BILSTEIN buduje ośrodek testowy przy torze Nurburgring

30 sie 2021

Przedstawiciele marki BILSTEIN wmurowali kamień węgielny pod nowe centrum testowe. Powstaje ono przy torze Nurburgring i znajdzie się w nim stanowisko do badania pracy zawieszenia w autach o wysokich osiągach.

 

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest zdobyta wiedza – od samego początku takie motto przyświeca marce BILSTEIN. Stąd też decyzja o aktywnej obecności w sportach motorowych i zbieraniu tam doświadczeń, które później wykorzystywane są przy konstruowaniu amortyzatorów przeznaczonych na pierwszy montaż. Bardzo przydatne są one również przy opracowywaniu linii Performance, na którą składają się amortyzatory o podwyższonych parametrach użytkowych, zgodne jednak z dopuszczeniami technicznymi producentów samochodów.

A ponieważ wiele testów swoich nowych rozwiązań, nie tylko zresztą przeznaczonych do sportów motorowych, BILSTEIN przeprowadza na torze Nurburgring, więc podejmując decyzję o lokalizacji nowego centrum badawczego zdecydowano się na miejscowość Meuspath, położoną obok słynnego toru. Do tego znajduje się tu park technologiczny z siedzibami Aston Martin Lagonda of Europe czy Black Falcon, z którymi to zespołami inżynierowie BILSTEIN pracują na co dzień. W kompleksie jest również wspólny ośrodek z producentem elementów układu hamulcowego – firmą Textar.

Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod nową inwestycję odbyła się w trakcie mijających wakacji. Jej centralne miejsce zajmie stanowisko testowe wyposażone w siedem szarpaków hydraulicznych. Cztery z nich z przeznaczeniem na każde koło samochodu. Trzy pozostałe pozwolą na dodatkowe odzwierciedlenie warunków panujących na torze, jak obciążenie konstrukcji podczas przyspieszania i hamowania, wychylanie na zakrętach oraz docisk aerodynamiczny. 

– W sportach motorowych liczy się każdy szczegół, w tym ustawienie parametrów zawieszenia dopasowane do profilu danego toru i panujących na nim warunków. Część danych jest stała, ale zdecydowaną większość trzeba sprawdzać i modyfikować w trakcie jazd testowych. Wymaga to dużych nakładów finansowych, pracy i czasu. Budowane przez nas stanowisko badawcze pozwoli odzwierciedlić te konfiguracje w jednym miejscu. Pozyskane doświadczenia przełożą się też na dalsze prace nad amortyzatorami seryjnymi Replacement, jak i alternatywną gamą Performance – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego dystrybutora marki BILSTEIN w Polsce.

Zostaw Komentarz