Amortyzatory niby takie same, a różne
Klasyczne amortyzatory BILSTEIN B4 wizualnie nie różnią się od referencji BILSTEIN B4 z technologią DampMatic stosowaną w samochodach Mercedes. Jednak ich zamienne stosowane pogorszy charakterystykę pracy zawieszenia.
W latach 90. inżynierowie firmy BILSTEIN i koncernu Mercedes-Benz opracowali zawieszenie pneumatyczne wykorzystywane w autach z trójramienna gwiazdą. Dziś jego elementy dostępne są na rynku części zamiennych w serii Replacement pod symbolami B3 (miech powietrzny) i B4 (kompletny moduł). Ale to nie jedyny typ amortyzatorów, który powstał we współpracy obu firm.
Do wspólnych rozwiązań należy również system DampMatic. Jest on oferowany przez firmę BILSTEIN na rynku wtórnym w kategorii B4, która ponadto obejmuje tradycyjne konstrukcje amortyzatorów, zgodne z wymogami OE. Może to wprowadzić w błąd niedoświadczonego mechanika podczas zamawiania nowych części na wymianę. Tym bardziej, że cała technologia została zintegrowana w obudowie amortyzatora i podczas demontażu nie widać żadnych dodatkowych elementów, jak przewody czy moduły sterujące, zaś montaż nie wymaga zaś wykonania dodatkowych czynności serwisowych. Dlatego tak ważne jest posługiwanie się pełnymi danymi auta przy doborze amortyzatora i jego prawidłowym indeksem (numerem katalogowym).
Obecnie wykorzystywana technologia DampTronic stosowana jest w samochodach marki Mercedes klasy A (W168/W169), B (W245), C (W204/W205), GLC (X253) i E (W212/W213), zaś BILSTEIN jest jedynym producentem amortyzatorów, oferującym je na rynku wtórnym do tych modeli. Przedstawiciele firmy ostrzegają, że i w tym przypadku montaż innych zamienników powoduje całkowitą zmianę charakterystyki pracy zawieszenia, co może być powodem zasadnej reklamacji i przyczyną wymiernej straty finansowej oraz wizerunkowej poniesionej przez warsztat.
BILSTEIN DampMatic to półaktywne zawieszenie, które zmienia siłę tłumienia w zależności od ruchów nadwozia. Niższa amplituda przy niewielkich obciążeniach i wyższa przy gwałtowniejszych ruchach, np. przyspieszaniu czy pokonywaniu zakrętów zapewnia komfort jazdy. Całość działania opiera się na automatycznej regulacji przepływu oleju przez tłok sterujący z wykorzystaniem otwarcia zaworu obejściowego.