Bardzo ważne opaski

20 cze 2017

Firma Lauber oferuje fabrycznie regenerowane przekładnie kierownicze objęte 25 miesięczną gwarancją. Żeby jej nie stracić, trzeba pamiętać o tym, aby podczas montażu nie popełnić prostego błędu. 

– Oferowane przez naszą firmę fabrycznie regenerowane przekładnie kierownicze, dostępne w sieci sprzedaży Inter Cars, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oprócz dobrej jakości jesteśmy bowiem w stanie zaoferować także dobrą cenę. Średnio jest ona zaledwie o około 25% wyższa niż w przypadku produktów podlegających regeneracji warsztatowej. Należy jednak zauważyć, że nasze przekładnie podlegają kompleksowej regeneracji, a nie tylko wybiórczej naprawie. Ponadto poddawane są szczegółowym testom. Dzięki temu, montując je w samochodach można być pewnym ich jakości. Zwracamy jednak uwagę na to, żeby podczas montażu nie zdejmować opasek na gumowych osłonach, które zabezpieczają drążki kierownicze. Nie należy także rozbierać przekładni – mówi Grzegorz Nowaczyk z firmy Lauber.

Chodzi tu o charakterystyczne opaski, których zerwanie skutkuje utratą gwarancji. Dlaczego elementy te są takie ważne i nie wolno ich usuwać? – Zastosowane opaski niemieckiej produkcji Hellermann Tyton gwarantują zachowanie szczelności pomiędzy osłoną gumową i korpusem przekładni. Prawidłowo zaciśnięta i odpowiednia opaska skutecznie zapobiega przedostawaniu się wody oraz kurzu, ziarnek piasku itp. Gdyby jakiekolwiek zanieczyszczenia przeniknęły do przekładni, mogłoby to skutkować w późniejszej jej eksploatacji rozszczelnieniem cylindra roboczego, wyciekiem płynu, korozją listwy zębatej oraz zatarciem tulei prowadzącej – tłumaczy Dawid Kowalewicz, dyrektor produkcji w firmie Lauber.

Krok po kroku

Aby zrozumieć różnicę pomiędzy fabryczną regeneracją przekładni kierowniczej, a jej naprawą warsztatową wystarczy krok po kroku prześledzić jak wygląda proces regeneracji.

 • Zaczyna się on od wstępnego mycia rdzenia (czyli starej, niesprawnej przekładni). Przeprowadzane jest ono w urządzeniu natryskowym z czterdziestoma dyszami, gdzie usuwane jest błoto i inne przylepione do przekładni zanieczyszczenia.
 • Następnie demontowane są osłony i końcówki drążków, olej zostaje wypłukany, a otwory przekładni zabezpieczone.
 • W kolejnym etapie przekładnia jest czyszczona w urządzeniu rota-wibracyjnym. Za pomocą wibracji urządzenie to wprawia w ruch znajdujące się w jego wannie kształtki ceramiczne, które szlifują powierzchnię części. Pozbawiają ją zanieczyszczeń oraz korozji i wygładzają ją.
 • Dopiero teraz przekładnia podlega właściwemu demontażowi, po czym znów jest myta. Tym razem w myjce ultradźwiękowej, która pozwala usunąć zanieczyszczenia z najtrudniej dostępnych zakamarków rdzenia.
 • Po tych przygotowaniach nadchodzi czas regeneracji części składowych przekładni. Szlifowanie listew odbywa się na urządzeniu taśmowym, taśmą o precyzyjnie dobranej gradacji Proces przebiega dwuetapowo – najpierw szlifowanie wstępne, a później polerowanie wykańczające. Granica obróbki listwy nie może przekraczać 54 mikronów oraz nie są dopuszczalne najmniejsze ślady korozji oraz nierówności powierzchni. Prostoliniowość listwy oraz bicie kontrolowane jest czujnikiem zegarowym na specjalnie wykonanych w tym celu przyrządach.
 • Podczas fabrycznej regeneracji przekładni kierowniczych w fabryce Lauber zawsze stosowane są nowe komplety uszczelniaczy i osłony gumowe. Wymieniana jest również listwa zębata, zawór oraz tuleja prowadząca – jeśli części te nie spełniają standardów fabrycznej regeneracji.
 • Montaż przekładni kierowniczych odbywa się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, w którym utrzymywane jest nadciśnienie, zaś powietrze wymieniane jest 3-krotnie w ciągu godziny. Przed złożeniem każda przekładnia jeszcze raz przechodzi proces mycia ultradźwiękowego, co jest kluczową sprawą dla zapewnienia wysokiej jakości gotowego wyrobu.
 • Kolejny, bardzo ważny punkt całej procedury, to testy jakościowe. Jest to punkt, który szczególnie różni fabryczną regenerację od napraw w warunkach warsztatowych. W ich trakcie nie sposób bowiem sprawdzić prawidłowości działania przekładni przed montażem w samochodzie.
 • Wszystkie przekładnie kierownicze regenerowane w fabryce Lauber w Słupsku podlegają próbom pneumatycznym i hydraulicznym. Wyrób testowany jest 3-etapowo: przy niskim ciśnieniu, przy ciśnieniu wysokim oraz w teście ciągłym przy średnim ciśnieniu. Służy do tego specjalny tester przekładni kierowniczych, który pozwala ujawnić ewentualne niedoskonałości (w przypadku napraw warsztatowych wszelkie niedociągnięcia wychodzą na jaw niestety dopiero montażu części w samochodzie). Podczas testu mierzone są także takie parametry jak ciśnienie, przepływ oleju czy jego temperatura.
 • Jeśli przekładnia pozytywnie zaliczy wszystkie próby, montowane są jej osłony. Do montaży używane są tak ważne dla zapewnienia jakości i gwarancji, wspomniane już wcześniej, opaski z tworzywa sztucznego. Opatentowane rozwiązanie składa się z gładkiej taśmy, która jest blokowana przez wtłaczany w nią bolec wzmacniany włóknem szklanym. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo pewne, odporne na wibracje mocowanie oraz jest bardziej odporne na zrywanie niż tradycyjna opaska metalowa stosowana przy półosiach napędowych.
 • Na sam koniec produkt zostaje pomalowany oraz zakładane są plomby w kilku miejscach do tego wyznaczonych.

Zostaw Komentarz