Co mówi zużycie klocków hamulcowych

Tekst sponsorowany 30 maj 2023

Umiejętność identyfikowania różnych rodzajów zużycia klocków hamulcowych przydatna jest każdemu mechanikowi. Dzięki temu można określić, co było przyczyną zużycia, a sprawniejsza diagnostyka to zaoszczędzenie czasu i pieniędzy warsztatu oraz jego klienta, a przede wszystkim warunek kompleksowej i skutecznej naprawy.

Firma Delphi Technologies, wiodący producent układów hamulcowych, przygotowała przydatny przewodnik opisujący charakterystyczne rodzaje zużycia klocków hamulcowych, ich przyczyny, a także związane z tym podstawowe działania naprawcze i bardziej szczegółowe porady dotyczące montażu.

Równomierne zużycie

Chociaż klienci mogą myśleć inaczej, równomierne zużycie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych klocków na każdym kole jest pozytywnym objawem – pokazuje, że układ hamulcowy działa prawidłowo. W takim przypadku należy wymienić klocki i osprzęt oraz przeprowadzić serwis śrub prowadzących i prowadnic zacisków hamulcowych.

Zużycie klocków zewnętrznych

Jeśli zewnętrzny klocek hamulcowy jest bardziej zużyty niż wewnętrzny, prawdopodobnie zacisk hamulcowy jest zatarty. W rezultacie zacisk nie pozwala na pełne odsunięcie się klocka od tarczy, powodując tarcie nawet wtedy, gdy hamulce nie są używane. Taki rodzaj zużycia jest zazwyczaj spowodowany przez zatarte prowadnice oraz śruby prowadzące, czemu można zaradzić przez odpowiedni serwis zacisku, prowadnic i śrub prowadzących oraz wymianę klocków.

Zużycie klocków wewnętrznych

Jeżeli na klocku wewnętrznym widać większe zużycie niż na zewnętrznym, to całkiem możliwe, że tłok zacisku nie wraca do swojej pozycji wyjściowej. Może to być spowodowane uszkodzeniem, korozją zacisku lub problemem z pompą hamulcową. W celu usunięcia usterki należy przeprowadzić serwis lub wymianę osprzętu zacisków hamulcowych, sprawdzić zacisk pod kątem uszkodzeń otworu śrub prowadzących lub uszczelki tłoczka hamulcowego i w razie potrzeby wymienić te części na nowe. Następnie trzeba sprawdzić ciśnienie w hydraulicznym układzie hamulcowym i wymienić klocki hamulcowe.

Stożkowe zużycie klocków hamulcowych

Jeżeli w wyniku zużycia materiał cierny przypomina kształtem klin poziomy lub pionowy, oznacza to, że klocek nie został poprawnie zamontowany. Przyczyną mogą być również zużyte śruby prowadzące i zatarte prowadnice po jednej stronie klocka. Zlikwidowanie usterki polega na serwisie bądź wymianie osprzętu zacisków hamulcowych, odpowiednim serwisie prowadnic i wymianie klocków. Takie zużycie może zdarzyć się również w przypadku dwu-, cztero- i sześciotłoczkowych zacisków hamulcowych, w których zablokowane są wewnętrzne otwory służące do wyrównywania ciśnienia.

Szkliste lub popękane klocki hamulcowe

Szkliste lub popękane klocki hamulcowe z uniesionymi krawędziami wskazują na fizyczne uszkodzenie i/lub nadmierne obciążenie termiczne materiału ciernego, które może sygnalizować szereg problemów powodowanych zazwyczaj przez zbyt wysoką temperaturę w układzie hamulcowym. Do najczęstszych przyczyn należą: intensywne hamowanie, niepoprawne ułożenie się nowych klocków, zapieczone zaciski, wadliwy klocek lub nie do końca zwolniony hamulec postojowy. W takiej sytuacji należy wymienić klocek, prawidłowo go ułożyć i w razie potrzeby wyregulować hamulec postojowy.

Częściowo nachodzące na tarczę klocki hamulcowe

Taka sytuacja najczęściej zachodzi, kiedy górna krawędź klocka nachodzi na krawędź tarczy. Najczęstszymi przyczynami są: zamontowanie nieodpowiednich klocków lub tarcz w pojeździe, nadmierne zużycie śrub prowadzących, zacisków hamulcowych bądź mocowania zacisku hamulcowego. Aby zapobiec nakładaniu się klocków i tarcz, należy zamontować klocki i tarcze odpowiedniego rodzaju.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania nadmiernemu zużyciu jest stosowanie klocków hamulcowych wyprodukowanych zgodnie z tymi samymi standardami wydajności i trwałości, co klocki oryginalne (OE). Do produkcji klocków hamulcowych Delphi Technologies wykorzystuje się ponad 130 różnych składników ciernych i 20 unikatowych mieszanek, dzięki czemu możliwe jest najlepsze dopasowanie klocka hamulcowego do pojazdu. Co istotne, Delphi Technologies wykorzystuje technologię używaną przy produkcji oryginalnego wyposażenia, czyli stosuje dolną warstwę materiału ciernego pochłaniającego hałas, fazowanie oraz podkładki tłumiące.

Więcej porad technicznych można znaleźć na stronie Masters of Motion. Masters of Motion to program marki Delphi Technologies przeznaczony dla warsztatów motoryzacyjnych i mechaników mający na celu pomóc im w rozwoju za pomocą właściwych produktów, doświadczenia oraz wsparcia.

 

Zostaw Komentarz