Bieżnik prawdę powie

03 maj 2016

Wymiana elementów zawieszenia lub układu kierowniczego, ale także wjechanie ze znaczną prędkością w dziurę w drodze, oznaczają konieczność sprawdzenia geometrii zawieszenia. Operacja ta jest zalecana nawet wówczas, gdy niektóre z elementów zawieszenia nie podlegają regulacji.

Źle ustawiona zbieżność kół to częsty powód ściągania pojazdu, ale również przyspieszonego zużycia elementów zawieszenia i opon. Ignorowanie tego problemu powoduje, że z czasem zwiększa się zakres wymaganych napraw oraz rosną ich koszty.

Niewłaściwe ustawienie geometrii zawieszenia można poznać dzięki analizie stanu bieżnika. Zaniepokojenie na pewno powinno wzbudzić nierównomierne zużycie opon. Korekta zbieżności kół, kątów pochylenia i wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy najczęściej eliminuje przyczynę problemów.

Największe doświadczenie w ocenie stanu opon mają pracownicy punktów wulkanizacyjnych oraz mechanicy specjalizujący się w regulacji geometrii zawieszenia. Jednak każdy kierowca również może się nauczyć rozpoznawać problemy z zawieszeniem na podstawie oględzin opon. Jak „czytać” bieżnik, wyjaśniają specjaliści z firmy MOOG.

Wyząbkowanie bieżnika – pas rzeźby bieżnika ma z jednej strony zaokrągloną, a z drugiej strony ostrą krawędź. Kierowca w łatwy sposób może sprawdzić stan bieżnika przesuwając dłoń od wewnętrznej krawędzi opony do zewnętrznej i odwrotnie. Przy wyząbkowanym bieżniku powinien być wyczuwalny lekki opór (ostre krawędzie) pod dłonią w jednym kierunku.
Powodem problemu jest nieprawidłowe ustawienie zbieżności. W tej sytuacji zalecane jest ustawienie zbieżności i sprawdzenie geometrii zawieszenia. Należy również sprawdzić i w razie konieczności wymienić tuleje w układzie zawieszenia.

Jednostronne zużycie – wewnętrzne lub zewnętrzne pasy rzeźby bieżnika zużywają się szybciej niż pozostała część opony. Powodem jest nadmierne pochylenie kół. W tym przypadku właściciel pojazdu powinien zlecić warsztatowi ustawienie geometrii. W celu uniknięcia ryzyka ponownego wystąpienia problemu warto dokładnie sprawdzić stan amortyzatorów, przegubów kulowych oraz tulei wahacza i wymienić zużyte części.

Zwiększone zużycie środkowej części bieżnika – to efekt jazdy ze zbyt wysokim ciśnieniem. Należy skontrolować ciśnienie w oponach i w razie konieczności zmniejszyć jego wartość.

Zwiększone zużycie bocznych części bieżnika – to dla odmiany skutek jazdy ze zbyt niskim ciśnieniem. Należy sprawdzić ciśnienie w oponach i, w razie konieczności, dopompować. Warto sprawdzić sprawność elementów układu kierowniczego. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy ustawić geometrię kół.

Faliste zużycie = powodem nierównomiernego zużycia bieżnika lub półokrągłych wgłębień na jego krawędzi po jednej lub drugiej stronie, są zwykle zużyte lub uszkodzone elementy układu kierowniczego i zawieszenia. W tej sytuacji należy sprawdzić i wymienić niesprawne części oraz ustawić geometrię kół.

Więcej informacji o diagnostyce układów kierowniczych i zawieszenia można znaleźć na polskojęzycznej stronie marki MOOG: http://www.moogproducts.com/pl-pl

1 comments
  1. Jednostronne zużycie – wewnętrzne lub zewnętrzne pasy rzeźby bieżnika zużywają się szybciej niż pozostała część opony. Powodem jest nadmierne pochylenie kół. W tym przypadku właściciel pojazdu powinien zlecić warsztatowi ustawienie zbieżności – chyba geometrii?. Pamiętajmy, że zbieżność to część geometrii zawieszenia. Zmiana dowolnego kąta zawieszenia może powodować zmiany innych kątów.

Zostaw Komentarz