Beczki, bańki butelki czy kartony

03 paź 2023

Wprowadzane przez firmę PETRONAS opakowania typu Bag In Box trafiły do pierwszych warsztatów. Z jakim przyjęciem się spotkały, co sądzą o nich praktycy?

 

Polscy kierowcy coraz rzadziej zmieniają olej w samochodzie samodzielnie, dzisiaj już 82% z nich zleca to warsztatom. Według badań firmy GiPA w warsztacie 64% właścicieli aut również wybiera i kupuje olej. Dane te wskazują, iż sprzedaż oleju ma znaczący udział w dochodach serwisów, zwłaszcza tych działających niezależnie.

Kartonowa alternatywa dla beczek, baniek i butelek

Oleje w warsztatach do niedawna przechowywano tylko w beczkach lub plastikowych bańkach i butelkach. Nie jest to optymalny sposób, gdy chodzi o wykorzystanie przestrzeni, w dodatku mało ekologiczny. Dlatego PETRONAS postanowił wprowadzić do swej oferty opakowania z serii Bag In Box (BIB), podobne w swej koncepcji do wykorzystywanych od lat opakowań służących do przechowywania i podawania napojów, soków, wina, oleju czy sosów. Ukryte w kartonowym pudełku produkty znajdują się w wytrzymałym worku foliowym wyposażonym w kran, umożliwiający ich sprawne dozowanie.

Produkcja takich opakowań, przez PETRONAS wykorzystywanych do olejów z linii Syntium i Tutela, efektywnie zmniejsza emisję CO2 i ogranicza ilość odpadów. Na dodatek nadają się one do recyklingu. W efekcie, w porównaniu do tradycyjnych butelek, zużycie plastiku spada o 92%, zaś ogółem potrzeba 85% mniej materiałów do zapakowania i transportowania oleju.

Bag In Box to przykład przemyślanej ekologicznej zmiany powstałej z myślą o warsztatach. Poręczne 20-litrowe opakowania łatwiej przenieść niż 200-litrowe beczki, a regularny kształt pozwala efektywniej układać zapasy. Do tego mniejsza pojemność umożliwia zamówienie większej liczby rodzajów produktu, bez ryzyka, że dostawa nie zmieści się na zapleczu. Od kiedy pierwsze kartony trafiły do naszych klientów otrzymujemy pozytywne komentarze, dotyczące ergonomii tego rozwiązania – mówi Danuta Michałus-Sokołowska, marketing mnadżer PETRONAS w Polsce.

Przygotowując się do wprowadzenia nowych opakowań, PETRONAS spytał 7 tysięcy kierowców z Europy, w tym z Polski, o ich spojrzenie na ekologiczne zmiany w transporcie. Okazało się, że aż 80% z nich chce w tym uczestniczyć. Polacy mają też świadomość, że jazda samochodem oddziałuje na otoczenie naturalne. 83% rodaków zdaje sobie sprawę, że rodzaj paliwa istotnie wpływa na emisyjność pojazdu. Dla wielu z nich, ekologiczne opakowanie może być więc istotnym argumentem przy wyborze oleju, który zostanie wlany do silnika ich samochodu.

W opinii mechaników

A co o opakowaniach Bag in Box sądzą mechanicy? PETRONAS zapytał o to przedstawicieli sieci partnerskiej PETRONAS, którzy jako pierwsi otrzymali kartony BIB. Oto ich wypowiedzi:

Janusz Bujak, właściciel warsztatu Autozbyt – Bosch Car Service w Dębicy w woj. podkarpackim: – Bag In Box wygląda schludnie, regał z kartonami może stać zarówno na hali jak i w miejscu obsługi klientów. Nie wstyd go pokazać, w dodatku jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze niż typowe regały reklamowe, na których mieści się raptem kilkanaście butelek. Tutaj wchodzi 120 litrów oleju, z którego można korzystać bez obawy o rozlanie czy zabrudzenie nim podłogi. Moim zdaniem, to bardzo przemyślane rozwiązanie.

Tomasz Łusiak, właściciel Auto-Serwis w Makowicach w woj. dolnośląskim: – Zamówiłem nowe opakowania z ciekawości, żeby przetestować czy sprawdzą się u mnie w warsztacie. Dostałem 6-sześciennych pudeł, regał i dozowniki. Wygodne i kompaktowe, zajmuje to mniej miejsca niż się spodziewałem. Wszystko szczelne, nic nie kapie, wreszcie koniec z tymi plamami przy beczkach czy stosami butelek, z którymi nie ma co zrobić. Bag In Box sprawdziło się, pewnie zamówię kolejną partię.

Pod tą opinią podpisał się również Andrzej Banasiewicz, właściciel serwisu Transkop w Nadolanach, w woj. podkarpackim.

Kiedy pytaliśmy naszych partnerów o feedback z wdrożenia Bag In Box nie spodziewaliśmy się aż tak pozytywnego odbioru. Nowe opakowania zdają egzamin. Kolejną nowością dla warsztatów jest dołączenie PETRONAS do międzynarodowej bazy produktowej TecDoc. Od września informacje o olejach Syntium, Tutela, Urania śą dostępne również tam –  podsumowuje Danuta Michałus-Sokołowska.

Zostaw Komentarz