grupa Autodis planuje sprzedaż swojej spółki zależnej AD Polska, będącej jej częścią od roku 2006, do Grupy Rhiag, należącej do amerykańskiej Grupy LKQ Corporation.


Jak czytamy w komunikacie: „w ciągu kilku ostatnich lat zarządom Grupy Autodis oraz Autodistribution Polska udało się znacząco rozwinąć biznes AD Polska poprzez wzmocnienie fundamentów ekonomiczno-finansowych firmy. Jednakże ze względu na swoje położenie geograficzne, odległe od głównych rynków na których działa spółka-matka (Francja, Benelux), AD Polska nie mogła w pełni korzystać tak z inwestycji, jak i z synergii biznesowej generowanej przez Grupę Autodis. AD Polska rozpocznie teraz nowy rozdział swojego rozwoju, korzystając ze wsparcia i doświadczenia Grupy Rhiag, mającej jasno określone ambicje budowania silnej pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Przedstawiciele firmy podają, że akwizycja AD Polska jest częścią strategii rozwoju LKQ Corporation oraz Grupy Rhiag. Strategia ta ma polegać na stworzeniu w Środkowej i Wschodniej Europie silnej grupy sprzedażowo-dystrybucyjnej. Celem Grupy Rhiag jest zatem wykorzystanie pojawiających się okazji logistycznych i zakupowych. Przykładem tej polityki było też niedawne przejęcie przez LKQ Corporation działającej na rynku skandynawskim Grupy Mekonomen,.

Sprzedaż AD Polska jest także częścią strategii rozwoju Grupy Autodis. Chce ona bowiem skoncentrować się na budowie silnej grupy spółek działających w segmencie motoryzacyjnym w Europie Zachodniej, poczynając od rynku francuskiego. Świadczyć o tym mają zakupy na rynkach Beneluxu oraz inwestycje we Włoszech.

Stéphane Antiglio, prezes Grupy Autodis, tak skomentował transakcję: – Chcemy pogratulować i podziękować zespołowi AD Polska za wielką pracę wykonaną wspólnie z nami w ostatnich latach, w trudnych i pełnych wyzwań warunkach rynkowych. Jest nam miło móc przekazać biznes AD Polska w ręce znanego i cenionego gracza na rynku dystrybucji części samochodowych: polska spółka uzupełni system sprzedaży i dystrybucji Grupy Rhiag w Centralnej i Wschodniej Europie. Z kolei Grupie Autodis ten projekt umożliwi skoncentrowanie się na wdrożeniu naszej strategii rozwojowej w Europie Zachodniej, z którą wiążemy daleko idące plany i która oferuje naszej Grupie znaczący potencjał wzrostu.

Jiři Novak, kierujący operacjami Grupy Rhiag Group w Czechach, Słowacji, Polsce i Bułgarii powiedział natomiast: – Jest nam niezmiernie miło powitać zespół AD Polska. Firma ta ma silną pozycję rynkową oraz jest cenionym graczem na polskim rynku. Ten zakup w znaczący sposób wzmacnia naszą obecność w Centralnej i Wschodniej Europie. Jesteśmy przekonani, że w połączeniu z naszymi istniejącymi możliwościami, AD Polska będzie mogła oferować swoim klientom jeszcze wyższy poziom usług.

Transakcja ma zostać  sfinalizowana po otrzymaniu zgody właściwych organów administracji państwowej (UOKiK). AD Polska opuści także struktury grupy zakupowej AD International zgodnie z odpowiednimi zapisami umowy pomiędzy AD Polska i ADI. Szczegóły finansowe planowanej transakcji nie zostały ujawnione.


O Grupie Rhiag

Grupa Rhiag jest jednym z największych graczy na europejskim rynku dystrybucji części, a także w sektorze niezależnych usług naprawczych. Wspiera swe spółki zależne w dążeniu do osiągnięcia pozycji liderów na lokalnych rynkach. Działa w dziesięciu krajach(we Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii, Polsce, Ukrainie, Bułgarii oraz Hiszpanii) poprzez bezpośrednią dystrybucję prowadzoną z własnych centrów logistycznych (ponad 300 centrów). W ramach holdingu Grupy Rhiag działają:
– Rhiag oraz Bertolotti we Włoszech,
– Era we Włoszech i w Hiszpanii,
– Rhiag RGL w Szwajcarii,
– Elit Group w Czechach, Rumunii, Polsce oraz na Słowacji i Ukrainie,
– Lang na Węgrzech,
– Auto Kelly Group w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii.

Poprzez swoje spółki Grupa Rhiag eksportuje do ponad 70 krajów świata. W ciągu wielu lat współpracy Grupa Rhiag zbudowała silne relacje z kluczowymi producentami części działającymi na światowym aftermarkecie. Dystrybuuje ponad 200 marek premium oraz rozwinęła 2 marki własne: Era i Starline. Na wszystkich rynkach, na których Grupa Rhiag działa, oferuje swoim klientom (ponad 120 000) sprawdzone programy wspierające (np. platformy e-commerce) zorientowane na budowanie profesjonalizmu oraz kompetencji technicznych i zarządczych.

Grupa Rhiag jest także właścicielem sieci warsztatowych działających na poszczególnych rynkach pod różnymi markami: ‘a posto’ Rhiag, DediCar, Optima Truck Service, Auto Kelly Auto Service, Partner Elit & Liqui Moly.

W niektórych krajach Grupa Rhiag prowadzi z sukcesami sieci detalicznej sprzedaży części.

Zostaw Komentarz