Amortyzatory zawsze parami

27 maj 2021

Prawidłowo działające zawieszenie zapewnia precyzyjne kierowanie, bezpieczną i wygodną jazdę. Ma wpływ na długość drogi hamowania i chroni opony pojazdu przed nadmiernym zużyciem. Można powiedzieć, że zawieszenie wpływa na ogólne bezpieczeństwo jazdy w szerokim zakresie warunków drogowych i pogodowych.

 

W przypadku nieprawidłowego działania, w tym zużycia lub uszkodzenia amortyzatorów i innych elementów zawieszenia jazda staje się mniej bezpieczna. Dlatego układ zawieszenia powinien być sprawdzany co 20 000 kilometrów lub przynajmniej raz w roku, a zużyte lub uszkodzone części należy bezzwłocznie wymienić na nowe. Trzeba przy tym pamiętać, że amortyzatory zawsze powinny być wymieniane parami, a podczas wymiany należy zastosować nowe zestawy ochronne i montażowe, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznej, cichej, komfortowej jazdy. Są to niby rzeczy oczywiste, ale, jak wskazują specjaliści firmy Monroe, praktyka pokazuje, że warto wciąż o nich przypominać.,

Dlaczego tak ważne

Głównym zadaniem amortyzatora jest utrzymanie stałego kontaktu koła z drogą, zapewniając w ten sposób najlepszą przyczepność opon do nawierzchni. Niezawodna przyczepność jest zaś warunkiem efektywnego przyspieszania i hamowania oraz stabilności w zakrętach, czyli generalnie kontroli nad pojazdem. Jednocześnie amortyzatory mają duży wpływ na komfort jazdy, gdyż to od nich w dużej mierze zależy jakie ruchy wykonuje nadwozie. Aby należycie spełniać te funkcje, wszystkie amortyzatory muszą być w pełni sprawne.

Dla zapewnienia zrównoważonego działania zawieszenia, oba amortyzatory na tej samej osi muszą być w zbliżonym stanie. Ponieważ nowy amortyzator nie uległ jeszcze żadnemu zużyciu wewnętrznemu, jego współpraca z drugim, eksploatowanym już dłuższy czas będzie skutkować nierówną charakterystyką tłumienia ruchu kół tej samej osi. Poza gorszym prowadzeniem pojazdu, może spowodować to nadmierne obciążenie nowego amortyzatora, zwiększając ryzyko jego uszkodzenia i przedwczesnego zużycia. Dodać też należy, że zauważalna różnica w stanie amortyzatorów jest przesłanką do odrzucenia pojazdu podczas okresowego badania technicznego.

Regularnie sprawdzać

Monroe zaleca sprawdzanie amortyzatorów i kolumn co 20 000 km, a także podczas wszystkich rutynowych przeglądów. Mechanicy powinni zwracać uwagę na uszkodzenia przegubów układu kierowniczego i zawieszenia, słabą reakcję układu kierowniczego, wyciek płynu z amortyzatora lub obudowy kolumny amortyzatora, nierównomierne zużycie opon, zaś podczas jazd próbnych – na nadmierne podskakiwanie pojazdu i przechyły podczas zmiany pasa.

Uszkodzone lub zużyte amortyzatory należy wymienić na nowe, pamiętając oczywiście, by zawsze robić to w parze z drugim amortyzatorem na tej samej osi.

Ważna jakość

Właściciele samochodów, którzy chcą przywrócić właściwe działanie zawieszenia swych pjazdów, mogą zaufać jakości, wydajności i osiągom produktów Monroe – zapewniają przedstawiciele marki. Popularne amortyzatory Monroe Original wykorzystują tę samą technologię i są w większości przypadków produkowane w tych samych fabrykach Monroe, co oryginalne amortyzatory stosowane w milionach nowych samochodów osobowych.

Zostaw Komentarz