Części, narzędzia, wiedza

20 wrz 2013

Aby naprawa nowoczesnego zawieszenia została wykonana należycie i działało ono po niej tak jak powinno, trzeba dysponować częściami wysokiej jakości, odpowiednimi narzędziami i szczegółowymi informacjami technicznymi.

ZF

Jeszcze nie tak dawno do „setki” w czasie poniżej 10 sekund rozpędzały się tylko sportowe samochody, obecnie wynik taki bez większego trudu uzyskuje również wiele popularnych aut. Aby te stosunkowo niedrogie pojazdy mogły to jednak czynić bezpieczne, wyposażane są one w coraz bardziej skomplikowane zawieszenia, które ze względu na swą złożoną budowę wymagają profesjonalnej i fachowej obsługi.

Tym samym przy naprawach takich zawieszeń niezbędne stają się nie tylko specjalistyczne narzędzia i wysokiej jakości części zamienne, ale także dostęp do szczegółowych informacji technicznych. O ile jednak z zaopatrzeniem w odpowiednie części i narzędzia nie ma problemów, o tyle z uzyskaniem potrzebnych danych bywają spore kłopoty. Znaczenia w tej sytuacji nabiera wsparcie, jakiego niezależnym serwisom udzielają ci wytwórcy części, którzy dysponują kompletnymi informacjami.

Różne śruby, różne kąty

Jak ważna potrafi być szczegółowa wiedza na temat naprawianego akurat zawieszenia świetnie widać np. w przypadku popularnego wielowahaczowego systemu stosowanego w kilku modelach samochodów produkowanych przez koncern VW. Otóż w trakcie montażu górnego mocowania tego zawieszenia istotne jest by użyć śruby o właściwej długości, a zależnie od modelu auta śruba ta mierzyć musi 95, 100 lub 105 mm. Należy również zwrócić uwagę, by wprowadzić ją od właściwej strony tak, by tylko w jedną stronę można było ją później wyjąć.

Górne mocowanie w tym zawieszeniu ma ponadto różne nastawy: dla  VW Passata i Skody Superb jest to 11 stopni, dla modeli Audi – 7 stopni. Dodatkowo różne są kąty ustawienia dolnych talerzy sprężyny: prawy należy ustawić pod kątem 87 +- 2 stopnie, lewy – 65 +- 2 stopnie.

Mechanik, który o tym wszystkim nie będzie wiedział, gdyż nie ma dostępu do pełnej informacji technicznej, niejako z góry skazany jest więc na porażkę. Co gorsza w analogicznej sytuacji może się on znaleźć także w wielu innych przypadkach.

 Solidne, ale i precyzyjne

Drugą bardzo ważną sprawą przy naprawach i obsłudze zaawansowanych technicznie zawieszeń nowoczesnych samochodów jest użycie odpowiednich narzędzi. Co prawda zawieszenia te robią wrażenie bardzo solidnych, gdyż z dużą siłą utrzymują koła w optymalnej pozycji, ale posługując się niewłaściwymi narzędziami nietrudno spowodować uszkodzenie poszczególnych części zawieszenia. Części te wykonywane są bowiem z dużą precyzją.

W przypadku wspomnianego już wielowahaczowego zawieszenia stosowanego w autach koncernu VW do zdejmowania górnej jego części powinien być zatem używany specjalny ściągacz. Tradycyjna metoda z zastosowaniem młotka może doprowadzić do uszkodzenia i tym samym  zniszczenia elementów zawieszenia. Podobnie rzecz się ma także z z połączeniami przegubów kulowych. Warunkiem ich bezpiecznego demontażu jest zastosowanie właściwego przyrządu.

 Przykład jeden z wielu

Na koniec podkreślmy, że choć podane powyżej przykłady dotyczą tylko jednego typu zawieszenia stosowanego w kilku konkretnych modelach samochodów, przedstawione wnioski i zalecenia odnoszą się także do bardzo wielu innych pojazdów. Podobnie skomplikowane są bowiem zawieszenia w większości nowoczesnych aut. A zatem by zagwarantować odpowiedni standard świadczonych usług i jednocześnie uniknąć kosztów powtarzania naprawy w związku z reklamacjami klienta, względnie kosztów wynikających z wymiany sprawnych jeszcze części, które w trakcie prac zostały niepotrzebnie uszkodzone, warsztat musi dysponować odpowiednimi narzędziami, zaś zatrudnieni w nim mechanicy odpowiednia wiedzą. Mając wsparcie ze strony poważnego producenta części warunki te dużo łatwiej spełnić.

 

Na podstawie materiałów ZF Services

 

Zostaw Komentarz