Castrol do przekładni dwusprzęgłowych

14 lip 2023

Firma Castrol wprowadziła na rynek TRANSMAX DUAL MULTIVEHICLE, nowy, w pełni syntetyczny olej przekładniowy przeznaczony specjalnie do przekładni dwusprzęgłowych (DCT/DSG) wyposażonych w mokre sprzęgła. Nowy środek smarny stworzono, aby zapewnić płynniejszą zmianę biegów a także możliwie najdłuższą żywotność komponentów DCT i DSG.

Nowy, w pełni syntetyczny olej przekładniowy Castrol TRANSMAX DUAL MULTIVEHICLE nadaje się do stosowania w ponad 90% przekładni z mokrym sprzęgłem z europejskiego parku samochodowego, w tym do większości sześcio- i siedmio-biegowych mokrych przekładni DCT i DSG stosowanych w samochodach osobowych produkowanych firmy Ford, VW Group, Nissan, BMW i Mercedes-Benz. Rozwiązanie w postaci jednego produktu pomaga uprościć proces wyboru i zamawiania oleju przez serwisy jedno i wielomarkowe.

Nowoczesna automatyczna skrzynia biegów może składać się nawet z 1000 części, a podczas typowej jazdy po mieście biegi zmienia się nawet do 88 000 razy w roku. Przy takich warunkach skrzynie biegów pracują ciężej niż kiedykolwiek przedtem, powodując zwiększone drgania, problemy z przełączaniem biegów i możliwe uszkodzenia komponentów, jeśli olej przekładniowy pojazdu zużyje się lub nie zapewnia odpowiedniego poziomu tarcia.

Jak wskazują przedstawiciele producenta, nowy olej przekładniowy TRANSMAX DUAL MULTIVEHICLE firmy Castrol wytwarzany w technologii Smooth Drive TechnologyTM zawiera aktywne molekuły, które automatycznie dostosowują poziom tarcia do zmieniających się obciążeń i prędkości. Dzięki temu w każdym momencie przekładnia pracuje przy zachowaniu odpowiedniego poziomu tarcia pomiędzy komponentami, co zapewnia najwyższą ochronę i płynniejszą jazdę.

Osiągnięcie płynnej zmiany biegów, dłuższej żywotności komponentów i zwiększonej wydajności operacyjnej zostało potwierdzone w trakcie testów przeprowadzonych przez ekspertów technologicznych firmy Castrol. Testy porównawcze TRANSMAX DUAL MULTIVEHICLE z innym olejem wykazały, że nowy produkt zapewniał płynną zmianę biegów przez ponad dwa razy dłuższy czas, działając wydajnie nawet przez 17 000 cykli, w porównaniu do zaledwie 7500 cykli w przypadku zwykłego oleju, po których przy zmianie biegów pojawiły się wibracje i szarpanie. Łożyska przekładni również wykazywały o 80% mniejsze zużycie, przy 50% mniejszym wzroście lepkości oleju wywołanego utlenianiem.

Wymagania mechaniczne stawiane dzisiejszym przekładniom dwusprzęgłowym z mokrym sprzęgłem są wyższe niż kiedykolwiek przedtem, dlatego niezwykle ważne jest, aby można je było chronić przed występującymi obciążeniami i unikać awarii ich komponentów. Po szeroko zakrojonym procesie testowania i rozwoju Castrol TRANSMAX DUAL Multivehicle z technologią Smooth Drive TechnologyTM oferuje doskonałą ochronę w przypadku większości przekładni DCT i DSG występujących w Europie, dostarczając serwisom gotowe rozwiązanie – powiedział Simon Gurney, kierownik ds. wdrażania technologii w firmie Castrol.

Castrol TRANSMAX DUAL Multivehicle dołaczył do rosnącego asortymentu produktów Castrol TRANSMAX, obejmującego płyny TRANSMAX ATF, DUAL i CVT do automatycznych skrzyń biegów oraz TRANSMAX MANUAL, który zapewnia nawet pięciokrotnie łatwiejszą zmianę biegów w ręcznych skrzyniach biegów podczas pracy w niskich temperaturach. Obecnie dwóch na trzech głównych producentów pojazdów wybiera oleje przekładniowe Castrol do fabrycznego zalania.

Zostaw Komentarz