BILSTEIN podsumowuje akcje z mobilnym testerem zawieszenia

19 lip 2022

Akceptowalna sprawność amortyzatorów nie wyklucza konieczności ich wymiany w najbliższym czasie. Rzeczywisty wynik często uzyskiwano dopiero po skorygowaniu ciśnienia w oponach – tak najkrócej można podsumować wyniki badań za pomocą mobilnego testera firmy BILSTEIN.

BILSTEIN zajmuje się nie tylko konstruowaniem i produkcją amortyzatorów na pierwszy montaż oraz aftermarket. Marka prowadzi też szereg działań posprzedażnych, takich jak np. szkolenia techniczne mechaników, a także akcje skierowane bezpośrednio do użytkowników pojazdów.

Akcja z mobilnym testerem zawieszenia BILSTEIN prowadzona jest w Polsce od 2016 roku. Jej celem jest bezpłatny sprawdzian stanu zawieszenia w samochodach osobowych i lekkich dostawczych. Amortyzator jest ważnym łącznikiem nadwozia z kołami, a jego stan techniczny ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – mówi Tomasz Siemek, brand manager marki BILSTEIN w Polsce.

Lekceważone wymiany

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na koniec 2020 roku zarejestrowanych w Polsce było ponad 18,5 mln samochodów osobowych (tzw. dane zaktualizowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów). Zaledwie 12,6 proc. aut ma nie więcej niż 4 lata. Ponad połowa mieści się w przedziale 11 – 20 lat. W sumie średnia wieku wynosi 15 lat.

Statystycznie polski kierowca przejeżdża w roku 15 tysięcy kilometrów. Po piętnastu latach wychodzi więc 225 tysięcy kilometrów. Przy założeniu, że amortyzatory powinno wymieniać się co 80 tysięcy kilometrów pokazuje to potencjał polskiego rynku napraw i części zamiennych. Z naszych danych wynika, że przebiegi te są znacznie przekraczane, jak też całkowicie nie brane pod uwagę – zauważa Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, który jest oficjalnym dystrybutorem marki BILSTEIN w Polsce.

Zgodnie z przepisami pojazdy po trzech latach od daty pierwszej rejestracji muszą co roku przechodzić badanie techniczne. Jego częścią jest sprawdzian stanu amortyzatorów, ale zakres tej czynności jest niewystarczający. O wiele więcej danych generuje badanie na testerze zawieszenia BILSTEIN.

Kierowcy przyzwyczajają się do niesprawności

Od 2016 roku, w kilku edycjach tej akcji, zbadano w sumie ponad sześć tysięcy pojazdów. Blisko 80 proc. z nich miało wynik pozytywny, ale pod tym pojęciem kryje się zmieszczenie w akceptowalnych przedziałach wartości. W rzeczywistości w wielu z tych pojazdów zamontowane amortyzatory zbliżały się do granicy technicznej sprawności.

Jej przekroczenie jest dla kierowcy niezauważalne, bo do zmiany charakterystyki zawieszenia przyzwyczajamy się podczas codziennej jazdy samochodem. Nie mamy więc świadomości, że jednocześnie pogarsza się trakcja pojazdu, jak też wydłuża droga zatrzymania. W istocie przekłada się to na stan bezpieczeństwa. Informację o tym otrzymuje właściciel każdego auta w trakcie omawiania wyników badania testerem BILSTEIN – dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie zawsze za gorszy wynik odpowiadał stan amortyzatorów. Bardzo często przyczyna była prozaiczna i co ważne szybko usuwana. Wpływały na to wartości ciśnienia powietrza w kołach. Statystycznie były one niższe od zaleceń producenta samochodu, co przekładało się na pracę zawieszenia. W ponownym badaniu z poprawnym ciśnieniem uzyskiwano pozytywny wynik.

W tegorocznej edycji przyjrzeliśmy się jeszcze jednemu elementowi – czujnikom TPMS. W teorii powinny one zapobiec sytuacji, w której różnice w ciśnieniu są rozbieżne z wartościami ustalonymi dla danego modelu samochodu. W rzeczywistości wielu kierowców nie wiedziało jak odczytywać z nich dane albo ignorowało wysyłane sygnały. A nawet nie zauważało awarii tego systemu, spowodowanego prozaicznym wyczerpaniem się baterii zasilających układ łączności radiowej z komputerem pokładowym. Przeciętnie ich żywotność wynosi 10 lat – komentuje Tomasz Siemek z IHR Warszawa, który również odpowiada w Polsce za markę SCHRADER – czołowego producenta i dostawcę czujników TPMS zarówno na pierwszy montaż jak i na aftermarket.

 

Zostaw Komentarz