Co nas czeka w tym roku

27 sty 2015

Kasy fiskalne we wszystkich warsztatach, możliwość rejestrowania tzw. „anglików”, droższe OC, tańsze paliwo, ostrzejsze kary dla pijanych kierowców – to tylko niektóre ze zmian, czekających na nas w 2015 roku. Jakie praktyczne konsekwencje będą one miały dla właścicieli samochodów?

Mobile HS - zdjecie 05W bieżącym roku duże zmiany czekają nie tylko kierowców, ale także właścicieli warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych oraz punktów wulkanizacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, we wszystkich tych placówkach od 1 marca wejdzie obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Dla kierujących to duża korzyść, ponieważ otrzymując paragon, będą posiadali podstawę do ewentualnej reklamacji. Wprowadzenie kas fiskalnych ma także w założeniu przyczynić się do eliminacji tzw. „szarej strefy”.
– Kierowcy powinni wiedzieć, że wydanie paragonu po wykonaniu usługi naprawy czy diagnostyki pojazdu będzie obowiązkiem właściciela lub pracownika firmy. W razie nieotrzymania paragonu, właściciele samochodów powinni domagać się tego dokumentu. Warto o tym pamiętać i dbać o swoje konsumenckie prawa – podkreśla Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

anglikPrawdopodobnie w najbliższych miesiącach pojawi się możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chodzi o tzw. „angliki”, czyli auta z kierownicą po prawej stronie. Dochodzą bowiem wieści, że już na końcowym etapie są prace nad stosownymi zmianami legislacyjnymi. Zmiany te zostały wymuszone wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów i norm do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej.
Poruszając się po polskich drogach w tzw. „angliku”, kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność. Szczególnie trudne jest wyprzedzanie, ze względu na drastycznie ograniczone pole widzenia. Na zwykłej drodze o pojedynczej jezdni, manewr ten jest jak gra w ruletkę. Ponadto samochód przystosowany do ruchu lewostronnego, przed rejestracją w naszym kraju, musi zostać wyposażony w reflektory przeznaczone do ruchu prawostronnego. W niektórych modelach trzeba będzie również wymienić tylne lampy, ponieważ światło tylne przeciwmgielne nie może być usytuowane po prawej stronie. To aspekty, które warto wziąć pod uwagę przed ewentualnym zakupem takiego samochodu – zauważa Bogumił Papierniok z sieci ProfiAuto.

kolizjaPodwyżka cen obowiązkowego ubezpieczenia OC to kolejna zmiana, której skutki odczują kierowcy. W skali roku wyniesie ona od 30 do 50 zł. Celem podwyżki jest unormowanie zasad wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, wyeliminowanie przypadków zaniżania wypłat, bądź też ich niewypłacania i kierowania samochodów do kasacji. To inicjatywa podjętą przez Komisję Nadzoru Finansowego.

tankowanie


Tym co niewątpliwe ucieszy kierowców w nadchodzących miesiącach jest najniższa od kilku lat cena benzyny i oleju napędowego. Do tego w roku 2015 prognozowane są dalsze, choć już nie tak znaczące obniżki cen paliw. Pozwoli to kierującym poczynić oszczędności, które mogą być jeszcze większe, jeżeli będą oni przestrzegali zasad tzw. ecodrivingu. Elementy ekojazdy będą też oceniane podczas egzaminu na prawo jazdy. Kursanci będą musieli wiedzieć, w jaki sposób hamuje się silnikiem czy poprawnie zmienia biegi zgodnie ze wskazaniami obrotomierza.

alkomatJuż w pierwszym półroczu wejdą w życie zaostrzone kary dla pijanych kierowców. W projekcie nowelizacji kodeksu karnego założono wysokie grzywny za jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Jednak kary finansowe to nie wszystko. Osoby nietrzeźwe lub pod wpływem narkotyków, które kierowały pojazdami i zostały zatrzymane za to wykroczenie, muszą liczyć się przede wszystkim z karą pozbawienia wolności (gdyż kara w zawieszeniu będzie zapadać jedynie w wyjątkowych okolicznościach) oraz z pracami społecznymi, dozorem elektronicznym czy utratą części wynagrodzenia na rzecz pokrzywdzonych.

kamery
Rok 2015 to także czas zmian w systemach kontroli prędkości na drogach. Od II kwartału rusza bowiem program odcinkowego pomiaru prędkości. Polegać on będzie na tym, że mierzony będzie czas przejazdu samochodów przez określone fragmenty dróg i na tej podstawie obliczona zostanie średnia prędkość pojazdu na monitorowanym odcinku. Jeżeli okaże się ona większa od dopuszczalnej, stosowne informacje zostaną przekazane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które ma kończyć całą sprawę wystawiając mandat. Ponadto zapowiadane jest uruchomienie w Polsce 200 kamer, monitorujących najbardziej niebezpieczne skrzyżowania i rejestrujących wykroczenia, które są związane z przejazdem na czerwonym świetle. Wszystkie te działania mają na celu eliminację piractwa na polskich drogach.

W tym roku czeka nas wiele zmian w przepisach dotyczących kierujących pojazdami. Jedne z nich ucieszą kierowców bardziej, inne mniej. Pewne jest natomiast, że warto je poznać, by wiedzieć, na co należy uważać, czego unikać i jak się przygotować do jazdy samochodem  – podsumowuje Bogumił Papierniok.

Zostaw Komentarz