Castrol Vecton
– nowa gama olejów do ciężarówek

05 maj 2015

W miejsce przeznaczonych do pojazdów użytkowych olejów Enduron i Tection Globar, firma Castrol wprowadza gamę olejów Vecton. Jak wykazały testy, przewyższają one nawet o 40% wymagania API i ACEA, co do ochrony silnika przed zużyciem, pozwalają także zmniejszyć zużycie paliwa i wydłużyć przebiegi między wymianami.

Wydatki na oleje silnikowe w łącznych kosztach działania przedsiębiorstw transportowych dysponujących własnymi flotami samochodów ciężarowych nie stanowią wielkiej pozycji, gdyż wynoszą zwykle ok. 1%. Firmom tym, zamiast szukać tańszego oleju, lepiej jest więc wybrać taki, który przyniesie korzyści znacznie większe, niż oszczędności poczynione przy jego zakupie.

Technologia System 5™

Olejami, które warunek ten spełniają są, wedle zapewnień firmy Castrol, wszystkie wchodzące w skład opracowanej przez nią specjalnie z myślą o pojazdach użytkowych, gamy olejów o nazwie Vecton. Ich wspólną cechą jest użyta w nich technologia System 5™ maksymalizująca osiągi w pięciu kluczowych obszarach, a mianowicie zmniejszająca zużycie paliwa, zwiększająca moc, wydłużająca żywotność silników, zmniejszająca zużycie oleju oraz wydłużająca przebiegi między wymianami. Dzięki technologii tej oleje gamy Vecton utrzymują bowiem lepkość na niemal jednakowym poziomie, cechują się zwiększoną zdolnością do rozpraszania sadzy, zapewniają lepszą ochronę przeciwzużyciową i odporność na korozję, sprawiają, że ilość osadów gromadzących się na tłokach jest mniejsza.

20 000 testów

Stabilna lepkość ma kluczowe znaczenie dla zużycia paliwa – normalnie wraz z rosnącym przebiegiem lepkość oleju się zwiększa się, przez co rosną opory wewnętrzne silnika i wzrasta zużycie paliwa. W przypadku olejów Vecton wzrost lepkości jest niewielki, mimo wydłużenia przebiegów między wymianami. Dzięki temu silnik oszczędniej obchodzi się z paliwem, niższe jest także zużycie samego oleju. Zauważyć tu należy, iż koszt paliwa stanowi największą pozycję w wydatkach firm transportowych. Zmniejszenie zużycia nawet o 1% (jak w przypadku olejów Vecton Fuel Saver 5W-30) w połączeniu z wydłużonymi przebiegami między wymianami może zatem dać oszczędności na poziomie wydatków na przeglądy związane z wymianą oleju, a nawet wyższe.

Rodzina olejów Vecton to efekt 20 000 testów w laboratoriach, 2,5 mln km testów silnikowych oraz 1,2 mln km podczas prób drogowych, w których wały korbowe silników wykonały łącznie ponad 4 miliardy obrotów. Właściwości tych olejów zostały więc dokładnie sprawdzone” – podkreśla Paweł Mastalerek, kierownik działu technicznego Castrol w Polsce.

Osiem olejów

Na nową gamę składa się osiem olejów w trzech lepkościach, wśród nich także produkty niskopopiołowe do silników spełniających normę Euro 6, wyposażonych w systemy wtórnej obróbki spalin.

Castrol Vecton Fuel Saver 5W-30 E6 E9Najbardziej zaawansowane są oleje o lepkości 5W-30, syntetyczne, przeznaczone do najnowocześniejszych silników. Vecton Fuel Saver 5W-30 jest produkowany w dwóch wersjach – E6/E9 i E7. Ta pierwsza stworzona została z myślą o silnikach Euro 5 i 6, wyposażonych w systemy wtórnej obróbki spalin, które wymagają olejów niskopopiołowych. Druga sprawdzi się w jednostkach Euro 4 i 5 bez filtrów DPF. Nazwa Fuel Saver, czyli oszczędzający paliwo, nie jest na wyrost – oba oleje zmniejszają zużycie paliwa nawet o 1% w porównaniu z silnikiem Euro 5, pracującym na nowoczesnym oleju 15W-40.

Castrol Vecton Long-Drain 10W-40 E7Kolejne cztery oleje charakteryzują się lepkością 10W-40. Vecton Long Drain 10W-40 jest przystosowany do wydłużonych przebiegów między wymianami. Do wyboru są syntetyczne: Vecton Long Drain 10W-40 LS i Vecton Long Drain 10W-40 E7. Pierwszy z nich jest niskopopiołowy, więc można go stosować nawet w najnowszych silnikach, drugi zaś idealnie nadaje się do jednostek napędowych, które spełniają normy Euro 2, 3 i 4. Oba są przystosowane do przebiegów między wymianami sięgających nawet 100 000 km.
Vecton 10W-40 to półsyntetyczny olej, przeznaczony do ciężarówek, autobusów i samochodów dostawczych z silnikami Diesla, spełniających normę Euro 3 lub starszą. Ma m.in. aprobaty Renault RLD-2 i MAN M 3275-1. Drugi z olejów o tej lepkości jest przeznaczony do pojazdów, których silniki spełniają normę ACEA E9 i są wyposażone w systemy wtórnej obróbki spalin. Takie jednostki mogą pracować wyłącznie na oleju niskopopiołowym i Vecton 10W-40 LS idealnie te wymagania spełnia.

Castrol Vecton 15W-40 CJ-4W skład nowej gamy wchodzą jeszcze produkty o lepkości 15W-40. Do wyboru jest Vecton 15W-40 (spełniający wymagania takich norm jak ACEA E7 czy API CI-4) i Vecton 15W-40 CJ-4 – olej niskopopiołowy, przeznaczony do najnowszych samochodów europejskich i amerykańskich producentów, który spełnia wymogi norm ACEA E7/E9 czy API CJ-4.

Rodzinę Vecton tworzą więc oleje, które można stosować w zdecydowanej większości pojazdów ciężarowych, autobusów i samochodów dostawczych, a dzięki ujednoliconej nazwie łatwiej będzie znaleźć właściwy produkt.

1 comments
  1. Castrol Vecton poprawił prace silnika SCANIA R420-EURO5 ZMIEJSZYŁ ZUŻYCIE PALIWA NA 100KM DO 2 L .SUPER OLEJ POLECAM

Zostaw Komentarz