Akumulator gotowy na chłody

02 wrz 2021

 

Przed sezonem jesiennym warto skontrolować akumulator i jeśli trzeba wymienić go na nowy, np. wykonany w technologii Carbon Boost 2.0, która dobrze sobie radzi w ekstremalnych temperaturach – radzą specjaliści Exide.

 

Kierowcy, którzy latem nie mieli czasu, by zadbać o swój akumulator mogą tego pożałować jesienią. Jeśli był on permanentnie niedoładowany lub uległ samorozładowaniu, mogło mu to zaszkodzić. Zbyt niski stan naładowania może bowiem spowodować nieodwracalne zasiarczenie płyt, a w konsekwencji nawet awarię akumulatora.

Regularnie kontrolować

Dlatego warto systematycznie kontrolować stan baterii. Dobrze jest też wiedzieć, że optymalne napięcie w akumulatorze wynosi 12,7 V lub więcej. Gdy spadnie poniżej 12,5 V, można się spodziewać, że w rozładowującym się akumulatorze zabraknie niebawem energii, by uruchomić silnik. Zapobiegać takim sytuacjom pomoże inteligentny tester nowej generacji Exide EBT965P, dzięki któremu kontroluje się system elektryczny pojazdu, sprawdza działanie rozrusznika i alternatora, jak również dostępność energii. Można się także dowiedzieć, czy akumulator wymaga wymiany. Gdy nie ma możliwości użycia nowoczesnego testera, należy sprawdzić poziom naładowania akumulatora woltomierzem, np. podłączonym do gniazda zapalniczki samochodowej.

Dobrze ładować

Gdy okaże się, że akumulator jest rozładowany, pomocny będzie inteligentny prostownik, np. Exide 12/7. Dzięki temu urządzeniu ładowanie akumulatora jest bezpieczne i proste, bo nie trzeba kontrolować jego przebiegu. Nowoczesne prostowniki, takie jak Exide 12/7, same ustalają parametry ładowania, same też przerywają proces, gdy naładowanie osiągnie optymalny poziom, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko przeładowania.

Naładować akumulator można też za pomocą urządzenia starszej generacji, jednak wówczas trzeba bacznie nadzorować cały proces i uważać, by nie przeładować baterii. Mogłoby to podnieść temperaturę elektrolitu, a w konsekwencji doprowadzić nawet do uszkodzenia akumulatora.

Aby nie dopuścić do rozładowania akumulatora, dobrze jest odbywać regularnie dłuższe jazdy, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu naładowania oraz zapobiegną trwałemu zasiarczeniu płyt.

Utrzymywać w czystości

Należy również zadbać o czystość akumulatora. Na obudowie akumulatora pojawia się brud i kurz, co sprzyja upływom prądu, zaniedbywane klemy z czasem śniedzieją, co z kolei skutkuje oporami w przepływie prądu. Regularnie trzeba zatem korzystać z czystej ściereczki i specjalnej szczoteczki do klem. Klemy można czyścić też przy pomocy uniwersalnej oczyszczarki do bolców, warto jednak mieć na względzie, że oczyszczarka w niewprawnej ręce może doprowadzić do zredukowania średnicy bolca, a wówczas klema może się na nim nie zacisnąć z odpowiednia siłą.

Na co wymieniać

Jeśli akumulator jest już stary i wymaga wymiany, warto wybierając kolejny model, postawić na technologię Carbon Boost 2.0, zastosowaną, np. w akumulatorach Centra Futura albo Exide Premium. Dzięki dodatkowi aktywnego węgla akumulatory te mają większą wydajność i dłuższą żywotność. Ładują się do dwóch razy szybciej niż tradycyjne i dużo lepiej sobie radzą w ekstremalnych temperaturach.

Właściwego doboru można dokonać z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi oferowanych przez niektórych producentów akumulatorów, np. Exide Technologies, który na swojej stronie www.akumulator.pl udostępnia wyszukiwarkę. Klienci Exide mogą także skorzystać z wyszukiwarki internetowej Exide Battery Finder umożliwiającej odnalezienie odpowiedniego akumulatora po numerze VIN albo pobrać – ze stron App Store lub Google Play – bezpłatną aplikację Exide Battery Finder.

Assistance – pakiet przyjazny klientowi

W przypadku niektórych dostępnych na rynku akumulatorów ich producenci oferują dodatkowe ubezpieczenie. Taki bezpłatny bonus przysługuje w standardzie np. nabywcom akumulatorów Exide Premium i Centra Futura. Kierowca, niezależnie od gwarancji, zyskuje dzięki temu pakietowi dodatkową ochronę na wypadek awarii akumulatora. Może wówczas liczyć na bezpłatną pomoc na terenie całej Polski. Wystarczy, że zadzwoni do sieci serwisowej, a jej przedstawiciele przyjadą i uruchomią samochód. W przypadku akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura taka ochrona przysługuje dwukrotnie w ciągu 3 lat od daty ich zakupu. Przy ujemnych jesiennych temperaturach, gdy drastycznie obniży się pojemność elektryczna i zdolność rozruchowa akumulatora, taka pomoc może się przydać.

 

 

Zostaw Komentarz