Autodetailing samodzielnie

25 sie 2020

Dla tych, którzy lubią spędzać weekendy na pielęgnowaniu samochodu firma Würth przygotowała garść porad, polecając przy okazji produkty ze swojej oferty.

Przystępując do mycia auta, najpierw należy dokładnie je obejrzeć, sprawdzić stan karoserii, zidentyfikować rodzaje zabrudzeń oraz przygotować potrzebne środki. Ważne jest także zaparkowanie samochodu w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Jeśli to możliwe, najlepiej w zamkniętej hali przystosowanej do mycia samochodów.

Mycie nadwozia

W pielęgnacji auta niezwykle istotne jest mycie, które należy zacząć od opłukania samochodu wodą w celu usunięcia powierzchownego brudu i kurzu. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki i sprzęt, taki jak pianownica, dobrze jest zacząć mycie wstępne od nałożenia piany aktywnej. Aplikujemy ją od dołu do góry karoserii, po czym dokładnie spłukujemy wodą w taki sam sposób. Następnie przystępujemy do mycia auta zwykłym szamponem samochodowym. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia piany na pojeździe, bo tylko wtedy preparat myjący nie tylko dokładnie wypłucze jej pozostałości z trudnodostępnych miejsc, ale też zneutralizuje zasadowy odczyn piany.

 Gdy ten etap mamy już za sobą, możemy skupić się na trudniejszych do usunięcia zabrudzeniach, takich jak żywica z drzew czy ślady po owadach. Ślady te mogą być niełatwe do wyczyszczenia, zwłaszcza jeżeli są stare i zaschnięte. Do ich likwidacji  warto użyć specjalistycznego środka do zmywania insektów. – Taki preparat należy nanieść bezpośrednio na zabrudzenie i odczekać chwilę, aż substancje czynne w nim zawarte zaczną działać. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać produktu na oczyszczonej powierzchni za długo, by nie doszło do jego zaschnięcia. Po upływie około 3-5 minut od nałożenia środka zabrudzenie jest już gotowe do zmycia – mówi Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

W przypadku ubrudzenia auta żywicą konieczny będzie preparat, przeznaczony do zmywania tłustych plam. Najtrudniejsze do usunięcia są jednak ślady asfaltu i smoły, szczególnie z jasnych karoserii i elementów takich jak progi, felgi czy drzwi. Do ich likwidacji również warto wybrać odpowiedni produkt.

Może się wydawać, że tak duża liczba różnego rodzaju specyfików jest zbędna przy zwykłym myciu samochodów. Jeśli chcemy tylko przywrócić autu czystość, to zadowalający efekt osiągniemy już po samym myciu pianą aktywną i szamponem. Przygotowanie karoserii do polerowania wymaga jednak bardzo dokładnego pozbycia się wszelkich zabrudzeń i wtrąceń, które mogłyby się dostać między lakier a pad polerski. Niestety nie ma jednego uniwersalnego środka, który może usunąć z powierzchni lakieru każdy typ zabrudzenia, dlatego potrzebnych jest tak dużo różnych produktów.

Oprócz odpowiednich środków do likwidacji różnego rodzaju plam na karoserii, niezwykle istotne są same akcesoria, którymi czyścimy auto. Do usuwania wtrąceń z lakieru po myciu wstępnym najlepsze są ścierki, gąbki, czy pady pokryte glinką polerską. Doskonale zastępują dotychczas stosowane ręczne glinki do lakieru i pozwalają szybko przygotować powierzchnie do polerowania. – Najważniejszą kwestią w korzystaniu z produktów pokrytych glinką polerską jest używanie ich na mokro, najlepiej z niewielkim dodatkiem specjalnego detergentu dla zapewnienia odpowiedniego poślizgu. Ściereczki, gąbki, rękawice i pady polerskie, pokryte glinką polerską są dostępne w ofercie Würth Polska – informuje Krzysztof Wyszyński.

Mycie szyb

Do mycia szyb najlepiej sprawdzi się środek z aktywną pianą. Wysoko skoncentrowane produkty powierzchniowo-czynne działają najintensywniej podczas pękania pęcherzyków uformowanej piany. Zapewnia to dużą skuteczność mycia i jest bezpieczne dla szyb. Po rozprowadzeniu środka bezpośrednio na szybie, zbieramy go gumową ściągaczką lub osuszamy powierzchnię ściereczką z mikrofibry czy irchy. Do dokładnego i szybkiego pozbycia się trudnych zabrudzeń z szyby można również użyć pada CLAY z polerką – powierzchnię szyby należy zwilżyć wodą z niewielkim dodatkiem specjalnego detergentu.

Czyszczenie felg

Pył ze zużywających się podczas eksploatacji samochodu klocków hamulcowych jest najczęstszym zabrudzeniem na felgach i kołpakach samochodowych. Warto użyć specjalistycznego zmywacza do ich czyszczenia. – Zmywacz Premium dostępny w Würth Polska nie zawiera kwasów, dzięki czemu nie spowoduje uszkodzeń powierzchni wrażliwych na produkty o odczynie kwaśnym. Wskaźnik kolorystyczny (zmiana koloru na bordowy) wizualnie pokazuje optymalny czas, przez jaki produkt powinien być pozostawiony na feldze, tak by skutecznie oddziaływać na brud i nie spowodować uszkodzenia powierzchni. Aby poprawić jakość czyszczenia należy wzruszyć brud przy użyciu specjalnej szczotki do kół, dzięki której lepiej doczyścimy każdy zakamarek – doradza Krzysztof Wyszyński.

Lśniący lakier

Przed polerowaniem powierzchni lakieru bardzo ważne jest pozbycie się z niego starych wosków. Samo mycie często nie wystarcza, dlatego do usuwania pozostałości wosków należy użyć czystego alkoholu izopropylowego, zwanego w skrócie IPA. Środki polerskie powinno zawsze dobierać się do stanu lakieru auta. Polerowane powierzchnie muszą być czyste, suche i dokładnie odtłuszczone. Szczególnie w przypadku przydomowego autodetailingu warto zwrócić szczególną uwagę na preparaty o szerszym zastosowaniu, takie jak nowość w ofercie Würth Polska – Politura 3w1. Nowoczesna formuła produktu, w połączeniu z niebieskim padem polerskim, umożliwia zdecydowaną poprawę wyglądu lakieru już w jednej operacji. Środek jednocześnie poleruje, nadaje połysk i zabezpiecza powierzchnię dzięki zawartości wosku Carnauba. – Bez względu na używany produkt, polerować należy równomiernymi ruchami, metodą na krzyż. Jeśli zabieramy się za polerowanie po raz pierwszy, dobrze jest skorzystać z poradników lub obejrzeć w internecie film pokazujący jak należy to robić poprawnie – podpowiada Krzysztof Wyszyński.

Woskowanie lakieru

Jeśli lakier był w wystarczająco dobrym stanie i nie wykonywaliśmy polerki lub do polerowania użyliśmy standardowych past polerskich, a nie produktu typu „all in one”, dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię lakieru. Błyszczący lakier i długotrwały efekt jego zabezpieczenia uzyskamy, stosując preparat z wysoką zawartością wosku Carnauba, który zapewnia ochronę przed niesprzyjającą pogodą czy zarysowaniami w myjniach automatycznych. Wosk można nakładać ręcznie przy użyciu czarnej gąbki lub maszynowo gąbką ryflowaną. Wosk Perfect dostępny w ofercie Würth Polska, poza wysoką zawartością wosku Carnauba, zawiera w składzie także mikrościerniwo. Aplikując taki produkt przy pomocy polerki i pomarańczowego pada możemy w jednej operacji usunąć mikrorysy i zabezpieczyć lakier.

Zadbane opony

Po kompletnym umyciu samochodu warto zadbać dodatkowo o opony. Specjalna pianka od Würth Polska nie tylko poprawi ich wygląd, ale także je zakonserwuje, dzięki czemu posłużą dłużej. Pianka chroni gumę przed degradacją podczas składowania, przez co bardzo dobrze sprawdza się jako preparat do konserwacji opon po sezonowej wymianie.

 

 

 

Zostaw Komentarz