Ceramiczna zamiast miedzianej

27 gru 2017

Pasta miedziana skutecznie zapobiega zapiekaniu się elementów metalowych, jednak nie powinno używać się jej do elementów układu hamulcowego i w ich bezpośrednim sąsiedztwie . W tych miejscach należy stosować pastę ceramiczną – wskazują eksperci marki Textar.

Dobrą praktyką przed zamontowaniem koła, zdjętego wcześniej celem zmiany opony czy przeprowadzenia naprawy hamulców bądź zawieszenia, jest dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni, którymi felga styka się z piastą. Dodatkowo niektórzy mechanicy stosują w tych miejscach pastę miedzianą, która ma przeciwdziałać powstaniu korozji i zapobiec zapiekaniu się felgi na piaście koła. Jednak wedle ekspertów marki Textar nie należy tego robić.

– Właściwości pasty miedzianej sprawiają, że doskonale się ona sprawdza na powierzchni styku dwóch metali, które narażone są na działanie wysokich temperatur. Jednak w przypadku połączenia felgi i piasty koła jej używanie nie jest wwskazane – mówi Andrzej Sławiński, doradca techniczny marki TEXTAR w Polsce. – W trakcie jazdy nie unikniemy kontaktu podwozia z wodą, a podczas zimy – z błotem pośniegowym zawierającym domieszkę soli drogowej. Sól wywołuje zaś korozję elektrochemiczną. W procesie tym stal stanowi anodę, a miedź zawarta w paście – katodę. Dochodzi wówczas do szybkiego utleniania, którego efektem jest biały nalot na wewnętrznej powierzchni felg.

Jednocześnie poddany wysokim obciążeniom mechanicznym i termicznym smar miedziowy rozpryskuje się wokół, co stwarza ryzyko osadzenia się jego drobin na powierzchniach ciernych klocków czy tarcz, a także przeniknięcia do czujników ABS. Może to mieć negatywne konsekwencje dla sprawności układu hamulcowego, a tym samym bezpieczeństwa na drodze.

Do rozwiązania tego problemu specjaliści marki Textar proponują używanie smaru Cera Tec. Ma on wystarczająco wysoką odporność termiczną (1000 oC) i jednocześnie pozbawiony jest właściwości przewodzenia prądu. W kontakcie z wodą nie ma więc ryzyka wywołania procesów elektrochemicznych. Dlatego też smar Cera Tec stosować można również do serwisowania kompresorów, łożysk, prowadnic czy klem akumulatora. Jednocześnie ułatwia on prace montażowe i ogranicza zjawisko piszczenia hamulców.

– Przy wymianie elementów układu hamulcowego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zabrudzić powierzchni ciernych. W warsztacie nie ma mowy o sterylnych warunki, dlatego dobrą praktyką jest zmiana rękawiczek, w których dokonywaliśmy demontażu części, na czystą parę – radzi Andrzej Sławiński. – Jeśli jednak już dojdzie do zabrudzenia, należy usunąć je przeznaczonym do tego preparatem , np. takim jak  Textar Formuła XT. Właściwości tego środka sprawiają, że doskonale nadają się on do czyszczenia pozostałości po paście miedzianej.

Zostaw Komentarz