Budweg – szeroki asortyment części hamulcowych

06 lip 2022

Duńska firma Budweg jest znana z wysokiej jakości regenerowanych zacisków hamulcowych. Wysoką jakością odznacza się również oferowany przez nią szeroki asortyment części zamiennych do układów hamulcowych.

Obecnie asortyment zacisków hamulcowych oraz przeznaczonych do nich części zamiennych firmy Budweg pokrywa 98% parku samochodów osobowych w Europie, co oznacza ponad 4200 modeli zacisków hamulcowych oraz 2400 referencji części zamiennych.

Obszerny katalog produktów oraz szybkie dostswy są doceniane przez klientów. Dzięki wysokiej jakości produktów klienci unikają zwrotów reklamacyjnych oraz nieprzyjemnych sytuacji w warsztacie, wynikających z niezadowolenia kierowców

Ważna guma

Budweg stosuje wyłącznie najwyższej klasy materiały oraz najnowocześniejsze procesy technologiczne. Konstruuje też i wytwarza własne narzędzia i stanowiska badawcze. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jej standardy jakościowe znacząco przekraczają te, które oferują inne produkty dostępne na rynku. Potwierdza to jeden z najniższych w aftermarkecie poziomów reklamacji, stale utrzymujący się na poziomie poniżej 0,3%.

W przypadku części takich jak zaciski hamulcowe bardzo łatwo skupić się wyłącznie na elementach metalowych, ponieważ stanowią zdecydowaną większość w gotowym produkcie, jednak bez elementów gumowych części mechaniczne nie mogłyby właściwie działać. Inżynierowie Budweg dużą uwagę przykładają wiec do odpowiedniego doboru stosowanych uszczelek oraz o-ringów. W celu uzyskania całkowitej pewności, że stosowana guma ma odpowiednie parametry, gumowe o-ringi poddane zostały badaniom w Duńskim Instytucie Technologii.

Badania zostały przeprowadzone na o-ringach nowych, jak również na elementach poddanych starzeniu przez 70 godzin w płynie hamulcowym w temperaturze 150°C. Zarówno o-ringi nowe jak i te postarzone wykazały wyjątkowo dobre właściwości w zakresie twardości, wytrzymałości na rozciąganie, wydłużenia oraz kompresji.

Stosowany materiał gumowy ma bardzo duże znaczenie nie tyko ze względu na ogólną trwałość i niezawodność całego zacisku hamulcowego. Elementy gumowe mają również bezpośredni wpływ na działanie zacisku, w szczególności o-ringi stosowane na tłoczkach hamulcowych.

O-ringi stosowane w zacisku hamulcowym mają kwadratowy przekrój i specyficzne właściwości w zakresie deformacji. Dzięki temu pozwalają cofnąć się tłoczkowi hamulcowemu, czyli wrócić do wyjściowej pozycji spoczynkowej po zakończeniu hamowania. Funkcja płynnego cofania się tłoczka hamulcowego w znacznej mierze zależy od właściwego poziomu tarcia pomiędzy o-ringiem a powierzchnią roboczą cylinderka. Dzięki temu tłoczek hamulcowy może bezproblemowo poruszać się przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej szczelności.

O-ring o przekroju kwadratowym należy do najważniejszych elementów zacisku hamulcowego, dlatego kluczowe znaczenie mają odpowiednie parametry i właściwości uszczelniacza – wyjaśnia Bertel Ravn, dyrektor techniczny firmy Budweg.

Duńska firma chlubi się optymalizacjami, których dokonała w dziedzinie elementów gumowych, dlatego na uszczelnieniach stosowanych w zaciskach oraz w zestawach naprawczych zacisków nadrukowane jest logo Budweg. Dzięki temu klienci mają pewność, że w zaciskach hamulcowych stosowane są elementy charakteryzujące się odpowiednimi parametrami.

Wysoka jakość i staranny montaż

Wysokie standardy dotyczą również obróbki i zabezpieczenia powierzchni, czego przykładem jest chromowanie stosowane w większości tłoczków hamulcowych, jak również odpowiedni dobór smarów silikonowych zmniejszających tarcie oraz chroniących przed korozją. Na szczególnie narażonych na uszkodzenie tulejkach prowadzących zastosowano hermetyczną powłokę z niklu. Zapobiega to przemieszczaniu się korozji z mniejszych elementów na większe.

Bezproblemową i bezpieczną eksploatację mogą zapewnić jedynie części zamienne najwyższej jakości, jednak należy pamiętać, że na właściwe działanie zacisków hamulcowych ma również wpływ poprawnie przeprowadzony montaż. Mechanicy obsługujący zaciski hamulcowe muszą pamiętać o wielu ważnych szczegółach. Budweg przygotował więc dla nich kilka filmów poświęconych najbardziej powszechnym procedurom serwisowania zacisków hamulcowych. Oto jeden z nich.

Zostaw Komentarz