Czujnik położenia przepustnicy (TPS) – Zasada działania i objawy awarii

16 kwi 2025

Czujnik położenia przepustnicy informuje sterownik silnika o kącie otwarcia przepustnicy. Sygnał tego czujnika potrzebny jest między innymi do obliczania dawki paliwa. Specjaliści marki Hella przygotowali artykuł, w którym opowiadają o budowie i sposobie działania czujnika położenia przepustnicy. Pokazują także, jakie objawy mogą wskazywać na uszkodzenie tego czujnika i jak można go prostym sposobem sprawdzić w warsztacie.

fot. unsplash.com

Jak działa czujnik położenia przepustnicy?

Czujnik położenia przepustnicy

Czujnik położenia przepustnicy (TPS – Throttle Position Sensor) mierzy kąt otwarcia przepustnicy. Uzyskana w ten sposób informacja jest przekazywana do sterownika silnika, który wykorzystuje ją do kalkulacji potrzebnej dawki paliwa. Czujnik jest mocowany bezpośrednio do osi przepustnicy.

Czujnik położenia przepustnicy to potencjometryczny czujnik położenia kątowego o charakterystyce liniowej. Przekształca on informację o aktualnym położeniu przepustnicy w proporcjonalny sygnał napięciowy. Ruch przepustnicy powoduje przesuwanie się ślizgacza połączonego z osią przepustnicy wirnika po ścieżkach oporowych, wskutek czego wartość położenia przepustnicy przekształcana jest w proporcjonalny sygnał napięciowy.

Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy: Objawy i przyczyny awarii

Uszkodzenie czujnika położenia przepustnicy może objawiać się w następujący sposób:

  • Silnik szarpie i/lub pracuje nierówno
  • Silnik źle reaguje na dodawanie gazu
  • Utrudnione uruchamianie silnika
  • Zwiększone zużycie paliwa

Przyczyny awarii czujnika położenia przepustnicy mogą być następujące:

  • Zła jakość styku na złączu wtykowym
  • Zwarcia wewnętrzne spowodowane przez zanieczyszczenia (wilgoć, olej)
  • Uszkodzenia mechaniczne

Diagnostyka czujnika położenia przepustnicy

Przykład sprawnego czujnika położenia przepustnicy

Przy poszukiwaniu usterek należy uwzględnić następujące czynności kontrolne:

  1. Sprawdzanie czujnika położenia przepustnicy
    Sprawdzić czujnik położenia przepustnicy pod kątem uszkodzenia mechanicznego
  2. Sprawdzanie złącza wtykowego
    Sprawdzić złącze wtykowe pod kątem prawidłowego zamocowania i zabrudzenia
  3. Pomiar rezystancji
    Pomiar rezystancji na czujniku położenia przepustnicy (potrzebne informacje o funkcjach pinów zawiera schemat elektryczny pojazdu). Podłączyć omomierz i zmierzyć rezystancję przy zamkniętej przepustnicy, powoli otwierać przepustnicę, obserwować zmianę rezystancji (podczas pomiaru można stwierdzić przerwanie ciągłości ślizgu). Zmierzyć rezystancję przy całkowicie otwartej przepustnicy (uwzglądnić dane producenta).
  4. Sprawdzanie połączeń przewodów
    Sprawdzić połączenia kabli prowadzących do sterownika pod kątem przepływu prądu i zwarcia do masy (potrzebne informacje o funkcjach pinów zawiera schemat). Sprawdzić przewody między odłączoną wtyczką sterownika i wtyczką czujnika pod kątem ciągłości. Wartość zadana: ok. 0 omów. Sprawdzić także każdy przewód pod kątem zwarcia do masy pojazdu, wartość zadana: ok. >30 megaom.

 

źródło: Hella Tech World

Zostaw Komentarz