Co ósmy samochód w Polsce ma cofnięty licznik

22 lis 2022

Platforma raportowania historii pojazdów carVertical przeprowadziła badania mające na celu wskazanie krajów, w których zakup używanego samochodu jest najbardziej ryzykowny.

 

Jeśli chodzi o rynek samochodów używanych, każdy europejski kraj zmaga się z podobnymi problemami. Niezależnie czy chodzi o oszustwa związane z cofaniem przebiegu, ukryte uszkodzenia czy nawet starą flotę pojazdów zwiększającą ryzyko nabycia pojazdu złej jakości – przejrzystość na rynku samochodów używanych jest często niewystarczająca. Różnice między krajami można wytłumaczyć odmienną kondycją gospodarki i regionalnymi uwarunkowaniami.

W jaki sposób przeprowadzono badania

Raport opiera się na danych carVertical o samochodach ujętych w bazie, obejmujący okres ostatnich 12 miesięcy. Na tej podstawie stworzono kompleksowy obraz rynku pojazdów używanych w Europie, co pozwala ekspertom porównać sytuację w różnych krajach. Aby porównanie było skuteczne, carVertical wprowadził swój Indeks Przejrzystości Rynku, który opiera się na 6 czynnikach:

  • odsetek samochodów z cofniętym przebiegiem,
  • średnia wartość cofniętych kilometrów w licznikach,
  • odsetek pojazdów uszkodzonych,
  • średnia wartość szkód,
  • udział samochodów używanych z importu,
  • średni wiek samochodów poddanych kontroli.

Ponieważ czynniki te nie są jednakowo znaczące dla przejrzystości rynku, przypisano im różne wagi w Indeksie. Na przykład średnia wartość cofniętych kilometrów w licznikach ma większy wpływ na wynik niż średni wiek skontrolowanych pojazdów.

Przetwarzanie tak wielu raportów historii samochodu pozwala nam znaleźć wzorce na różnych rynkach i śledzić ich ewolucję – wyjasnia Matas Buzelis, szef działu komunikacji w carVertical.

Kraje zachodnie bardziej transparentne

Według badań carVertical, rynek pojazdów używanych w Europie Zachodniej jest bardziej przejrzysty niż w Europie Wschodniej. Nie powinno też dziwić, że większość pojazdów na Wschodzie jest sprowadzana z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Wielka Brytania jest najbardziej transparentnym krajem spośród 23 ujętych w rankingu Indeksu Przejrzystości Rynku. Nie oznacza to jednak, że brytyjski rynek pojazdów używanych jest wolny od problemów. Spośród wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Wielkiej Brytanii, 14,5% miało cofnięty przebieg, a 21% zostało w którymś momencie uszkodzone, co sugeruje, że kupujący nie powinni ślepo ufać sprzedawcom. Wielka Brytania ma jednak najniższy odsetek samochodów importowanych – wynosi on 10,7%. Niemcy zajmują 2. miejsce – w tym kraju 12,6% samochodów ma cofnięty przebieg, a 21,3% jest uszkodzonych. Niemcy są największym producentem samochodów w Europie, jednak 26,8% używanych pojazdów w tym kraju jest sprowadzanych z zagranicy. Włochy mają najniższy w Indeksie odsetek samochodów uszkodzonych – wynosi on 16,6%. Stosunkowo niski jest również odsetek samochodów z cofniętym przebiegiem – 11%. Z importu pochodzi w tym kraju 32,1% pojazdów.

Wszystkie te kraje są kluczowymi graczami w przemyśle motoryzacyjnym. Niemcy, Włochy i Francja produkują wiele pojazdów, a także – poprzez eksport – zasilają resztę regionu w samochody używane – mówi Matas Buzelis.

Grzywny we Francji za oszustwa związane z cofaniem przebiegu są nawet 10 razy wyższe niż w niektórych krajach wschodnich, co skutkuje niską liczbą „przekręconych” liczników w tym kraju – jest to bowiem 9,6%. Jednak 28,5% samochodów na drogach tego kraju jest uszkodzonych, co już jest znaczącą liczbą. Kraj importuje 54% używanych pojazdów, co stanowi najwyższą liczbę wśród państw zajmujących czołowe miejsca w rankingu.

Transparentność w Europie Środkowej raczej średnia

Kraje Europy Środkowej, takie jak Chorwacja, Czechy, Węgry i Słowacja, zajmują środkowe miejsce w Indeksie Przejrzystości Rynku CarVertical. Charakteryzują się wysokim poziomem importu oraz dużą liczbą uszkodzonych pojazdów. Połowa używanych samochodów w Czechach jest sprowadzana z zagranicy. 51,6% samochodów jest uszkodzonych, a 11,4% ma cofnięty przebieg. Sąsiednia Słowacja ma jeszcze więcej samochodów z importu – 58,5%. Natomiast 57,7% pojazdów jest uszkodzonych, a 1 na 9 ma „przekręcony” licznik. Podobna sytuacja panuje również na Węgrzech, gdzie 52,6% stanowią samochody importowane, 55% uszkodzone, a 12,7% ma cofnięty przebieg. O ile odsetek pojazdów z przekręconymi licznikami jest jednym z najniższych w Chorwacji (10,3%), to charakteryzuje się ona znaczną liczbą samochodów importowanych (69,3%) i uszkodzonych (56,4%).

Europa Wschodnia ma najwięcej problemów z transparentnością rynku

Kupno używanego samochodu na Łotwie, Litwie, Ukrainie lub w Rumunii to ryzykowny ruch, ponieważ wiele pojazdów ma ukryte uszkodzenia, przekręcone liczniki i wiele innych wad. Oszustwa są powszechne i wielu kupujących padło ich ofiarą. Najbardziej podejrzany rynek samochodowy jest na Łotwie, gdzie aż 23,6% wszystkich pojazdów sprawdzonych na carVertical ma cofnięty przebieg. Podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Europy Wschodniej: w Rumunii 19,6% aut ma przekręcony licznik, na Ukrainie jest to 15,6%, a na Litwie 18,1%. Ukraina jest liderem importu samochodów – ponad 80% pojazdów w tym kraju przyjeżdża z zagranicy. Niewiele ustępują jej Łotwa (75,5%), Rumunia (67,2%) i Litwa (75,3%). Wiele samochodów z Europy Zachodniej przyjeżdża uszkodzonych, potem są naprawiane i sprzedawane. Dlatego odsetek uszkodzonych samochodów w Europie Wschodniej jest bardzo wysoki. Na Litwie uszkodzonych jest 59% pojazdów, na Łotwie – 57,5%, w Rumunii – 57%, a na Ukrainie – 46,7%.

Znacznie wyższy udział importu używanych samochodów jest jednym z kluczowych powodów, dla których kraje wschodnie są o wiele bardziej dotknięte oszustwami. Import bezpośrednio zwiększa wskaźniki cofania liczników – śledzenie takich przestępstw wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza w przypadku transakcji międzynarodowych – dodaje Matas Buzelis.

Polska ma najwyższy odsetek uszkodzonych samochodów

Polska zajmuje 17 miejsce (na 23 kraje) w Indeksie Przejrzystości Rynku CarVertical, plasując się obok innych krajów Europy Wschodniej. Choć sytuacja w Polsce nie jest tak zła jak w Łotwie czy Litwie, to jednak krajowy rynek pojazdów używanych daleki jest od zyskania miana rynku transparentnego. 1 na 8 samochodów w Polsce ma cofnięty przebieg. Średnia wartość cofniętych kilometrów wynosi 43 746 km. W ten sposób kupujący może przepłacić za pojazd, a na podstawie fałszywych odczytów będzie miał problem z zaplanowaniem jego utrzymania. 69,2% aut w Polsce jest sprowadzanych z zagranicy. Gdy samochód przekracza granicę, oszuści często znacznie zmniejszają wskazania drogomierza. 65,7% używanych pojazdów sprawdzonych na carVertical w Polsce jest uszkodzonych, co jest najgorszym wynikiem wśród wszystkich krajów rankingu.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz