Chrysler Grand Voyager – lampka ostrzegawcza awarii silnika

12 Lip 2021

Firma Autodata, poza zbieraniem i udostępnianiem rozmaitych informacji dotyczących napraw samochodów, prowadzi także poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania trudnych do zdiagnozowania problemów, z jakimi mogą spotkać się mechanicy. Tym razem omawianym problemem jest usterka Chryslera Grand Voyager, w którym zapalała się lampka ostrzegawcza awarii silnika, a w pamięci sterownika zapisywał się kod usterki P2463.

Cała sprawa zaczęła się od zgłoszenia, które brzmiało mniej więcej tak:

Niedawno do naszego warsztatu trafił Grand Voyager z 2010 roku, w którym zapaliła się lampka ostrzegawcza awarii silnika, a w pamięci błędów komputera sterującego zapisany był kod usterki P2463. Zregenerowaliśmy filtr cząstek stałych i przez jakiś czas wszystko było w porządku, ale teraz samochód wrócił do warsztatu, bo znów zapaliła się w nim lampka ostrzegawcza. Znów też w pamięci usterek zarejestrowały się kody błędów związane z filtrem cząstek stałych. Nie chcemy pochopnie wymieniać tego filtra, gdyż jest to kosztowna część, zwracamy się zatem z pytaniem czy może być jakaś inna przyczyna opisanej usterki.

W odpowiedzi specjaliści z Autodata napisali:

Opisana usterka jest nam znana i dotyczy modeli Grand Voyager z silnikiem Diesla o pojemności 2,8 litra. Jej przyczyną w wielu przypadkach jest słaby kontakt między czujnikiem ciśnienia filtra cząstek stałych a złączem wiązki przewodów spowodowany korozją (rys.). W sytuacji takiej należy wymienić wspomniany czujnik oraz złącze wiązki przewodów korzystając z zestawu naprawczego dostępnego ofercie części Chrysler. Następnie należy skalibrować czujnik za pomocą odpowiedniego urządzenia diagnostycznego i skasować kody usterek. Na koniec przeprowadzamy jazdę próbną, aby potwierdzić, że problem został rozwiązany.

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz