Bezradni po przebiciu opony

18 lip 2023

Badanie zrealizowane na zlecenie firmy oponiarskiej Apollo Tyres, produkującej ogumienie także pod marką Vredestein, wykazało, że zdecydowana większość europejskich kierowców nie próbowałaby samodzielnie poradzić sobie z przebitą oponą na drodze. Ankietę przeprowadzono we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wśród 1000 respondentów w każdym kraju.

 

Tylko 46% respondentów pytanych w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Apollo Tyres, stwierdziło, że skorzystałoby z koła zapasowego, które ma na wyposażeniu auta lub z zestawu naprawczego, natomiast 32% odpowiedziało, że zamiast tego wezwałoby pomoc drogową, a 16% zwróciłoby się o pomoc do członka rodziny, przyjaciela lub kolegi. Co istotne, 11% z 6000 ankietowanych kierowców z sześciu europejskich krajów stwierdziło, że nawet nie wie, czy ich samochód jest wyposażony w koło zapasowe lub zestaw naprawczy do opon. Młodsi ankietowani częściej twierdzili, że nigdy nie sprawdzali, czy ich samochód jest przygotowany na wypadek przebicia opony – było to 16% osób w wieku od 18 do 24 lat, w porównaniu do 8% powyżej 65 roku życia.

Starsi kierowcy są jednocześnie bardziej skłonni do samodzielnej naprawy. Badanie wykazało, że 52% kierowców w wieku od 55 do 64 lat skorzystałoby z koła zapasowego lub zestawu naprawczego do opon, w porównaniu do 45% ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat. Próbę poradzenia sobie z przebitą oponą w celu kontynuowania podróży zadeklarowało 34% ankietowanych kobiet, wśród mężczyzn odsetek był prawie dwa razy większy bo wyniósł 62%.

– W niektórych sytuacjach kierowca może nie mieć możliwości skontaktowania się z kimś w celu uzyskania pomocy w przypadku przebicia opony, dlatego ważne jest, aby posiadał niezbędną wiedzę i sprzęt, które pozwolą kontynuować podróż. Nasze badanie pokazuje, że młodsi kierowcy są najmniej skłonni do samodzielnego radzenia sobie z przebitą oponą, bardzo korzystne może być więc zapewnienie wskazówek wszystkim uczącym się jeździć, a wiedza ta powinna być oceniana w ramach procedury egzaminacyjnej − stwierdził Yves Pouliquen, Group Head of Sales and Marketing w Apollo Tyres.

 

 

Zostaw Komentarz