Banner z z najwyższą sprzedażą

23 cze 2023

Banner, austriacki producent, którego akumulatory rozruchowe od lat oferowane są również na polskim rynku, poinformował, że w roku finansowym 2022/2023 osiągnął sprzedaż na poziomie 4,1 mln sztuk akumulatorów rozruchowych oraz wypracował nowy rekord przychodów w wysokości 307 mln euro, co daje wzrost o ponad 7% w stosunku do poprzedniego roku.

Dobre wyniki jakie Grupa Banner uzyskała w minionym roku, udało się osiągnąć, co podkreślono w komunikacie austriackiego producenta, pomimo trudnych warunków związanych z globalnymi zmianami w całej branży motoryzacyjnej, rosnącymi kosztami energii, surowców i zatrudnienia oraz problemami związanymi z łańcuchem dostaw. Andreas Bawart, Banner Group Commercial CEO wskazuje także na inne niesprzyjające okoliczności: – Na trudne warunki ma także wpływ ogromna liczba nowych przepisów UE, w tym austriackich, co powoduje wzrost obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców. Uważam za niewytłumaczalne, że nasi przedstawiciele polityczni i urzędnicy akceptują taką sytuację. W rezultacie konkurencja z rynku azjatyckiego może doprowadzić do wyparcia europejskich producentów działających na arenie międzynarodowej.

Łańcuchy dostaw wracają do normy

Z powodu zawirowań spowodowanych czynnikami takimi jak brak półprzewodników i wiązek przewodów, segment rynku OE odnotował spadek i stratę w roku finansowym 2021/22. Poprawa podaży pomogła w jego częściowym ożywieniu w sezonie 2022/23. Obecnie działalność OEM stanowi prawie 30% sprzedaży Banner w dziale Automotive, podczas gdy pozostała część jest generowana w segmencie rynku wtórnego.

Inwestycje w optymalizację i innowacje

Aby móc dostosować moce produkcyjne do zmieniającej się sprzedaży, w ciągu ostatnich trzech lat zainwestowano w spółce Banner ponad 25 mln euro w rozwój nowej lokalizacji w Leonding. Jak podkreśla Andreas Bawart: – Naszym głównym celem była i pozostaje optymalizacja produkcji związanej z zamówieniami, przyszłościowe planowanie i możliwości logistyczne, wzrost produkcji, a przede wszystkim cyfryzacja i ciągłe doskonalenie naszych procesów. Grupa Banner wydaje rocznie około dziesięciu milionów euro na prace innowacyjne i rozwojowe, obecnie zatrudnia łącznie 785 osób w całej Europie.

Przedłużenie licencji z Duracell

Projekt Duracell „Made by Banner” funkcjonuje od prawie dziesięciu lat i jak podkreśla Andreas Bawart: – Dzięki połączeniu najbardziej znanej na świecie marki baterii, której nośnikiem reklamowym jest słynny króliczek Duracell oraz naszemu know-how, byliśmy w stanie otworzyć dodatkowe rynki i grupy docelowe dla firmy Banner. Do tej pory akumulatory Banner/Duracell zostały dostarczone do klientów w ponad 45 krajach, którzy działają głównie w handlu hurtowym części samochodowych. Europa odpowiada za około 80% sprzedaży, podczas gdy regiony Bliskiego Wschodu i Afryki za pozostałe 20%. Naszym celem na kilka następnych lat jest dalsze zwiększanie sprzedaży marki Duracell, koncentrując się na Europie, gdzie nadal widzimy duży potencjał sprzedażowy.

Zrównoważony rozwój

Bezpośrednio po założeniu firmy w latach 30-tych XX w. Banner zaczął wprowadzać zużyte baterie do uporządkowanego systemu recyklingu. Dzięki temu 99,9% komponentów zawartych w zużytych bateriach jest ponownie wykorzystywanych, a cenne surowce wracają do cyklu produkcyjnego. Forum Środowiskowemu Akumulatorów Rozruchowych (UFS), które powstało 27 lat temu, w tym jego członkowi/założycielowi – spółce Banner, udało się zebrać i poddać recyklingowi około 21 mln zużytych akumulatorów samochodowych, tym samym około 225 000 ton ołowiu z całej Austrii.

W naszym procesie produkcyjnym wykorzystujemy ponad 95% ołowiu pochodzącego z recyklingu. Produkowane przez nas skrzynki składają się w 80% z polipropylenu pochodzącego z recyklingu, a kwas siarkowy zebrany z zużytych baterii jest przetwarzany na siarczan sodu, który z kolei jest wykorzystywany do produkcji detergentów i szkła – mówi Andreas Bawart.

Chiny jako rynek wzrostu

W ramach strategii „Agenda 2030” Banner zamierza znacząco wzmocnić swoją obecność w Chinach – jednym z największych rynków zbytu na świecie. Chce to osiągnąć dzięki partnerstwu licencyjnemu z producentem akumulatorów, firmą LEOCH, w ramach którego wspólnie mają być również opracowywane innowacje dla nowych obszarów zastosowań. LEOCH to znany na całym świecie chiński producent akumulatorów, który sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach i osiąga roczne przychody ze sprzedaży w wysokości 1,9 mld USD. W przyszłości będzie produkować wybrane produkty premium w Chinach pod marką Banner i oferować je na własnym rynku.

Perspektywy na przyszłość

Obecny trend rozwojowy wśród producentów samochodów wyraźnie wskazuje na kierunek ku elektromobilności. Nie oznacza to jednak, że konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe odchodzą do przeszłości. – Według moich szacunków pojazdy z silnikami spalinowymi nadal będą miały znaczący udział w rynku motoryzacyjnym, a w segmencie samochodów ciężarowych dalekobieżnych nie ma obecnie alternatywy dla silnika spalinowego. Tutaj również przewidujemy przyszłe możliwości rozwoju w zakresie akumulatorów rozruchowych i układów elektrycznych – twierdzi Andreas Bawart.

Konwencjonalne typy akumulatorów pozostaną zatem kluczowymi produktami działu Automotive Grupy Banner. – Zamierzamy dalej rozwijać nasze obecne obszary biznesowe i planujemy dodatkowy wzrost sprzedaży o około 200 000 sztuk akumulatorów – wskazuje Andreas Bawart.

Drugi dział sprzedaży Grupy Banner – Energy Solutions, również rozwija się zgodnie z planem. Przewiduje się doskonałe możliwości wzrostu w obszarach produktów trakcyjnych, semi-trakcyjnych i baterii rezerwowych, a popyt na rozwiązania magazynowania energii pozostaje wysoki. Andreas Bawart również pozytywnie patrzy w przyszłość: – Zintensyfikujemy działania w ramach podjętej współpracy i otworzymy nowe możliwości za granicą, w Europie i Azji.

Zostaw Komentarz