Bezpiecznie z Bosch – systemy hamulcowe
Układ hamulcowy to najważniejszy system bezpieczeństwa w pojeździe. Ma taką jakość i wytrzymałość, jak jego najsłabszy element. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie podzespoły układu były jak najwyższej jakości i jak najlepiej spełniały swoje zadania.
Kupując części potrzebne do naprawy systemu hamulcowego, a następnie naprawiając ten układ, warto zdawać sobie sprawę, że:
- Wiele faz produkcji klocków hamulcowych zależy od takich parametrów jak temperatura, ciśnienie czy czas trwania danego procesu. Decydują one o tym, że klocki wyglądające identycznie mogą mieć całkowicie inne parametry, takie jak twardość czy współczynnik tarcia. Dlatego należy dobierać klocki hamulcowe zgodnie z katalogiem, a nie tylko na podstawie ich wymiarów.
Jednym z etapów produkcji klocków hamulcowych Bosch jest proces obróbki cieplnej, czyli „scorching”. Polega on na bardzo szybkim podniesieniu temperatury do 600 °C w zewnętrznej warstwie materiału ciernego. Po tej fazie klocek jest gotowy do montażu, jego okres docierania się zostaje znacznie skrócony, a współczynnik tarcia jest stabilny w całym okresie eksploatacji – zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Scorching sprawia, że klocki Bosch wyróżniają się stabilnymi parametrami od pierwszego hamowania i w całym okresie użytkowania. Obróbka wysokotemperaturowa jest szczególnie ważna w przypadku klocków stosowanych w pojazdach o wysokich osiągach.
- Bosch testuje swoje klocki hamulcowe zarówno w laboratoriach, jak i na torach wyścigowych w ekstremalnych warunkach. Klocki hamulcowe Bosch przechodzą więc dużo bardziej rygorystyczne testy, niż wymagane przez europejską normę ECE R90.
Do produkcji tarcz hamulcowych Bosch używa specjalnego stopu HighCarbon HC, zapewniającego dłuższy przebieg między wymianami tarcz.
- Firma Bosch jako pierwsza stworzyła system stabilizujący tor jazdy samochodu, czyli ESP®. Swą premierę miał on w 1995 roku i odniósł tak wielki sukces, że rozpoczęto jego seryjną produkcję. Od 2014 roku układ tego typu musi być montowany w każdym nowym pojeździe.
Po wielu latach udoskonaleń obecny system ESP® 10 generacji zapewnia większy komfort i jeszcze skuteczniejsze hamowanie.
Płyn hamulcowy ENV6 marki Bosch ma wyższe parametry niż standardowe płyny hamulcowe przeznaczone do układów ESP. Można go stosować jako zamiennik wszystkich higroskopijnych płynów DOT na bazie glikolu i ma wydłużoną żywotność z 2 do 3 lat.
Kondycję płynu hamulcowego należy sprawdzać testerem pokazującym rzeczywistą zawartość wilgoci.
Obejrzyj film i poznaj kompetencje Bosch w zakresie systemów bezpieczeństwa!