Akumulator i upały

08 Lip 2016

Powszechnie uważa się, że najtrudniejszy czas dla akumulatora to sezon zimowy, tymczasem upały szkodzą mu dużo bardziej.

O ile w czasie siarczystych mrozów znacznie spada sprawność akumulatorów, o tyle letnie upały prowadzą do jeszcze bardziej zgubnego dla akumulatora zjawiska, jakim jest samorozładowanie. Na dodatek skrajnie mroźne warunki w naszej strefie klimatycznej stają się coraz rzadsze, tymczasem lato potrafi być naprawdę gorące.

akumulator upaly 5Naturalne zjawisko

Samorozładowanie to zjawisko naturalne, dotyczące w mniejszym lub większym stopniu wszystkich akumulatorów i silnie uzależnione od temperatury otoczenia. Dlatego akumulatory narażone na wysokie temperatury wymagają częstszego ładowania podczas składowania i użytkowania (głównie podczas dłuższego postoju samochodu) w celu zapewnienia ich sprawności. Wystarczy bowiem zostawić samochód na kilka dni w mocno nasłonecznionym miejscu, by temperatura 30°C stworzyła pod nagrzaną maską iście piekielne warunki dla akumulatora.

Krzysztof Najder,  Exide Technologies
Krzysztof Najder

Czas, po którym akumulator będzie wymagał ładowania, producenci określają zazwyczaj dla temperatury 20°C. Jednak każdy wzrost temperatury o 10°C wiąże się ze średnio dwukrotnym przyspieszeniem samorozładowania. Stąd też prosty wniosek – w szczególnie ciepłe dni, kiedy temperatura sięga lub nawet przekracza 30°C, akumulator rozładowuje się znacznie szybciej niż w jakichkolwiek innych warunkach spotykanych w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Najder, z firmy Exide Technologies.

Kierowcy nie powinni być więc być zaskoczeni, jeśli auto pozostawione przez kilka dni na słonecznym parkingu odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji pozostaje skorzystać z prostownika, kabli rozruchowych, albo pomocy drogowej.

Kontrolować napięcie

akumulator upaly 12Co zatem powinien zrobić kierowca, który chce uniknąć takiej niespodzianki?
– Przede wszystkim należy kontrolować napięcie akumulatora. To standardowa czynność, którą warto wykonywać także zimą. Niestety wielu kierowców nie stosuje się do tego zalecenia. Tymczasem wystarczy
poświęcić dwie minuty na kontrolę akumulatora, przynajmniej przed wyjazdem w trasę lub przed uruchomieniem samochodu po dłuższym wakacyjnym postoju. To pozwoli wykryć ewentualne, zbliżające się lub istniejące rozładowanie akumulatora – mówi Krzysztof Najder. – Napięcie w pełni naładowanego akumulatora wynosi 12,6 V, jeśli woltomierz wskazuje napięcie poniżej 12,4 V, oznacza to, że akumulator zaczyna się rozładowywać. Woltomierz to naprawdę przydatne narzędzie, w dodatku niedrogie.

akumulator upaly 3Nie od rzeczy będzie w tym miejscu wspomnieć również o  inteligentnych prostownikach, które są także doskonałym narzędziem do mierzenia napięcia, a więc i wykrywania wszelkich stanów niedoładowania akumulatora. Prostowniki  starego typu wymagały regularnego nadzoru podczas pracy, aby uniknąć przeładowania akumulatora. „Inteligencja” nowoczesnych urządzeń polega na tym, że po wskazaniu rodzaju ładowanego akumulatora i jego pojemności prostownik sam dobiera prąd i czas ładowania, sam przerywa także ładowanie w odpowiednim momencie, dzięki czemu nie trzeba nieustannie kontrolować jego pracy.
 Czasy, gdy prostownik ważył kilka kilogramów i był wielkości sporej skrzynki, bezpowrotnie minęły. Nowoczesne prostowniki, jak na przykład Exide 12/7, są bezpieczne i intuicyjne w użyciu, a co najważniejsze skuteczne – dodaje Krzysztof Najder.

Uciekający prąd

Czy tylko wysokie temperatury są niebezpieczne dla akumulatorów latem? Okazuje się, że samochód pozostawiony na dłuższy czas, nawet jeśli jest chroniony przed upałem (np. na podziemnym parkingu), może nie chcieć zapalić z powodu akumulatora. W takim przypadku warto sprawdzić upływność prądu w pojeździe.

Auto, nawet gdy jest wyłączone i zamknięte, pobiera pewną ilość energii z akumulatora, np. na podtrzymanie alarmu i pamięci sterowników. Parametr ten opisuje się właśnie jako „upływność prądu”. Obowiązuje tu wartość orientacyjna, tj. poniżej 80 mA. Często jednak zdarza się, że uszkodzone radio – czy jakikolwiek inny odbiornik w samochodzie – pobiera znacznie więcej energii niż powinien, co bardzo często kończy się rozładowaniem akumulatora. Pomiar upływności prądu można wykonać u niemal każdego mechanika, trwa zaledwie kilka minut. Warto sprawdzić i wyeliminować ewentualne „odchylenia od normy” jeszcze przed wyjazdem na urlop, aby zabezpieczyć się przed niespodzianką po powrocie – radzi Krzysztof Najder.

Ostatnia deska ratunku

Dzięki opisanym sposobom można znacząco zmniejszyć ryzyko, że akumulator ulegnie rozładowaniu podczas długiego postoju. Czasami jednak, mimo przedsięwzięcia środków zapobiegawczych, bateria z różnych powodów i tak odmawia posłuszeństwa. Dlatego podczas wymiany akumulatora na nowy, można pomyśleć o wyborze takiego, który jest objęty odpowiednim zabezpieczeniem, czyli akumulatora z pakietem Assistance.

Do niektórych dostępnych na rynku akumulatorów (np. Exide Premium lub Centra Futura) producenci oferują taki bonus w standardzie. Na czym on polega?
– Posiadając akumulator z pakietem Assistance, w przypadku np. nagłego rozładowania akumulatora, kierowca może zadzwonić do sieci serwisowej, której przedstawiciele przyjadą, aby bezpłatnie uruchomić samochód – wyjaśnia Krzysztof Najder z Exide Technologies.

Podsumowując, jeśli w samochodzie znajduje się akumulator, któremu wcześniej dała się we znaki zima, nie ma co czekać aż całkowicie odmówi posłuszeństwa i warto go  zastąpić nowym z pakietem Assistance. Warto także przemyśleć o zakupie dobrego prostownika, który pomoże w awaryjnych sytuacjach. Ale najważniejsze jest to, by chronić akumulator przed rozładowaniem z przegrzania.

Na podstawie materiału firmy Exide Technologies

POWIĄZANE POSTY
1 comments

Zostaw Komentarz