Citroën C-Elysee 1.6 HDI – przegrzewający się silnik

05 Kwi 2021

Autodata służy mechanikom samochodowym nie tylko jako źródło różnego rodzaju informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także jako poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii. Tym razem przykład dotyczący Citroëna C-Elysee.

Specjaliści Autodata otrzymali z jednego z warsztatów prośbę o pomoc przy usunięciu powtarzającej się awarii układu chłodzenia silnika 1.6 HDi w Citroënie C-Elysee. List brzmiał  tak:

Mamy problem ze znalezieniem przyczyny przegrzewania się silnika w Citroënie C-Elysee (2013) z silnikiem 1.6 HDi. Po zauważeniu wycieku chłodnicy wymieniliśmy ją na nową, ale auto po niedługim czasie wróciło do warsztatu z wyciekiem w tym samym miejscu. Wszystkie przewody układu chłodzenia wydają się być w dobrym stanie. Co może być przyczyną problemu?

W odpowiedzi napisano:

Słyszeliśmy o tym problemie, który pojawia się w silnikach 1.6 HDi o kodzie 9KM (DV6DTED4) wyprodukowanych przed 14.03.2013. Rzecz polega na tym, że kołnierz obudowy wentylatora chłodnicy ociera się o chłodnicę, powodując jej przetarcie i w konsekwencji wyciek płynu. Należy w takim przypadku usunąć z kołnierza obudowy wszelkie nierówności, aby jego powierzchnia stała się gładka. Oczywiście jeśli nierówności te nie zostały zlikwidowane przy pierwszej wymianie chłodnicy, trzeba je usunąć przed montażem kolejnej.

 

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz