Baza plus dodatki

16 lt. 2016

Podstawą dobrego oleju silnikowego jest wysokiej jakości baza. Jednak dopiero w połączeniu z odpowiednimi dodatkami uszlachetniającymi tworzy ona olej o pożądanych właściwościach, zapewniający prawidłową ochronę silnika.

Dodatki uszlachetniające są stosowane przede wszystkim po to, aby zapewnić stabilność parametrów olejów bazowych i poprawić ich właściwości, a tym samym lepiej chronić silnik. W zależności od przeznaczenia, rodzaju silnika i wymogów producentów, dodatki są dobierane i mieszane w różnych konfiguracjach, stanowiąc zwykle od 10 – 25% oleju. Resztę tworzy baza olejowa.

ww87767Istnieje kilka rodzajów dodatków uszlachetniających stosowanych w olejach silnikowych. I tak:

  • detergenty utrzymują silnik w czystości i neutralizują kwasy powstające w wyniku spalania paliwa;
  • środki dyspersyjne usuwają sadzę i szlamy oraz utrzymują je w postaci zawiesiny w oleju, co zapobiega powstawaniu blokad;
  • dodatki chroniące przed zużyciem tworzą aktywną chemicznie powłokę na częściach ruchomych. Dodatki te są szczególnie istotne w przypadku dużych obciążeń podczas rozruchu silnika i jazdy samochodem;
  • antyoksydanty przyczyniają się do spowolnienia naturalnej degradacji oleju silnikowego;
  • modyfikatory tarcia zmniejszają opór pomiędzy ruchomymi, współpracującymi ze sobą częściami silnika;
  • dodatki przeciwkorozyjne dopełniają ochrony silnika.

Bezpieczna praca silnika

Odpowiednie połączenie wysokiej jakości dodatków i bazy olejowej ma duże znaczenie dla ochrony silnika zwłaszcza w przypadku nowoczesnych olejów syntetycznych. Działają one skuteczniej niż mineralne, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są zaawansowane procesy chemiczne, dzięki którym ich struktura molekularna i właściwości mogą być precyzyjnie określane. W olejach syntetycznych dodatki nie rozpuszczają się, dlatego muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane. Każda z firm ma własne metody oraz doświadczenia i wykorzystuje różne składniki do tego, aby uzyskać określone parametry.

– W firmie Shell stosujemy optymalne technologie w dziedzinie formulacji olejów. Dotyczy to zarówno bazy olejowej, jak i doboru dodatków. Przykładamy ogromną wagę do jakości i rozpuszczalności wykorzystywanych przez nas dodatków uszlachetniających, dzięki temu od lat opracowujemy i dostarczamy na rynek oleje silnikowe najwyższej klasy – mówi Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Z gazu

Shell_Helix 2Jednym z najnowszych osiągnięć inżynierów Shell jest syntetyczny olej silnikowy Shell Helix Ultra 5W-40 produkowany z krystalicznie czystej bazy olejowej uzyskiwanej z gazu ziemnego dzięki technologii Shell PurePlus. Eksperci Shell podkreślają, że jest ona efektem ponad czterdziestoletniej pracy firmy oraz wykorzystania ponad 3 500 patentów.

Środki smarne oparte na olejach wytwarzanych w technologii Shell PurePlus są wolne od większości zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, co pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika. Dzieje się tak m.in. dlatego, że oleje Shell Helix Ultra gwarantują zachowanie optymalnej czystości wnętrza silnika.

Oprócz krystalicznie czystej bazy olejowej, olej Shell Helix Ultra zawiera również unikalny pakiet dodatków, które chronią silnik nie tylko podczas jazdy, ale również w trakcie rozruchu. Tworzą one aktywną powłokę na częściach ruchomych, co ma znaczenie w przypadku dużych obciążeń. Co więcej, dodatki uszlachetniające zawarte w oleju przeciwdziałają utlenianiu oraz pozwalają obniżyć zużycie paliwa.

Na torze

Technologie środków smarnych Shell są opracowywane i testowane przez międzynarodowy zespół naukowców. Jednym z istotnych elementów tej działalności jest współpraca techniczna pomiędzy Shell i Ferrari. Obecnie zespół Shell delegowany do współpracy ze Scuderia Ferrari składa się z 50 ekspertów technicznych. Jego członkowie współpracują ze sobą na całym świecie w laboratoriach Shell, na wszystkich torach objętych kalendarzem wyścigów Grand Prix i u boku inżynierów Ferrari w Maranello, pracując nad optymalnym połączeniem czystego oleju bazowego wytwarzanego z gazu ziemnego ze starannie dobranymi dodatkami. Obecnie technologia Shell PurePlus ma kluczowe znaczenie przy wytwarzaniu każdego oleju stosowanego przez Scuderia Ferrari.

Na podstawie materiałów Shell

Zostaw Komentarz