Co kierowcy wiedzą o używaniu świateł?

23 wrz 2015

W ramach kampanii społecznej „Świecimy przykładem na drodze” koncern HELLA sprawdził wiedzę polskich kierowców dotyczącą prawidłowego używania świateł samochodowych, wymiany żarówek oraz skutków jazdy z niewłaściwym oświetleniem.

HELLA przy współpracy z ośrodkiem badawczym Moto Data oraz Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów przeprowadziła w maju br. badanie na grupie 813 kierowców, z czego zdecydowaną większość (75%) stanowili mężczyźni. W ankiecie znalazły się pytania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem drogowym oraz przepisami dotyczącymi dbałości o oświetlenie pojazdu.

swiatła 7Z sondażu wynika, że 77% osób raz w roku sprawdza ustawienie świateł w swoim aucie, natomiast 13% dokonuje tego raz na dwa lata, a 11% znacznie rzadziej lub nigdy nie bada reflektorów. Największą świadomością w tej dziedzinie wykazują się doświadczeni kierowcy, którzy prawo jazdy posiadają dłużej niż 15 lat. – Sprawdzenie ustawienia świateł powinno być przeprowadzone podczas okresowego badania technicznego pojazdu. Zatem biorąc pod uwagę średni wiek samochodów w Polsce, badanie ustawienia świateł wykonywane musi być raz w roku – komentuje zespół ekspertów z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

swiatła 8Wedle ekspertów PISKP, przepisy nie nakładają obowiązku wożenia w pojeździe zapasowych żarówek, niemniej 69% badanych kierowców czyni to z własnej woli. Co charakterystyczne, o takim wyposażeniu znacznie częściej pamiętają mężczyźni, bo aż 74%, niż kobiety – tylko 55%. Podobnie jak w przypadku dbałości o prawidłowo ustawione światła, o dodatkowych żarówkach pamiętają głównie wieloletni kierowcy, którzy mieszczą się w grupie wiekowej od 35 do 44 lat. Przy okazji nie od rzeczy będzie tu zauważyć, że w nowych autach, z diodowymi źródłami światła czy palnikami ksenonowymi, nie ma możliwości samodzielnej wymiany tychże elementów, więc ich kierowcy musza w tym celu odwiedzić odpowiednio wyposażony warsztat.

swiatła 9W trakcie badania sprawdzano również znajomość przepisów ruchu drogowego, a dokładniej wiedzę o tym, czy jazda z przepaloną żarówką może zakończyć się mandatem. Większość kierowców, bo aż 87% twierdzi, że jest to wykroczenie grożące sankcją finansową. Wiele osób uważa także, że jazda z niesprawnym oświetleniem może stać się przyczyną wypadku lub stwarzać niebezpieczeństwo podczas podróży. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na posiadanie przez te same osoby zapasowych żarówek czy na częstsze sprawdzanie ustawienia świateł. – Przepisy mówią, że w przypadku niesprawności auta, która może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, kierowca narażony jest na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Następnie po usunięciu usterki musi wykonać dodatkowe badanie techniczne auta – dodają eksperci z PISKP.

swiatła 2Większość badanych, bo aż 94% zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowe lub niesprawne oświetlenie może być przyczyną wypadku, a dokonywanie przeróbek lub stosowanie nieprzewidzianych przez producenta źródeł światła i samodzielna regulacja ustawienia reflektorów, mogą być powodem oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. – Wszystkie lampy w samochodzie mają określone w regulaminie ECE wymagania rozsyłu światła. Dane dotyczące przeznaczenia lampy można odczytać w jej cechowaniu. Ustawienie świateł powinno się powierzyć profesjonalistom na stacji diagnostycznej. Należy pamiętać, że każde światło musi być montowane i stosowane zgodnie z jego przeznaczeniem. Kierowca powinien dbać o czystość wszystkich urządzeń świetlnych w samochodzie, zwłaszcza przed rozpoczęciem dłuższej podróży – dodają eksperci PISKP.

Mimo znacznej wiedzy, którą wykazali się ankietowani, zaledwie 24% z nich regularnie sygnalizuje innym kierowcom, że mają niesprawne światła mijania. Tylko 58% badanych osób informuje o tym czasami, a 17% nie czyni tego nigdy lub uważa to za nieistotne.

Zostaw Komentarz