Akumulator akumulatorowi nierówny

20 gru 2019

By akumulator długo i niezawodnie pracował musi być dobrze dobrany do konkretnego modelu samochodu. Warto też uwzględnić warunki, w jakich pojazd będzie eksploatowany.

Według europejskich statystyk akumulatory są jedną z głównych przyczyn awarii pojazdów. Niesprawność baterii naraża kierowców na niewygody (unieruchomienie pojazdu najczęściej w zimowy poranek) i koszty (wymiana/diagnostyka), przy czym wyzwaniem dla akumulatorów są nie tylko temperatury czy usterki w pojeździe (np. niesprawny alternator), ale coraz częściej także bogate wyposażenie aut, pobierające dużo prądu z akumulatora.

Dobry wybór, mniejsze ryzyko awarii

Jak zatem zaradzić akumulatorowym awariom? Oprócz konserwacji i diagnostyki, warto postawić na dobór odpowiedniej baterii. Okazuje się bowiem, że jeśli akumulator jest dobrze dopasowany do potrzeb pojazdu, znacząco zmniejsza się ryzyko jego rozładowania, także w czasie zimy. Dlatego, gdy dojdzie do awarii akumulatora i konieczna jest jego wymiana, należy wybrać właściwy model, który spełnia wymagania producenta pojazdu i jest dopasowany do stylu jazdy (np. jazda miejska). Producenci akumulatorów udostępniają w tym celu łatwe w użyciu wyszukiwarki, jak np. Exide Battery Finder, czyli narzędzia do szybkiego wyboru odpowiedniego akumulatora, wyposażone w intuicyjny dla użytkownika interfejs.

Bogata oferta

Wyszukiwarki te są tym bardziej pomocne, że gama dostępnych akumulatorów jest naprawdę bogata, a wybór nierzadko trudny. Przykład? Producent akumulatorów Exide i Centra oferuje zarówno akumulatory tradycyjne (np. Centra Plus, Exide Excell), jak i akumulatory do aut z bogatym wyposażeniem (Centra Futura, Exide Premium) lub z systemem Start-Stop, np. Exide EFB (Enhanced Flooded Battery) i AGM (Absorbent Glass Mat). Akumulatory możemy podzielić także na główne i wspomagające do systemu Start-Stop (np. Exide Auxiliary). Tak szeroka oferta odzwierciedla złożoność rynku i jednocześnie pozwala dokonać optymalnego wyboru do konkretnego zastosowania, co zmniejsza ryzyko awarii akumulatora.

Zalety węgla

W tym miejscu jest dobra okazja, by poświęcić kilka zdań wykorzystaniu w akumulatorach węgla jako dodatku chemicznego. Do pojazdów z nowoczesnymi silnikami i z bogatym wyposażeniem elektrycznym Exide proponuje akumulatory Exide Premium Carbon Boost 2.0, które ładują się 2 razy szybciej niż tradycyjne. – Te akumulatory sprawdzą się idealnie w ekstremalnych temperaturach oraz w innych wymagających warunkach. Ponadto technologia Carbon Boost 2.0 zdaje egzamin w ruchu miejskim, w którym wydajność pracy alternatora ładującego akumulator jest bardzo niska. Akumulatory z technologią Carbon Boost 2.0 stanowią także doskonałe usprawnienie pojazdów z tradycyjnym układem napędowym, które potrzebują szybkiego doładowania – mówi Guido Scanagatta, Senior Product Manager Transportation w obszarze EMEA w Exide Technologies.Akumulatory EFB firmy Exide z formułą Carbon Boost 2.0 sprawdzą się też w pojazdach, w których przyjdzie im pracować cyklicznie, w tym w autach z systemem Start-Stop. – Inteligentne alternatory i hamowanie rekuperacyjne w pojazdach z systemem Start-Stop gwarantują optymalny odzysk energii, maksymalną oszczędność paliwa i niską emisję CO2. Dodatkowo akumulatory Exide EFB z formułą Carbon Boost 2.0 do pojazdów z napędem typu Start-Stop mogą wpłynąć na wydłużenie żywotności tradycyjnych układów napędowych – dodaje ekspert Exide.

Obie gamy akumulatorów Exide wyróżniają się na rynku wtórnym pod względem wydajności energetycznej. A dzięki oszczędności paliwa i rzadszym wymianom akumulatorów, kierowcy mogą cieszyć się niższymi kosztami użytkowania pojazdów.

 

 

Zostaw Komentarz