Audi A3 – pisk po uruchomieniu zimnego silnika

26 lip 2021

Firma Autodata prowadzi poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania popularnych, ale trudnych czasem do zdiagnozowania problemów przed jakimi stają mechanicy samochodowi podczas swej pracy. Tym razem omawianym problemem jest pisk występujący w Audi A3 tuż po uruchomieniu zimnego silnika.

Do specjalistów z Autodata trafił następujący mail:

„W naszym warsztacie pojawiło się Audi A3 z 2015 roku z wysokoprężnym silnikiem 2.0. Właściciel samochodu skarży się na piskliwy dźwięk dochodzący z komory silnika na biegu jałowym. Usłyszeliśmy ten dźwięk podczas zimnego rozruchu silnika, ale mamy problem z ustaleniem jego przyczyny”.

Na zgłoszenie to odpowiedzieli następująco:

„Słyszeliśmy już o tym problemie, który dotyczy modeli A3 z lat 2013-2018 z silnikami o kodach CRLB/CRLC. Przyczyną jest wadliwa konstrukcja rolki napinacza paska rozrządu. Poza piskiem powoduje ona również przyspieszone zużycie paska, niedomagania tego nie wolno więc bagatelizować. Należy w takiej sytuacji sprawdzić napinacz (rys.) i jeśli jest on innej marki niż Litens, trzeba zamontować nowy. Przy jego wymianie zaleca się również wymianę paska zębatego. Naprawę tradycyjnie kończymy jazdą próbną, aby sprawdzić, czy usterka została usunięta”.

Zostaw Komentarz