Alternatywa dla niemarkowych LED-ów

21 maj 2022

Philips wprowadził do oferty nowe retrofity Ultinon Pro3021 LED, które, jak zapewniają przedstawiciele marki, mają być odpowiedzią na zalewające rynek niemarkowe produkty cechujące się niską jakością i niewłaściwymi parametrami użytkowymi.

Opracowane kilka lat temu retrofity LED stanowią alternatywę dla tradycyjnych żarówek halogenowych wykorzystywanych w światłach pojazdów mechanicznych. Jest to możliwe dzięki pozostawieniu w konstrukcji dotychczasowego mocowania i zachowania zbliżonej wielkości. Różnica polega na zastąpieniu żarnika zamkniętego w szklanej bańce trzpieniem z wydajniejszymi diodami LED.

Pomysł wydaje się banalnie prosty, jednak technologia wyprzedziła nieaktualizowane przez lata prawo, które nie przewidywało takiego wykorzystania diod LED. Niemniej niektóre retrofity (w tym firmy Philips) otrzymały już aprobaty do użytku na drogach publicznych wydane przez odpowiednie urzędy w Austrii, Chorwacji, Francji, Korei czy Niemczech. W pozostałych krajach ich sprzedaż jest dozwolona, ale takie źródła światła mogą być używane jedynie na zamkniętych odcinkach, np. torach off-roadowych.

Marka Philips oferuje kolejne już generacje retrofitów LED z serii Ultinon Pro6000 i Pro9000 oraz Essential. Różnią się one parametrami użytkowymi, natomiast wspólnym mianownikiem jest najwyższa jakość wszystkich elementów, w tym elektroniki i diod Lumileds LED.

Identycznie jest w przypadku nowych modeli Philips Ultinon Pro3021 (dostępne typy H1, H3, H4 i H11 oraz HB3/HB4, HIR2 i Fog). Źródło światła stanowią w nich diody LED SMD emitujące światło o temperaturze barwowej 6000K. Produkty zachowują przepisową linię odcięcia i zapobiegają oślepianiu pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W kompaktowy korpus tych retrofitów wbudowano podwójny mechanizm rozpraszania ciepła. Składa się na niego aluminiowy radiator z dużą powierzchnią chłodzenia i zasilany silniczkiem wentylator. Takie rozwiązanie gwarantuje optymalną stabilność świecenia i zabezpiecza przed uszkodzeniami termicznymi.

Jednolity korpus skrywa również niezbędne sterowniki, co wyeliminowało konieczność montażu dodatkowych kabli i elektroniki. W optymalnym dopasowaniu retrofitów do istniejącej już optyki reflektora służą pierścienie adaptacyjne. Wszystkie dostępne typy Ultinon Pro3021 LED są kompatybilne z instalacją 12 V i 24 V.

Nowa seria Philips Ultinon Pro3021 LED powstała z myślą o kierowcach poszukujących ultranowoczesnych, ale niedrogich w zakupie rozwiązań. Niewygórowana cena nie mogła być jednak osiągnięta kosztem niższej jakości produktów, które mają kolosalne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa. Ich wysoką jakość potwierdziły badania przeprowadzone w przypadku zastosowania zwykłych reflektorów, jak i świateł projekcyjnych z soczewkami. Na przykład nasze retrofity H7 w porównaniu do niemarkowych produktów konkurencji wyróżniły się wyższym wskaźnikiem FOM, obniżonym efektem olśnienia i znacznie dłuższą wiązką światła na drodze – mówi Wioletta Pasionek, marketing manager Central Europe z firmy Lumileds Poland, która jest producentem i dystrybutorem oświetlenia samochodowego marki Philips.

Zostaw Komentarz