Akcelerator wystartował

31 sty 2023

Laureaci Programu Akcelerator spotkali się w Warszawie na jego oficjalnej inauguracji. Na stypendystów Fundacji Inter Cars, oprócz spotkań z przedstawicielami firmy i jej ambasadorem, Bartoszem Ostałowskim, czekały inne atrakcje, m.in. warsztaty integracyjne, wizyta w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu, Centrum Tuningu Hyperformance, a także w Laboratorium Intermeko Europe.

Akcelerator to program, który wyróżnia się na tle innych podobnych inicjatyw, ponieważ trafia nie tylko do osób, które interesują się danym zagadnieniem na poziome teoretycznym, ale również do tych, które lubią tworzyć, kreować – mówi Piotr Montusiewicz, jeden ze stypendystów.

Pierwszy raz mam do czynienia z tego typu inicjatywą. Myślę, że dołączając do niej, uczniowie mogą bardzo wiele zyskać, ponieważ mają wsparcie profesjonalistów. Takich programów powinno być o wiele więcej – dodaje Krzysztof Schoepe, jeden z nauczycieli-opiekunów.

Inspiracja do rozwoju

Na dwadzieścioro laureatów Programu Akcelerator czekają możliwości rozwoju i samodoskonalenia, m.in. warsztaty i szkolenia z zakresu kompetencji społecznych, cyfrowych i językowych oraz dodatkowo wsparcie finansowe.

Dzisiejszy świat stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań. Warto, by mieli okazję na spotkanie na swojej drodze osób, które pokażą im możliwości, zainspirują i dadzą bodziec do działania, by nie bali się realizować swoich pomysłów, mając jednocześnie szansę na rozwijanie swoich pasji – mówi Jacek Piotrowiak, prezes zarządu Fundacji Inter Cars.

Trudno o lepszy przykład na pokonywanie ogromnych barier niż Bartosz Ostałowski, kierowca, który we wrześniu ustanowił rekord Guinessa w drifcie samochodem prowadzonym stopą! Ambasador Inter Cars był jednym ze specjalnych gości gali oficjalnie inaugurującej Program Akcelerator.

– Cele, które wytyczyła sobie Fundacja Inter Cars, takie jak rozwój kompetencji przyszłości, są niezwykle istotne we współczesnym świecie. Kreowanie przestrzeni dla młodych ludzi, prowadzenie ich w dobrym kierunku, wykorzystanie potencjału i wspieranie ich to idealne rozwiązanie na przyszłość, na budowanie lepszego otoczenia wokół nas – powiedział Bartosz Ostałowski.

Pod okiem mentorów

Fundacja Inter Cars będzie bardzo blisko swoich stypendystów przez cały czas trwania Programu Akcelerator, w czym pomóc mają ich mentorzy-wolontariusze, czyli menedżerowie i doświadczeni pracownicy Inter Cars.

Razem stworzymy świetne połączenie: my, mentorzy z wieloletnim doświadczeniem, z młodzieńczą werwą i determinacją stypendystów. Te osoby nie są przypadkowe, one wiedzą już, czego chcą, mimo że są w bardzo młodym wieku. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych! Myślę, że dzięki temu ja sama mogę mieć lepsze rezultaty w mojej pracy – mówi Marta Nawrocka, mentorka Programu Akcelerator.

Mentorzy zostali starannie dobrani do potrzeb uczniów – ich zainteresowań, osiągnięć i planów na przyszłość, a także gruntownie przygotowani do swojej roli dzięki pakietowi szkoleń i wsparciu ekspertów.

Oficjalna inauguracja Programu Akcelerator trwała trzy dni. Harmonogram był bardzo bogaty i różnorodny: oprócz spotkania z przedstawicielami Fundacji Inter Cars, zarządu firmy i mentorami, stypendyści uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, a ich opiekunowie mieli okazję wysłuchać wykładów prof. Piotra Płoszajskiego i Agaty Łuczyńskiej. Cała grupa odwiedziła także Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu, Laboratorium Intermeko Europe i Centrum Tuningu Hyperformance. Ogromne zainteresowanie stypendystów wzbudziła wizyta na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, gdzie spotkali się ze studentami Koła Naukowego Proton Dynamic, konstruktorami bolidu biorącego udział w Formule Student.

Teraz przed stypendystami kilka miesięcy wytężonej pracy na szkoleniach i kursach, które, co warte podkreślenia, mogli dobierać również według własnych potrzeb. Pierwsza edycja zakończy się letnim obozem edukacyjno-sportowym.

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy pomagać innym ludziom i całym społecznościom. Akcelerator jest właśnie jedną z form wsparcia dla tych, którzy pragną się rozwijać, a nie mają wystarczających funduszy czy możliwości – mówi Maciej Oleksowicz, prezes zarządu Inter Cars.

Ciąg dalszy nastąpi

Nabór wniosków do Programu Akcelerator rozpoczął się pod koniec sierpnia 2022 roku. Uczniowie, przy wsparciu swoich nauczycieli-opiekunów, musieli przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także opisać plany na przyszłość. Już pierwsza edycja cieszyła się dużą popularnością, ponieważ do Fundacji Inter Cars wpłynęło ponad 150 zgłoszeń. Komisja stypendialna wyłoniła trzydziestu uczniów, którzy znaleźli się w drugim etapie. Ostatecznie dwudziestu stypendystów zostało laureatami pierwszej edycji Programu Akcelerator.

To jest bardzo zróżnicowana grupa: dziewczyny i chłopaki z całej Polski, uczniowie techników i liceów, zainteresowani naukami ścisłymi i mechaniką, planujący związać przyszłość z naukami inżynierskimi, programowaniem, informatyką i mechaniką samochodową. To fantastyczna grupa bardzo ciekawych, ambitnych, młodych ludzi – mówi Katarzyna Orlikowska, koordynatorka Programu Akcelerator w Fundacji Inter Cars.

Nabór wniosków do drugiej edycji programu rozpocznie się pod koniec roku szkolnego, a grupa laureatów zostanie wyłoniona jesienią.

Laureaci pierwszej edycji Programu Akcelerator:

Igor Bondaryk, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku
Daniel Czech, Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku
Jakub Dźwierzyński, Zespół Szkół Samochodowych im. Obrońców Westerplatte w Rzeszowie
Katarzyna Furmanek, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
Hubert Gonera, Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
Natalia Graczyk, Technikum Logistyczne w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
Oliwer Jeger, Publiczne Technikum nr 4 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu
Piotr Małek, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie
Magdalena Marcysiak, Technikum nr 1 o profilu logistycznym w Zespole Szkół im. W.S. Reymonta Konstancinie-Jeziornie
Piotr Montusiewicz, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
Weronika Nadolna, Technikum o profilu spedycyjnym w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
Kacper Niedziela, Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
Mateusz Nowicki, Technikum o profilu logistycznym w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu
Dominik Ratka, Technikum Samochodowe w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie
Michał Reuss, Technikum o profilu elektronicznym w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Mikołaj Rzepka, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie
Mateusz Skupień, Technikum Informatyczne im. Stefana Banacha w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
Łukasz Stępniewski, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu
Mikołaj Wrona, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie
Wojciech Wróbel, Technikum o profilu logistycznym w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu

 

Zostaw Komentarz