Amortyzatory z wewnętrzną sprężyną odbicia

10 lis 2018

Firma KYB, należąca do czołówki producentów amortyzatorów, nieustannie wprowadza rozwiązania podnoszące walory eksploatacyjne jej produktów niezależnie od warunków drogowych. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie w amortyzatorach wewnętrznej sprężyny ruchu odbicia (ang. rebound spring).

Podczas codziennej jazdy zdarza się kierowcom pokonywanie samochodem różnego rodzaju uskoków i wybojów a także ograniczników prędkości zamontowanych w jezdni. W sytuacji, gdy koła pojazdu odrywają się od nawierzchni, sprężyna zawieszenia rozciąga się, powodując pełne wysunięcie tłoczyska amortyzatora, tzn. aż do ogranicznika skoku, którego rolą jest przeciwdziałanie całkowitemu wysunięciu się tłoczyska z amortyzatora. W opisanych okolicznościach uderza on jednak z dużą siłą o prowadnicę tłoczyska, co może powodować zwiększone ryzyko jej uszkodzenia. Zjawisku temu często towarzyszy nieprzyjemny i charakterystyczny dźwięk przypominający stuki. Jeszcze gorzej, że uszkodzeniu może wtedy ulec wielowargowy uszczelniacz olejowy, czego skutkiem będzie wyciek oleju i, w konsekwencji, uszkodzenie amortyzatora.

Aby zjawisku temu zapobiec KYB stosuje w wielu konstrukcjach swoich amortyzatorów specjalnie zaprojektowaną sprężynę ruchu odbicia. Jest to metalowa sprężyna umieszczona wokół podstawy pręta tłoczyska, wewnątrz obudowy amortyzatora. Jej zadaniem jest zabezpieczenie prowadnicy tłoczyska oraz wielowargowego uszczelniacza olejowego przed potencjalnymi uszkodzeniami powstałymi wskutek działania dużych sił i naprężeń przy pełnym wysunięciu tłoczyska w trakcie pracy amortyzatora. Element ten jednocześnie poprawia działanie i parametry pracy amortyzatora. Zapewnia lepszą stabilność pojazdu w zakrętach poprzez dodatkowy opór w momentach zwiększonego przechyłu nadwozia, dając tym samym odczucie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Choć sprężyny ruchu odbicia nie widać, gdyż ukryta jest w środku amortyzatora, zidentyfikowanie amortyzatora  wyposażonego w ten element nie jest trudne. Są na to dwa sposoby.

W przypadku amortyzatorów KYB wystarczy wpisać numer amortyzatora w elektronicznym katalogu zastosowań znajdującym się na stronie internetowej: http://kyb-europe.com/polska/katalog/. Po wyszukaniu produktu, w dodatkowym opisie części umieszczona jest informacja o treści: „Amortyzator ze sprężyną odbicia”.

Drugim sposobem jest mechaniczne sprawdzenie obecności sprężyny wewnętrznej w amortyzatorze. W tym celu wystarczy jedną ręką przytrzymać obudowę amortyzatora, natomiast drugą ręką, łapiąc za tłoczysko, należy wyciągnąć je maksymalnie do góry. Jeśli tłoczysko wysuwa się, a po zwolnieniu uchwytu powraca do pozycji wyjściowej, świadczy to o obecności dodatkowej sprężyny.

Brak wiedzy na ten temat bywa przyczyną nieporozumień i problemów podczas montażu, co kończy się często wymianą amortyzatora na produkt innej firmy (zazwyczaj taki, który nie ma wewnętrznej sprężyny ruchu odbicia) lub stosowanie praktyk niedozwolonych, do tego stwarzających duże zagrożenie podczas prac naprawczych.

Obecność sprężyny ruchu odbicia z natury rzeczy częściowo ogranicza pełne wysunięcia tłoczyska z obudowy amortyzatora. Podczas prac montażowych lub naprawczych może to powodować dodatkowe utrudnienia oraz zwiększać ryzyko popełnienia błędu. Pomimo maksymalnego ściśnięcia sprężyny zawieszenia, okazuje się często, że zmontowanie całej kolumny jest niemożliwe. Przyczyną tego jest zazwyczaj brak możliwości zamontowania górnego zestawu montażowego i zakręcenia górnej nakrętki trzpienia tłoczyska z powodu jego niedostatecznego wysunięcia.

Montaż kolumny amortyzatora wyposażonego w wewnętrzną sprężynę w wielu przypadkach wymaga użycia specjalistycznego narzędzia. Składa się ono z kilku elementów. Jednym z nich jest  specjalna blokada z wkładką teflonową, która to wkładka podczas blokowania tłoczyska chroni powierzchnię chromową tłoczyska przed uszkodzeniem. Pozostałe elementy są tak skonstruowane, aby dać możliwość wystarczającego ściśnięcia wewnętrznej sprężyny, powodując tym samym wysunięcie tłoczyska na odpowiednią długość.

Postępowanie zgodne z instrukcją pozwala bez trudu zakręcić górną nakrętkę trzpienia tłoczyska oraz sprawnie zamontować całą kolumnę. Jednocześnie praca mechanika staje się o wiele bezpieczniejsza, eliminowane jest też ryzyko popełnienia błędu oraz uszkodzenia amortyzatora.

Narzędzie specjalistyczne powinno być stosowane podczas montażu, a jego blokada również przy demontażu kolumny amortyzatora wyposażonego w sprężynę ruchu odbicia. Zauważyć tu jednak należy, iż w trakcie demontażu sprawdzenie czy amortyzator jest wyposażony w wewnętrzną sprężynę jest rzeczą praktycznie niemożliwą. Aby zatem zapobiec powstawaniu naprężenia pomiędzy górnym zestawem montażowym a sprężyną zawieszenia, zawsze należy zakładać blokadę na tłoczysko amortyzatora przed rozpoczęciem całego procesu. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy oraz zapobiega ewentualnemu niekontrolowanemu rozprężeniu sprężyny zawieszenia w trakcie odkręcania nakrętki trzpienia tłoczyska.

Zdjęcia: KYB i KS Tools

Zostaw Komentarz