Akumulator latem, czyli jak przeciwdziałać jego rozładowaniu

14 cze 2022

Gdy nadchodzi lato, kierowcy tracą czujność błędnie zakładając, że w upalne dni akumulatorowi w ich samochodzie nic nie zagraża. Tymczasem wysokie temperatury mają niekorzystny wpływ na kondycję baterii. By uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń na drodze i nie dopuścić do samorozładowania akumulatora, trzeba przestrzegać kilku nieskomplikowanych zasad.

 Wyjeżdżasz i pozostawiasz auto na parkingu pod chmurką, gdzie stoi w pełnym słońcu? Po powrocie możesz się spodziewać przykrej niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Podczas upałów rośnie temperatura pod maską samochodu, a reakcje chemiczne zachodzą znacznie intensywniej. Gdy temperatura powietrza osiąga 30°C lub więcej, w nieużywanym samochodzie następuje dużo szybsze samorozładowanie baterii.

Jeśli autem jeździmy codziennie, akumulator jest systematycznie doładowywany podczas jazdy. Wystarczy jednak kilka dni na parkingu, by poziom jego naładowania spadł. Co zatem robić by uniknąć przymusowego postoju i konieczności użycia kabli rozruchowych? Oto zalecenia specjalistów z firmy Exide.

  1. Sprawdzaj stan naładowania akumulatora

Napięcie prawidłowo naładowanego akumulatora wynosi 12,7 V lub więcej. Gdy jego wartość spadnie poniżej 12,5 V, jest to sygnał, że zaczął się rozładowywać. Aby nie dopuścić do nadmiernego samorozładowania baterii, należy więc systematycznie kontrolować jej napięcie. Można to robić samodzielnie lub korzystając z pomocy sprawdzonego mechanika, dysponującego np. inteligentnym testerem nowej generacji, takim jak Exide EBT965P. Urządzeniem tym można sprawdzić akumulatory: EFB, AGM, GEL, a także klasyczne kwasowo-ołowiowe. Pozwala ono także na ocenę: systemu elektrycznego pojazdu, poprawności działania alternatora oraz rozrusznika.
Ocenę poziomu naładowania akumulatora można także wykonać samodzielnie przy pomocy woltomierza, podłączonego do gniazda zapalniczki samochodowej.

Używając woltomierza, trzeba pamiętać, że rzetelny wynik uzyskuje się mierząc napięcie postojowe, co najmniej pół godziny po zakończeniu jazdy. Inaczej jego wartość będzie zawyżona.

 

  1. Stosuj ładowanie zachowawcze

Jeśli latem nie korzystasz z pojazdu przez kilka dni, staraj się nie dopuścić do rozładowania akumulatora, stosując ładowanie zachowawcze. Pozwoli to zminimalizować skutki samorozładowania spowodowanego przez upał. W tym celu można użyć inteligentnego prostownika, np. Exide 12/7, dzięki któremu w prosty sposób naładujesz swój akumulator. Urządzenie nie wymaga od użytkownika kontroli. Nie tylko ustala parametry i czas ładowania, ale również samo przerywa ładowanie, nie dopuszczając do przeładowania akumulatora.

Gdy do ładowania akumulatora używasz urządzenia starszej generacji, systematycznie kontroluj ten proces, który w tym przypadku nie jest zautomatyzowany. Przeładowanie może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury elektrolitu i uszkodzenia akumulatora.

 

  1. Zadbaj o czystość

Podczas eksploatacji akumulatora na jego obudowie i biegunach, gromadzą się zanieczyszczenia: brud (np. pozostałości po oleju) i kurz. Nieczyszczone systematycznie klemy z czasem śniedzieją, a to skutkuje ograniczeniami w przepływie prądu. Brudny akumulator może też ulec szybszemu samorozładowaniu. Aby temu zapobiec, wystarczy regularnie go czyścić za pomocą szmatki i specjalnej szczotki do klem, która poradzi sobie także z zaśniedziałymi lub zabrudzonymi zaciskami.

Przy okazji czyszczenia klem warto sprawdzić, czy nie są poluzowane i w razie potrzeby dobrze je dokręć. Luźne klemy mogą utrudniać przepływ prądu i powodować kłopoty z uruchomieniem pojazdu. Niestabilne mocowanie może nawet skutkować szybkim rozładowaniem akumulatora.

 

  1. Parkuj w cieniu i kontroluj poziom płynów

Jeśli chcesz uchronić akumulator przed rozładowaniem i przedłużyć jego żywotność, nie pozostawiaj go latem przez dłuższy czas w pełnym słońcu. Działanie promieni słonecznych na akumulatory jest tak znaczące, że producenci zalecają ich kontrolowanie już po ekspozycji słonecznej przy 20°C, ponieważ każde 10°C powyżej tej granicy przyspiesza zjawisko samorozładowania i to nawet dwukrotnie.

Przegrzanie silnika też może mieć niekorzystny wpływ na działanie auta. Aby tego uniknąć, dobrze jest kontrolować poziom oleju oraz uzupełniać płyn chłodzący w układzie chłodzenia.

W przypadku posiadania starszego typu akumulatora kwasowo-ołowiowego z dostępem do ogniw, należy sprawdzić poziom elektrolitu w każdej z cel. Jeśli jest go zbyt niski, koniecznie należy dolać wody destylowanej. 

 

  1. Stawiaj na sprawdzone technologie

Kto chce spać spokojnie przez cały rok i nie martwić wahaniami temperatur, ten może przy okazji wymiany akumulatora wybrać model z technologią Carbon Boost 2.0, zastosowaną np. w akumulatorze Exide Premium. Dzięki dodatkowi aktywnego węgla, akumulatory wykonane w tej technologii mają lepszą wydajność i dłuższą żywotność. Charakteryzują się większą zdolnością przyjmowania ładunku, w związku z czym wymagają krótszego czasu ładowania – odbywa się ono dwa razy szybciej niż w przypadku technologii tradycyjnej. Carbon Boost 2.0 to technologia, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach pogodowych (upał, mróz) – w samochodach z mocnymi silnikami, bogato wyposażonych i intensywnie użytkowanych, także w ruchu miejskim.

Jeśli szukasz akumulatora odpowiedniego do twojego pojazdu, skorzystaj z wyszukiwarki Exide Battery Finder. Jest ona dostępna bezpłatnie w internecie i obsługuje wszystkie typy pojazdów.
Odpowiedni model można także znaleźć, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie akumulator.pl.

Zostaw Komentarz