Bądź odpowiedzialny! Trzymaj ręce na kierownicy

13 kwi 2021

Z początkiem kwietnia rozpoczęła się akcja społeczna „Bądź odpowiedzialny! Trzymaj ręce na kierownicy”, która została zainicjowana przez działającą w branży rozruszników i alternatorów spółkę AS-PL przy współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze. Inspiracją do organizacji akcji były wyniki badania dotyczącego niepoprawnego użycia telefonu podczas jazdy, przeprowadzonego przez Policję i jedno z wiodących przedsiębiorstw ubezpieczeniowych.

Twórcy policyjnego raportu z lipca 2020 roku podają, że w Polsce średnio co kwadrans dochodzi do wypadku na drodze, zaś częstym powodem tych zdarzeń jest niepoprawne używanie telefonu w czasie jazdy. Jednocześnie z badań zleconych przez jedno z wiodących przedsiębiorstw ubezpieczeniowych wynika, że 67% polskich kierowców rozmawia podczas jazdy z telefonem przyłożonym do ucha, a 6% z nich ma na swoim koncie wypadek lub kolizję, której bezpośrednią przyczyną było korzystanie ze smartfona w czasie prowadzenia auta. Dodać tu jeszcze można, że na kierowcę, który w niewłaściwy sposób rozmawia przez telefon w trakcie kierowania pojazdem, Policja ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Jednak mimo tych kar i nowoczesnych systemów, w jakie wyposażone są samochody, kierowcy wciąż używają telefonów podczas jazdy, mając je w ręku lub przy uchu.

Po analizie tych danych spółka AS-PL, we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Technik Jazdy Autodrom Pomorze, postanowiła zorganizować akcję „Bądź odpowiedzialny! Trzymaj ręce na kierownicy”, która ma zwrócić uwagę na ten ważny i wciąż mało omawiany problem. W tym celu zakupiła specjalne uchwyty na telefon, które montuje się do kratki wentylacyjnej obok kierownicy. Wraz ze specjalnie przygotowaną broszurą, otrzymują je kierowcy, którzy biorą udział w szkoleniach na terenie profesjonalnego Ośrodka Doskonalenia Technik Jazdy w Pszczółkach.

Przedstawiciele spółki AS-PL zachęcają wszystkich do odpowiedzialnego korzystania z telefonów podczas jazdy. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo praktycznych gadżetów oraz urządzeń, pozwalających na rozmowy i bezpieczne użytkowanie smartfonów. Apelują także do kierowców, by nie stwarzali groźnych sytuacji i dbali o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz