Caffaro – Jakość się kręci!

12 paź 2021

 

Caffaro to przykład polskiej firmy, która z niewielkiego chałupniczego zakładu wyrosła na potentata w swej dziedzinie. Jej specjalnością są rolki i napinacze pasków samochodowych.

 

Caffaro spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to firma rodzinna, która istnieje od 2008 roku. Na początku prowadzona była w formie jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą Caffaro Auto Parts Wojciech Szafarski i zatrudniała 1 osobę, która swą pracę wykonywała na 1 wtryskarce w pomieszczeniu garażowym o powierzchni 30m2.

W ciągu pierwszych 10 lat istnienia przedsiębiorstwo zmienia się z jednoosobowej działalności gospodarczej w europejskiego lidera w dziedzinie zamienników rolek i napinaczy pasków samochodowych. Zmianie ulega też siedziba firmy, od 2016 roku mieści się ona w Słonowicach, gdzie znajdują się hale produkcyjne o powierzchni ponad 3000 m2. Z myślą o pracownikach powstają tu również m.in.: stołówka, szatnie, toalety i prysznice.

To jednocześnie czas dalszego szybkiego rozwoju. Nastąpił oto dynamiczny wzrost wyposażenia, firma zakupiła centra tokarskie CNC marki Haas i Nomura. Działania te doprowadziły do utworzenia własnego działu maszyn sterowanych numerycznie. Dalsze odnawianie i rozszerzanie parku maszynowego wymuszone zostało przez dynamiczny wzrost sprzedaży i szybki rozwój oferty. By sprostać wymaganiom powołano też własne laboratorium projektowo–badawcze. Osiągnięto zatrudnienie ok. 100 pracowników.

Nowoczesny park maszynowy

Obecnie Caffaro dysponuje obiektami w Słonowicach (główna siedziba firmy) i Kazimierzy Wielkiej. Jest czołowym polskim producentem rolek oraz napinaczy i zatrudnia prawie 150 osób. Nadrzędnym celem działalności firmy jest ciągłe zaspokajanie potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów w oparciu o podstawowe wyznaczniki: „Jakość – terminowość – dostępność – rozwój – ochrona środowiska”. Produkcja odbywa się z wykorzystaniem wtryskarek, maszyn sterowanych numerycznie (CNC), pras hydraulicznych itp. Park maszynowy obejmuje m.in.:

  • wycinarkę laserową FutureCut DS NN-32UB8
  • prasę krawędziowa BAYKAL APHS 31240
  • tokarki HAAS ST-25, HAAS ST-35, CNC HAAS ST-10, CNC HAAS ST-20,
  • podajnik prętów HAAS BAR 3010ST,
  • frezarkę HAAS VM-3-NGC,
  • wycinarkę drutową MITSUBISHI ELECTRONIC MV1200S.

Fabryka dysponuje dziesięcioma centrami obróbczymi CNC, dziesięcioma wtryskarkami, 11 prasami mimośrodowymi, hydraulicznymi i pneumatycznymi i własną narzędziownią.

 

 

 

 

 

W roku 2014 w zakładach został wdrożony system zarządzania jakością. Spółka uzyskała certyfikat zgodności z normą ISO 9001. Caffaro produkuje rolki i napinacze, które są zamiennikiem wyrobów oryginalnych oraz rolki będące częścią zamienną do oryginalnych napinaczy. Wszystkie wyroby wytwarzane są wyłącznie w Polsce.

Z myślą o pracownikach

Firma Caffaro dba o komfort pracowników i stara się zapewnić im jak najlepsze warunki sanitarne. Działy maszyn sterowanych numerycznie i wtryskarek mają oddzielne szatnie oraz łazienki a także stołówki. Rozwiązanie takie okazało się bardzo ważne w czasie trwania pandemii, ponieważ zmniejszyło ryzyko transmisji wirusa poprzez ograniczenie liczby pracowników przebywających jednocześnie we wspólnych przestrzeniach.

Zadbano także, aby szatnie, sanitariaty oraz stołówki były pomieszczeniami przestronnymi. Wydłużoną, 30 minutową, przerwę w pracy w dużej mierze pracownicy spędzają na stołówkach, gdzie do dyspozycji mają ekspres do kawy, lodówkę, kuchenkę indukcyjną, mikrofalówkę, dystrybutor do ciepłej i zimnej wody, czajnik elektryczny, zmywarkę. Wszystkie napoje przez cały rok zapewnia pracodawca.

Na rynek krajowy i za granicę

Caffaro ponosi pełną odpowiedzialność za swoje wyroby, a klienci mają gwarancję jakości i dostępności wszystkich produktów. Naszymi odbiorcami są dystrybutorzy części zamiennych z Polski oraz zagranicy.

Znaczna część produktów sprzedawana jest na wymagające rynki: niemiecki, hiszpański i włoski. Nie byłoby to możliwe bez spełnienia wysokich norm jakościowych oraz dopracowanych rozwiązań logistycznych. Dzięki utrzymywaniu wysokich stanów magazynowych całości oferty, bardzo szybko może być zrealizowane nawet największe zamówienia. W zakładach powstaje rocznie ok. 2 mln produktów.

Certyfikat IATF i TecDoc

Do produkcji rolek Caffaro używa wyłącznie najwyższej jakości łożysk NSK, NACHI i FAG z kompozytów renomowanych dostawców. W celu dalszego doskonalenia produktów w 2018 roku została wdrożona norma motoryzacyjna IATF 16949, którą opracowała Międzynarodowa Grupa Zadaniowa Motoryzacji (IATF) w celu poprawy jakości łańcucha dostaw. Grupa ta zrzesza dziewięciu międzynarodowych producentów samochodów, w jej skład wchodzą: BMW, Chrysler, Daimler, Fiat, Ford Motor, General Motors, PSA Peugeot Citroen, Renault i Volkswagen. Uzyskanie licencji pozwala między innymi na prowadzenie handlu międzynarodowego, wpływa na pozytywny wizerunek marki i podnosi wartość potencjalnego dostawcy do motoryzacji. Firma uzyskała certyfikat IATF potwierdzający wysoką jakość, co pozwala na dostarczanie wyrobów do czołowych producentów z branży motoryzacyjnej.

Ofertę Caffaro można poznać poprzez katalog TecDoc, który jest najważniejszą w Europie platformą informacyjną zawierającą referencje krzyżowe. W katalogu znajdują się aktualne dane dotyczące części produkowanych przez firmę, dzięki czemu użytkownik może w prosty i szybki sposób dokonać identyfikacji podzespołów.

Własne laboratorium

Firma dysponuje własnym laboratorium, którego wyposażenie zamówiono w ramach realizacji projektu nr POIR.01.01.01-00-0582/18 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W związku z realizacją projektu powstała komora badawcza wyposażona w układ napędu pasa, system zmiany temperatury i wilgotności oraz rejestracji mierzonych parametrów, która umożliwia przeprowadzać testy i badania rolek w warunkach zbliżonych do warunków panujących w komorze silnika. Urządzenie pozwala na wytworzenie i utrzymanie ustalonego „klimatu” (temperatury i wilgotności) przez dowolny czas oraz jego monitorowanie oraz rejestrowanie. Razem z napędem pasa stwarza to możliwość symulowania testu drogowego poprzez ustawienie konkretnej prędkości rolek w zadanym czasie.

W laboratorium Caffaro znajdują się także m.in.:

  • współrzędnościowa maszyna pomiarowa – WENZEL Präzision GmbH,
  • 7-osiowe ramię pomiarowe z laserową sondą skanującą – HEXAGON METROLOGY SP. ZO.O.,
  • maszyna wytrzymałościowa 50 kN – Hegewald & Peschke Meß- undPrüftechnik

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa WENZEL to rodzaj maszyny pomiarowej umożliwiającej pomiary przestrzenne skomplikowanych elementów. Wyposażona jest w trzy systemy pomiarowe do pomiaru w trzech osiach współrzędnych XYZ oraz sondę do lokalizacji położenia powierzchni elementu. Najczęściej dzięki napędom i komputerowi ze specjalnym oprogramowaniem umożliwia pomiary w trybie automatycznym zwanym CNC (Computerized Numerical Control). Pomiary maszyną współrzędnościową charakteryzują się bardzo dużą dokładnością i obiektywnością. Jedną z zalet tej techniki pomiarowej jest wykonywanie pomiarów różnych przedmiotów o skomplikowanych kształtach, których nie można zmierzyć za pomocą podstawowych przyrządów warsztatowych (suwmiarek, czujników, mikroskopów, długościomierzy).

7-osiowe ramię pomiarowe jest przenośnym odpowiednikiem maszyn CMM. Za pomocą sondy stykowej oraz skanera laserowego ramię pomiarowe umożliwia wykonywanie pomiarów współrzędnościowych oraz inspekcję mierzonych elementów. Skaner laserowy umożliwia wytworzenie cyfrowego odwzorowaniu mierzonego elementu w celu porównania go z zaprojektowaną przez konstruktora bryłą 3D.

Maszyna wytrzymałościowa to przyrząd służący do badania wytrzymałości materiałów na ściskanie i rozciąganie. Próbka materiału poddawana jest naprężeniom prowadzącym do jej odkształcenia lub zerwania. Mierzone są przy tym wartości sił ściskających i rozciągających, zależnie od wybranej metody pomiaru.

Innowacyjne koła

W ramach projektu przewidziano prace B+R mające na celu uzyskanie innowacji produktowej – znacząco trwalszych kół zwrotnych, napinających i prowadzących paski wieloklinowe silników spalinowych w szczególności w pojazdach wyposażonych w napędy micro i mild hybrydowe. Innowacyjne koła pasowe o znacząco większej trwałości będą wykonane przy mniejszym niż obecnie zużyciu materiałów oraz energii i w oryginalny sposób będą odprowadzały ciepło z łożysk, co pozwoli zwiększyć ich odporność na obciążenia:

  • termiczne – od promieniowania silnika spalinowego oraz w wyniku tarcia,
  • mechaniczne – od napięcia pasa i mocy chwilowej odbiorów napędu.

Nowa technologia wytwarzania kół pasowych pozwoli na znaczącą redukcję zużycia tworzyw sztucznych, metali oraz energii. Nowe koła pasowe będą w zależności od zastosowania wykonane w dwóch technologiach materiałowych:

  • z tworzywa sztucznego,
  • w wersji hybrydowej – ze szkieletem metalowym otoczonym tworzywem kompozytowym dla skuteczniejszego odprowadzania ciepła.

Podczas XIII edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®, która odbyła się 18 i 19 czerwca 2020 roku w formule online, firma Caffaro zaprezentowała swój wynalazek. Kapituła konkursu, składająca się z 26 międzynarodowych jurorów, oceniała zgłoszone pomysły według następujących kryteriów:

  • poziom innowacyjności,
  • zapotrzebowanie rynku na dany produkt,
  • porównanie z odpowiednikami światowymi,
  • poziom gotowości technicznej TRL,
  • możliwości wdrożenia i komercjalizacji,
  • efekty ekonomiczne i społeczne.

Do konkursu zgłoszono 284 wynalazki. Firma Caffaro otrzymała nagrodę za projekt „COOL-BE-ROLL – innowacyjne samochłodzące się koła prowadzące pasy wielorowkowe szczególnie do pojazdów z napędem hybrydowym i mild-hybryd”.

Jak powstają rolki

Latem 2021 roku firmę Caffaro odwiedziła z kamerą ekipa programu „Fabryki w Polsce”, dzięki czemu każdy może zobaczyć, jak powstają rolki marki Caffaro.

 

Dlaczego produkty marki Caffaro?

  • Efektywność w doborze rozwiązań
  • Otwartość na potrzeby klienta
  • Wysoka jakość
  • Terminowość dostaw
  • Szeroka oferta produktowa
  • Znakowanie według potrzeb klienta
  • 2 lata gwarancji
  • Markowe łożyska NACHI, NSK, FAG

Znajdź Caffaro:
Facebook @CaffaroPolskaInstagramLinkedInTwitterTikTok

 

Tekst sponsorowany przez firmę Caffaro

 

 

 

Zostaw Komentarz