Audi A6 – kontrolka spalin świeci, mocy brakuje

19 gru 2022

Po raz kolejny sięgamy do biuletynu Hella Tech World, w którym znaleźć można wiele informacji technicznych, w tym również dotyczących przysparzających trudności diagnostycznych awarii typowych dla danych modeli pojazdów. Tym razem mowa o Audi A6 1.9 TDI z turbosprężarką VTG produkowanym w latach 1998-2003.

Użytkownicy Audi A6 1.9 TDI z turbosprężarką VTG dość często zgłaszają uwagi dotyczące mocy silnika, informując jednocześnie, że na panelu wskaźników świeci się kontrolka spalin. Dodatkowo, po podłączeniu komputera diagnostycznego, w pamięci sterownika odczytać można następujące kody błędów:

  • P1550 – oznaczający odchylenie regulacji ciśnienia doładowującego,
  • P1556 – nie osiągnięto przy skrajnej wartości regulacyjnej ciśnienia doładowującego,
  • P1557 – przekroczono przy skrajnej wartości regulacyjnej wartość ciśnienia doładowującego.

W ramach analizy wstępnej należy sprawdzić zawór ciśnienia doładowującego turbosprężarki oraz przewód podciśnieniowy. Źródłem problemów może być także korozja drążka regulacyjnego turbosprężarki VTG (zmienna geometria turbiny). Na skutek korozji istnieje możliwość sporadycznego zacinania się drążka lub jego całkowitego zakleszczenia się, wskutek czego położenie łopatek kierujących nie zostanie (lub zostanie z opóźnieniem) dopasowane do aktualnego obciążenia. Jeżeli kontrola wzrokowa wykaże, że drążek regulacyjny jest silnie skorodowany, to należy za pomocą urządzenia diagnostycznego przeprowadzić test nastawników. Drążek musi się swobodnie, bez szarpnięć poruszać w całym zakresie, od ogranicznika do ogranicznika.

Istnieje możliwość przywrócenia sprawności drążka poprzez zastosowanie środka do usuwania rdzy, a następnie sprayu smarującego. W trudnych przypadkach należy wymienić turbosprężarkę. Wówczas należy przestrzegać wskazówek producenta pojazdu dotyczących demontażu i montażu.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz