Bio Service, czyli ochrona środowiska
i zysk z recyklingu

23 mar 2021

Ochrona środowiska to temat, który coraz mocniej wybrzmiewa w branży motoryzacyjnej. Właściciele serwisów pod groźbą wysokich kar administracyjnych muszą spełniać coraz to nowe obowiązki. Z pomocą przychodzi program Bio Service, stworzony przez Inter Cars.

 

W wyniku funkcjonowania każdego warsztatu powstają odpady. Wystarczy przejść się po dowolnym serwisie samochodowym lub motocyklowym, aby zauważyć m.in. zużyte filtry oleju i powietrza, stare płyny eksploatacyjne, pozostałości po opakowaniach, zużyte świetlówki, wymieniony sprzęt elektroniczny czy też stare akumulatory.

Kiedyś wytwarzane odpady były dla warsztatów jedynie problemem. Ale od kilku już lat zauważamy zmianę w postrzeganiu tego zagadnienia. Wielu przedsiębiorców, z którymi współpracujemy, dostrzega, że znaczna część z wytwarzanych odpadów obłożona jest opłatą recyklingową. Dzięki odpowiedniej selekcji zużytych materiałów i sprzętów można zmniejszyć te koszty przez dodatkowe przychody uzyskiwane np. na akumulatorach i tarczach hamulcowych – mówi Wojciech Kopacz, menedżer projektu Bio Service

Dodatkowe przychody to jednak tylko jeden z elementów wpływający na coraz większą ekologiczną świadomość właścicieli warsztatów.

W branży motoryzacyjnej kwestie środowiskowe są bardzo ważne. Producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do produkcji aut mniej obciążających środowisko, m.in. wyposażając je w system start-stop, czyli układ, który automatycznie włącza i wyłącza silnik w czasie postoju. Również właściciele warsztatów starają się wprowadzać w swojej działalności jak najwięcej rozwiązań prośrodowiskowych – dodaje Wojciech Kopacz

Nie można również zapominać o obowiązkach prawnych, które zmuszają przedsiębiorcę (właściciela warsztatu samochodowego lub motocyklowego – wytwórcę odpadów), by we właściwy sposób gospodarował odpadami. Prawidłowość tego procesu kontroluje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pomoc w zarządzaniu odpadami

Przedstawiciele Inter Cars podkreślają, że firma ma pełną świadomość tego, jak istotne dla warsztatów są kwestie środowiskowe.

Wiemy, że właściciele warsztatów chcą być coraz bardziej eko. Jednak wiele osób pracujących w branży motoryzacyjnej sygnalizuje nam, że rzetelna i zgodna z prawem gospodarka odpadami bywa dla nich uciążliwa i czasochłonna. Dlatego, chcąc być dla nich jak największym wsparciem, stworzyliśmy usługę Bio Service – wyjaśnia Wojciech Kopacz.

W ramach programu Bio Service Inter Cars zajmuje się kompleksowym odbiorem odpadów warsztatowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po otrzymaniu z serwisów zużytych części, olejów, akumulatorów i opon, są one przekazywane do profesjonalnej utylizacji albo recyklingu. Dzięki temu serwisy samochodowe i motocyklowe nie tylko bardziej dbają o środowisko, ale również mogą pozyskać dodatkowe przychody ze zwrotu zużytych produktów.

Bio Service to także program lojalnościowy dla współpracujących warsztatów, w którym Inter Cars częściowo refinansuje koszty utylizacji na podstawie zakupów produktów. Z kolei za przekazanie do Bio Service zużytych akumulatorów i tarcz hamulcowych, warsztaty otrzymują przelew na konto.

Aplikacja do gospodarki odpadami

W ramach programu Bio Service udostępniona został także aplikacja BS BIO, która umożliwia warsztatom szybkie i łatwe zamawianie usług odbioru odpadów. System automatycznie podlicza koszty, a jeśli w zgłoszeniu znajdują się pozycje podlegające zapłacie i odsprzedaży, przelicza dane i pokazuje kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić operatorowi, lub jaką się od niego otrzyma.

Oprócz zgłaszania odpadów można również skorzystać z doradztwa w zakresie ochrony środowiska, a także zamówić konkretną usługę, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów, decyzje środowiskowe, czy szkolenia BHP.

Podsumowując zalety Bio Service, program zapewnia:

  • dostęp do specjalistów z zakresu ochrony środowiska,
  • wsparcie w dopełnieniu niezbędnych formalności, związanych z gospodarowaniem odpadami,
  • pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • odbiór odpadów przez wyspecjalizowane cysterny do załadunku oleju i samochody skrzyniowe z windą do przewozu pozostałych odpadów warsztatowych,
  • pomoc w przygotowaniu podstawowych dokumentów, związanych z gospodarką odpadami,
  • wynajem i czyszczenie odzieży roboczej.

 

 

Zostaw Komentarz