Amortyzatory z ogranicznikami hydraulicznymi także na rynku wtórnym

14 cze 2022

Wśród licznych nagród i wyróżnień jaki uzyskał wprowadzony do sprzedaży w 2017 roku Citroën C5 Aircross, znalazła się także statuetka CarWow Comfort Award przyznana za komfort jazdy zapewniany przez to auto. Duży w tym udział miała firma KYB, która do samochodu zaprojektowała specjalne amortyzatory.

Do tej pory amortyzatory nowego typu, stworzone do Citroëna C5 Aircross, wytwarzane były wyłącznie na potrzeby OE i montowane w nowych pojazdach opuszczających taśmę produkcyjną. Jednak już niedługo pojawią się one, pod  numerami 3348095 i 3448033, również w ofercie KYB Europe kierowanej na rynek części zamiennych. W ten sposób KYB stanie się jedynym dostawcą zamiennych amortyzatorów do ponad 150 000 Citroënów C5 Aircross wyposażonych w system podwójnych ograniczników hydraulicznych i jeżdżących po drogach Starego Kontynentu.

Technologia podwójnych ograniczników hydraulicznych sprawia, że pełny cykl pracy amortyzatora można podzielić na trzy fazy, w których zapewnia on różne charakterystyki i parametry tłumienia. Pierwsza faza to tłumienie w środkowym zakresie pracy tłoczyska amortyzatora. W tym obszarze roboczym konwencjonalne zawory (zespół zaworowy tłoczyska i dolny zespół zaworowy) zapewniają odpowiednie siły tłumiące. Druga i trzecia faza obszaru pracy amortyzatora występuje podczas skrajnych wartości ruchu ściskania i odbicia, gdzie system podwójnych ograniczników hydraulicznych (kompresji i odbicia) odpowiada za dodatkowe pochłanianie energii.

Rozwiązanie takie sprawia, że główne zawory amortyzatora odpowiadają za komfort jazdy, a dwa ograniczniki hydrauliczne przejmują kontrolę w bardziej wymagających sytuacjach na drodze, zwiększając w ten sposób zarówno komfort, jak i wydajność tłumienia. Aby osiągnąć jak najlepsze parametry ograniczniki (zarówno odbicia, jak i kompresji) muszą być w stanie zapewnić odpowiednią absorpcję energii i cechować się bardzo precyzyjnym działaniem. Opatentowana przez KYB technologia gwarantuje w efekcie tak wysoki poziom komfortu, że koncern PSA w reklamach Citroëna C5 Aircross mówił o „efekcie latającego dywanu”, ponieważ samochód sprawia wrażenie, jakby unosił się w powietrzu nad nierównościami występującymi na drodze.

– Dostępność tej technologii na rynku części zamiennych jest ekscytującym dodatkiem do naszej istniejącej oferty i pozwoli kierowcom nadal cieszyć się komfortem, jaki oferują te amortyzatory. To kolejny świetny przykład tego, że KYB znajduje się w światowej czołówce dostawców OE w kwestii badań i rozwoju zawieszeń – powiedział Jordan Day, dyrektor Marketingu KYB Europe.

Zostaw Komentarz