Co mówi wygląd klocka hamulcowego?

02 gru 2021

Wygląd zużytego klocka hamulcowego potrafi sporo powiedzieć na temat stanu układu hamulcowego. Eksperci z firmy Ferodo podpowiadają, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Podczas wymiany zużytych klocków hamulcowym koniecznie należy je dość dokładnie obejrzeć. Wszystkie z jednej osi powinny mieć mniej więcej jednakową grubość, podobnie też powinna wyglądać ich powierzchnia cierna. Jeśli różnią się w istotny sposób, oznacza to, że coś działa nie tak jak powinno. By więc nowe klocki nie zużyły się zbyt szybko, a hamulce funkcjonowały jak należy, przed zamontowaniem nowych klocków, trzeba koniecznie ustalić z jakiego powodu stare ścierały się w niewłaściwy sposób. Bardzo pomocne okazują się w tym właśnie oględziny klocków. Specjaliści z firmy Ferodo wskazują na 7 typowych objawów, które powinny zwrócić uwagę mechanika.

  1. Skośne zużycie warstwy ciernej

Warstwa cierna jest zużyta nierówno, na pewnej części jest jej jeszcze całkiem sporo, na pozostałej – jest wytarta prawie do płytki.

Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wadliwe osadzenie zacisku względem tarczy, zatarte prowadnice lub nadmierne luzy w zacisku. Chodzi o to, że klocek nie był równomiernie dociskany. W takiej sytuacji należy sprawdzić wszystkie elementy współpracujące.

  1. Wyżłobienia na powierzchni ciernej

Na powierzchni ciernej klocka znajdują się wzdłużne wgłębienia wyglądające jak głębokie, regularne rysy.

Być może za taki stan powierzchni ciernej odpowiada jakieś zanieczyszczenie, które dostało się między tarczę a klocek. Inna przyczyna to nierówności na tarczy hamulcowej (np. ranty), które spowodowały postanie wyżłobień.

Jeśli za wyżłobienia na klocku odpowiada nierówna tarcza, usterki nie wolno bagatelizować, ponieważ nowy klocek nie będzie hamował całą swoją powierzchnią, a jedynie fragmentami, co zmniejszy skuteczność hamowania, a dodatkowo mogą podczas niego pojawić się piski i wibracje. Popularne podejście: „klocek się ułoży”, jest niewłaściwe.

  1. Nierównomierne zużycie klocków w obrębie jednego zacisku lub jednej osi

Jeden lub dwa klocki zdecydowanie różnią się grubością od pozostałych.

Należy dokładnie sprawdzić stan zacisków hamulcowych, oczyścić je, a także wnikliwie zweryfikować stan prowadnic. Jest duże prawdopodobieństwo, że w wyniku zabrudzenia lub korozji, jeden z zacisków nie pracuje tak jak powinien. Możliwe, że zablokował się tłoczek lub zacięła prowadnica.

  1. Zmiana struktury powierzchni ciernej klocka

Kolor powierzchni ciernej nie jest jednorodny. Widać ciemniejsze i jaśniejsze miejsca, widoczne są zwęglenia oraz zmiana struktury materiału, który miejscami może się kruszyć.

Prawdopodobnie doszło do przegrzania klocków hamulcowych. Możliwe są dwie przyczyny – albo blokuje się układ hamulcowy (np. zacisk) i wówczas po dłuższej jeździe klocki i tarcze przegrzewają się albo samochód poddawany był wyjątkowym obciążeniom. Należy sprawdzić stan układu i przeprowadzić wywiad z użytkownikiem pod kątem zaistniałych okoliczności.

  1. Uszkodzenie tylnej płytki klocka

Uszkodzenie płytki nośnej a także innych elementów, które znajdują się z tyłu klocków (sprężynki, shimy, mocowania).

W razie stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości dotyczącej płytki tylnej i elementów znajdujących się za nią, należy upewnić się, że nowe klocki zostały prawidłowo dobrane do danego modelu samochodu i dobrze pasują do zacisków, a wszystkie elementy przylegające do nich są w dobrym stanie. Trzeba też zwrócić uwagę na jakość połączeń gwintowych i upewnić się podczas składania zacisku, że wszystkie połączenia pracują prawidłowo, nie mają luzu lub nie powodują ściskania klocka w jakiś nieprawidłowy sposób (np. w wyniku braku tulejek dystansowych).

  1. Klocek jest pokryty płynem hamulcowym

Na klocku widać ślady płynu hamulcowego. Mogą być to plamy na materiale ciernym lub charakterystyczne złuszczenie powłoki lakierniczej na płytce tylnej.

Problem jest oczywisty – doszło do wycieku płynu hamulcowego. Najprawdopodobniej następuje on spod uszczelniacza tłoczka, ale nie wykluczone są także inne miejsca – np. odpowietrznik, połączenie przewodu z zaciskiem lub rozszczelnienie samego zacisku (o ile jest to możliwe konstrukcyjnie). Konieczna jest kontrola szczelności układu, wyeliminowanie wycieku i uzupełnienie płynu (ewentualnie także odpowietrzenie układu) oraz wymiana klocków hamulcowych.

  1. Zeszklenie powierzchni ciernej

Powierzchnia cierna uległa zeszkleniu – błyszczy się, wygląda tak jak gdyby ktoś ją wypolerował.

Przyczyną jest na ogół zanieczyszczenie miejsca mocowania klocka, który nie może dostatecznie odsunąć się od tarczy, kiedy nie hamuje. Cały czas delikatnie ociera o tarczę i w ten sposób dochodzi do „wypolerowania” jego powierzchni ciernej. Przed montażem nowych klocków należy dokładnie oczyścić zacisk i sprawdzić, czy części ruchome nie są zatarte lub skorodowane.

Na zakończenie przytoczmy słowa Adama Gołąbka, pełniącego w Ferodo funkcję Technical Services, Training and Warranty Manager, Poland, Baltics & Finland:
Montaż nowych klocków hamulcowych do niesprawnego układu mija się z celem. W ten sposób naraża się użytkownika na poważne niebezpieczeństwo i skazuje nowe klocki na przedwczesne zużycie. Zalecamy, by podczas wymiany klocków hamulcowych zawsze sprawdzić stan powierzchni oraz grubość tarcz hamulcowych a także punkt wrzenia płynu hamulcowego – najlepiej testerem, który działa na zasadzie zagotowania płynu, a nie popularnym testerem długopisowym.
Po wymianie pary ciernej należy obowiązkowo dotrzeć jej elementy. Polecamy w tym celu wykonać 200 delikatnych hamowań. Liczba ta podwaja się w momencie, gdy wymieniamy jedynie klocki hamulcowe, bez tarcz.

 

Zostaw Komentarz