Booster, czyli rozruch awaryjny

07 paź 2023

Po zimnej nocy akumulator może odmówić posłuszeństwa. W awaryjnej sytuacji przyda się booster, czyli zewnętrzne źródło prądu rozruchowego.

Popularne akumulatory w samochodach osobowych wytrzymują od 3 do 6 lat. Nie da się określić tego czasu precyzyjnie, ponieważ zależy to nie tylko od jakości samego akumulatora, ale także od sposobu eksploatacji pojazdu, rodzaju samochodu (wyposażenie) i stanu technicznego obwodu ładowania. Statystycznie jednak już po trzech latach użytkowania pojawia się ryzyko wystąpienia pierwszych objawów zużycia akumulatora. Warto wówczas wyposażyć się w zewnętrzne źródło prądu rozruchowego, np. booster marki NOCO. W razie niedyspozycji akumulatora pozwoli on uruchomić samochód bezpiecznie, bez obaw o instalację elektryczną.

Producent boosterów NOCO wskazuje, że urządzenia te stanowią skuteczne zabezpieczenie dla tych, którzy nie mają możliwości systematycznego doładowywania akumulatora lub okazjonalnie korzystają z różnych pojazdów. Oczywiście, należy mieć przy tym na uwadze, że booster nie doładowuje akumulatora ani nie naprawia go, więc jest tylko doraźnym narzędziem pomocniczym. Daje jednak użytkownikowi pewną niezależność i pozwala podejmować ewentualne decyzje serwisowe bez pośpiechu. Bardzo ważną zaletą boosterów NOCO jest również i to, że mogą pozostawać w stanie naładowania nawet przez kilka miesięcy, by w razie potrzeby zasilić rozrusznik.

Boostery NOCO to urządzenia uniwersalne, z bardzo wysokim poziomem zautomatyzowania. Po podłączeniu rozpoznają układ i dopasowują do niego parametry działania. Są również zabezpieczone przez przypadkowym, odwrotnym podłączeniem przewodów, o co w dzisiejszych samochodach nietrudno.

Różne modele do różnych silników

W gamie NOCO boostery dobiera się w prosty sposób – w zależności od pojemności silnika. Poszczególne modele spełniają wymagania silników benzynowych/wysokoprężnych o pojemnościach odpowiednio do 6.5/4.0; 7.0/4.5; 8.5/6.5 oraz 10.0/8.0 litra. Oczywiście możliwe jest także bardziej szczegółowe dopasowanie parametrów – na podstawie natężenia prądu rozruchowego. W przypadku NOCO popularne zakresy to 1250A, 1750A, 2500A i 4250A.

Boostery NOCO są wyposażone w akumulatory litowe. Dzięki nim łączą dużą pojemność z niewielkimi gabarytami. W praktyce większa pojemność oznacza więcej możliwych prób rozruchu – mówi Sławomir Gosławski z NOCO Company.

Urządzenia NOCO potrzebują około godziny do pełnego naładowania (w przypadku topowych modeli ten czas może być nieco dłuższy), ale działają także wtedy, kiedy nie są naładowane do pełna. W sytuacji podbramkowej wystarczy zatem kilkanaście minut ładowania, aby booster był zdolny do próby rozruchu silnika. Można doładowywać je również podczas jazdy samochodem przez gniazdo zapalniczki, tak aby były zawsze gotowe do użycia.

Powerbank i latarka

Z boostera NOCO można korzystać również w innych. W zależności od wersji może on bowiem pełnić rolę powerbanku czy latarki.

Urządzenia wykonane są bardzo solidnie, więc nie ma ryzyka ich uszkodzenia podczas wożenia w bagażniku. Seria GB jest podstawowa, w wyższej serii GBX zastosowano pojemniejsze baterie wewnętrzne, więc nadaje się do uruchamiania silników o większej pojemności. Zarówno modele z serii GB jak i GBX mają obudowę chroniącą przed zabrudzeniem, zalaniem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Gniazdo wejścia i wyjścia USB-C pomocne jest przy szybszym ładowaniu modeli GBX, a regulator czasowy wyłącza booster po 1 minucie.

Zostaw Komentarz