Awarie silnika – jak im zapobiegać?

18 gru 2018

 

Średnie roczne wydatki przeznaczane na utrzymanie samochodu, nie wliczając w nie paliwa, mogą sięgnąć nawet 12 tys. złotych. Co więcej, aż 2/3 polskich kierowców, jako koszty najbardziej obciążające domowy budżet wskazuje naprawy [1].

 

W samochodzie popsuć się może wszystko, jednak najczęstsze i najbardziej dokuczliwe wydają się awarie silnika. Na jakie elementy należy zatem zwracać szczególną uwagę, aby minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia usterki, a także koszty naprawy?

Turbosprężarka

Turbosprężarki są instalowane w coraz większej liczbie aut. W porę zauważoną usterka tego urządzenia zwykle udaje się usunąć, bywa jednak, że jednak turbinę trzeba wymienić na nową. Jak zatem dbać o ten element auta?

Przede wszystkim nie wolno gasić silnika od razu po zakończeniu szybkiej jazdy, ponieważ skutkuje to zwęglaniem się oleju w łożyskowaniu wirnika mocno rozgrzanej turbosprężarki i w konsekwencji prowadzi do różnego rodzaju uszkodzeń, m.in. luzów w tymże łożyskowaniu, nieszczelności czy zaolejenia układu ssącego. Podczas jazdy z zimnym silnikiem należy z kolei unikać przekraczania obrotów, przy których turbosprężarka osiąga optymalną prędkość pracy. Mocniej obciążyć silnik wolno dopiero wtedy, gdy olej będzie rozgrzany (optymalna jego temperatura to 95-105 ⁰C), bo to on odpowiada za smarowanie i chłodzenie turbosprężarki. Dlatego warto postawić na olej najwyższej jakości – a także regularnie sprawdzać jego poziom i wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

– Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku silników z turbosprężarką jest używanie olejów syntetycznych najwyższej jakości, na przykład Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30. Takie produkty cechuje odporność na utlenianie w wysokich temperaturach pracy i zdolność do przeciwdziałania tworzeniu się osadów na najważniejszych częściach turbosprężarki oraz silniku. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa grupa konsumentów stawia na syntetyki. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat ich udział w rynku wzrósł z 5,5% w 2007 do 16,29% w 2017 roku [2]. Trend ten potwierdza badanie „Drogowa Dżungla, czyli Polak za kierownicą” przeprowadzone na zlecenie Shell, które pokazuje, że polscy kierowcy najczęściej wybierają właśnie oleje syntetyczne” – mówi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

Dwumasowe koło zamachowe

Przyczyny uszkodzenia tego podzespołu zazwyczaj związane są z niewłaściwą eksploatacją samochodu. Na przyspieszenie zużycia koła dwumasowego może wpływać częsta jazda na tzw. półsprzęgle oraz na zbyt niskich obrotach, wadliwa praca układu zapłonowego i wtryskowego czy pozostawianie samochodu na biegu jałowym. Ruszając z miejsca, warto zwrócić uwagę na płynność jazdy, bez zbędnych przyspieszeń, zrywów i tzw. palenia gumy.

Cewki zapłonowe

Do stosunkowo często spotykanych usterek należą problemy z układem zapłonowym, a zwłaszcza cewkami. Efektem awarii cewki zapłonowej jest przede wszystkim wypadanie zapłonów lub całkowity brak iskry na którymś z cylindrów. Należy przy tym zauważyć, że przyczyną awarii cewek bywa zaniedbanie wymiany świec zapłonowych.

Na uszkodzenie cewek zapłonowych mogą wskazywać problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, szarpanie silnika, spadek mocy czy wyższe zużycie paliwa.

Wtryskiwacze

Awaria tego elementu objawia się przede wszystkim poprzez spadek mocy jednostki napędowej, zwiększenie zużycie paliwa, szarpanie lub specyficzne stukanie silnika. Bywa także tak, że silnik gaśnie po nagrzaniu lub pojawiają się trudności z jego uruchomieniem. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo. Dlatego chcąc utrzymać silnik w dobrym stanie, należy tankować na sprawdzonych stacjach, a także regularnie wymieniać filtry i olej silnikowy – zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu.

Wskazana szczególna dbałość

Silnik samochodu podczas jazdy poddawany jest dużym obciążeniom. W ciągu 1 sekundy dochodzi do ponad 30 zapłonów mieszanki paliwowej, a każdy zapłon wytwarza temperaturę przekraczającą nawet 2000 stopni Celsjusza. Jednocześnie tłok w cylindrze wykonuje około 100 ruchów w górę i dół na sekundę, a wał korbowy obraca się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. To wszystko sprawia, że jednostka napędowa wymaga szczególnej dbałości. Regularne przeglądy mogą przedłużyć życie silnika i zwiększyć jego sprawność, a co najważniejsze pozwalają uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych napraw.

[1] Wyniki badania „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” zrealizowane przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Bank wśród grupy 401 Klientów (styczeń 2017 r.).

[2] Raport roczny „Przemysł i handel naftowy 2017”, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Zostaw Komentarz