Citroën C-Elysee 1.6 HDI – przegrzewający się silnik

05 kwi 2021

Autodata służy mechanikom samochodowym nie tylko jako źródło różnego rodzaju informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także jako poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii. Tym razem przykład dotyczący Citroëna C-Elysee.

Specjaliści Autodata otrzymali z jednego z warsztatów prośbę o pomoc przy usunięciu powtarzającej się awarii układu chłodzenia silnika 1.6 HDi w Citroënie C-Elysee. List brzmiał  tak:

Mamy problem ze znalezieniem przyczyny przegrzewania się silnika w Citroënie C-Elysee (2013) z silnikiem 1.6 HDi. Po zauważeniu wycieku chłodnicy wymieniliśmy ją na nową, ale auto po niedługim czasie wróciło do warsztatu z wyciekiem w tym samym miejscu. Wszystkie przewody układu chłodzenia wydają się być w dobrym stanie. Co może być przyczyną problemu?

W odpowiedzi napisano:

Słyszeliśmy o tym problemie, który pojawia się w silnikach 1.6 HDi o kodzie 9KM (DV6DTED4) wyprodukowanych przed 14.03.2013. Rzecz polega na tym, że kołnierz obudowy wentylatora chłodnicy ociera się o chłodnicę, powodując jej przetarcie i w konsekwencji wyciek płynu. Należy w takim przypadku usunąć z kołnierza obudowy wszelkie nierówności, aby jego powierzchnia stała się gładka. Oczywiście jeśli nierówności te nie zostały zlikwidowane przy pierwszej wymianie chłodnicy, trzeba je usunąć przed montażem kolejnej.

 

 

1 comments
  1. Jacy debile wymieniają uszkodzoną mechanicznie chłodnicę i nie znajdują przyczyny jej uszkodzenia i przy ponownym wycieku nie zauważają uszkodzonej ponownie chłodnicy tyko sprawdzają same węże i proszą o pomoc online. Chyba że są to mechanicy po nauczaniu zdalnym.

Zostaw Komentarz