Bezpiecznie z Bosch – systemy hamulcowe

Tekst sponsorowany 21 cze 2023

Układ hamulcowy to najważniejszy system bezpieczeństwa w pojeździe. Ma taką jakość i wytrzymałość, jak jego najsłabszy element. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie podzespoły układu były jak najwyższej jakości i jak najlepiej spełniały swoje zadania.

Kupując części potrzebne do naprawy systemu hamulcowego, a następnie naprawiając ten układ, warto zdawać sobie sprawę, że:

  • Wiele faz produkcji klocków hamulcowych zależy od takich parametrów jak temperatura, ciśnienie czy czas trwania danego procesu. Decydują one o tym, że klocki wyglądające identycznie mogą mieć całkowicie inne parametry, takie jak twardość czy współczynnik tarcia. Dlatego należy dobierać klocki hamulcowe zgodnie z katalogiem, a nie tylko na podstawie ich wymiarów.
  • Jednym z etapów produkcji klocków hamulcowych Bosch jest proces obróbki cieplnej, czyli „scorching”. Polega on na bardzo szybkim podniesieniu temperatury do 600 °C w zewnętrznej warstwie materiału ciernego. Po tej fazie klocek jest gotowy do montażu, jego okres docierania się zostaje znacznie skrócony, a współczynnik tarcia jest stabilny w całym okresie eksploatacji – zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Scorching sprawia, że klocki Bosch wyróżniają się stabilnymi parametrami od pierwszego hamowania i w całym okresie użytkowania. Obróbka wysokotemperaturowa jest szczególnie ważna w przypadku klocków stosowanych w pojazdach o wysokich osiągach.
  • Bosch testuje swoje klocki hamulcowe zarówno w laboratoriach, jak i na torach wyścigowych w ekstremalnych warunkach. Klocki hamulcowe Bosch przechodzą więc dużo bardziej rygorystyczne testy, niż wymagane przez europejską normę ECE R90.
  • Do produkcji tarcz hamulcowych Bosch używa specjalnego stopu HighCarbon HC, zapewniającego dłuższy przebieg między wymianami tarcz.
  • Firma Bosch jako pierwsza stworzyła system stabilizujący tor jazdy samochodu, czyli ESP®. Swą premierę miał on w 1995 roku i odniósł tak wielki sukces, że rozpoczęto jego seryjną produkcję. Od 2014 roku układ tego typu musi być montowany w każdym nowym pojeździe.
    Po wielu latach udoskonaleń obecny system ESP® 10 generacji zapewnia większy komfort i jeszcze skuteczniejsze hamowanie.
  • Płyn hamulcowy ENV6 marki Bosch ma wyższe parametry niż standardowe płyny hamulcowe przeznaczone do układów ESP. Można go stosować jako zamiennik wszystkich higroskopijnych płynów DOT na bazie glikolu i ma wydłużoną żywotność z 2 do 3 lat.
    Kondycję płynu hamulcowego należy sprawdzać testerem pokazującym rzeczywistą zawartość wilgoci.

 

Obejrzyj film i poznaj kompetencje Bosch w zakresie systemów bezpieczeństwa!

 

Zostaw Komentarz